Britská politologička: Konzervatívci žijú v ilúzii, labouristi v minulosti

Theresa Mayová

Theresa Mayová. FOTO: TASR/AP/Frank Augstein

V otázke brexitu je podľa politologičky a profesorky na liverpoolskej univerzite Eriky Harrisovej pre Európsku úniu (EÚ) podstatné to, kto je britským premiérom.

„Theresa Mayová mandát mala, a to, či bude silnejší po voľbách, to sa momentálne nevie. Brexit sa stal a teraz už záleží len na podmienkach po vystúpení krajiny z EÚ,“ uviedla pre TASR v súvislosti so štvrtkovými parlamentnými voľbami v Británii.

Vláda verí, že má eso

Podľa jej slov vládne v Británii ilúzia o dôležitosti krajiny pripravenej na rokovania s nepriateľmi, kde Británia má v rukách eso.

„Namiesto toho, aby si uvedomila reálnu situáciu, v rámci ktorej aj EÚ je pripravená, rozumie rokovaniam, a tiež má svoje záujmy. Neverím, že Mayová a jej tím veria tejto ilúzii, ale keďže aj napriek referendu nie je Konzervatívna strana zjednotená, nemajú inú možnosť,“ vyhlásila.

Zároveň upozornila na to, že následky pre Veľkú Britániu môžu viesť k ekonomickej recesii, ktorá sa rysuje už aj v súčasnosti, len sa o tom nehovorí.

Skutočná debata neexistuje

„O ničom sa nehovorí, lebo každý pokus o debatu o budúcnosti sa odbavuje tým, že také informácie by mohli oslabiť britskú pozíciu pri rokovaniach. Čiže po roku od referenda sa rétorika o brexite stále neposunula do novej fázy, naďalej sa pohybuje na úrovni mobilizácie,“ konštatovala.

Politologička v súvislosti s politickou atmosférou v krajine neočakáva veľa dobrého, keďže opozícia sa zmieta skôr v ideologickom zápase s minulosťou ako v zápase o budúcnosť krajiny.

„Vláda sa zaoberá len svojou budúcnosťou aj za cenu Pyrrhovho víťazstva. Cenou takej výhry je odvrátenie sa od Európy nielen vo vzťahu k EÚ, ale aj hodnotovo,“ uzavrela.