Britská verejná mienka sa obracia proti brexitu

Theresa Mayová v severoírskom Belfaste [EPA-EFE/AIDAN CRAWLEY]

Väčšina Britov verí, že dohoda o vystúpení z Európskej únie bude pre krajinu zlá. Európsky prístup k Británii by rád obmäkčil taliansky vicepremiér a šéf euroskeptickej strany Matteo Salvini.

Najnovší prieskum v Británii naznačuje, že verejná mienka sa obracia proti brexitu – odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Informovala o tom v pondelok 30. júla spravodajská stanica Sky News.

Cez víkend sa tiež ukázalo, že zmeny – aj keď opačným smerom – môžu nastať aj v európskom prístupe k Spojenému kráľovstvu. Taliansky vicepremiér Matteo Salivini sa dožaduje bilaterálnych rokovaní o brexite, čo by podrylo pozíciu spoločného európskeho vyjednávača.

Britský pesimizmus

Z výsledkov prieskumu zverejnenom na Sky News vyplýva, že dve tretiny Britov vrátane tých, ktorí v roku 2016 v referende hlasovali za vystúpenie Británie z EÚ, si teraz myslia, že výsledok rokovaní s Úniou dopadne pre krajinu zle.

Čoraz viac Britov podporuje myšlienku druhého referenda o brexite

Referendum o konečných podmienkach vystúpenia z EÚ podporujú zástancovia aj odporcovia brexitu.

Na otázku, či sa vláde podarí dosiahnuť pre Britániu dobrú alebo zlú dohodu, sa dve tretiny opýtaných (65 percent) priklonili k možnosti, že výsledná dohoda bude pre Britániu zlá.

Dobrý výsledok pre krajinu od rokovaní očakáva len 14 percent respondentov, čo je o 12 percentuálnych bodov menej ako pri poslednom prieskume v marci.

Značný nárast respondentov bol zaznamenaný aj v skupine osôb, ktorá si myslí, že brexit sa negatívne dotkne ich osobne, britskej ekonomiky i krajiny celkovo.

Nové referendum?

Väčšina ľudí by podľa Sky News uvítala referendum, v ktorom by sa rozhodovalo medzi dohodou o podmienkach brexitu navrhnutých vládou, žiadnou dohodou a zotrvaním Británie v EÚ.

Soros daroval peniaze na kampaň za druhé referendum o brexite

Článok bývalého hlavného radce britskej premiérky Theresy Mayovej obviňuje amerického miliardára zo zasahovania do suverenity európskych krajín. Podľa šéfa liberálnej frackie v Európskom parlamente Guya Verhofstadta ide o šírenie „krajne pravicových konšpirácií“.

Pokiaľ ide o hodnotenie britskej vlády a jej účinkovania na rokovaniach o brexite, 78 percent opýtaných Britov si myslí, že vláda neodvádza dobrú prácu. Sky News konštatuje, že v porovnaní s prieskumom z marca ide o nárast o 23 percentuálnych bodov.

Tím britských vládnych vyjednávačov pozitívne hodnotí len desať percent opýtaných, čo je o 13 bodov menej ako pri marcovom prieskume.

S prácou premiérky Theresy Mayovej je nespokojných 74 percent opýtaných, čo je nárast o 14 percentuálnych bodov. Podiel ľudí spokojných s jej úradovaním klesol o 17 bodov – na 24 percent.

Kurz je spokojný

Mayovú spolu s niektorými ďalšími európskymi premiérmi hostil v piatok 20. rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorého krajina práve predsedá Rade EÚ.

Rokovania o brexite opäť stroskotávajú na clách a írskej hranici

Európska únia nebude a nemôže delegovať výber ciel a daní na krajinu, ktorá nie je členom európskeho bloku. 

Kurz v Salzburgu varoval pred odchodom Veľkej Británie z Európskej únie bez vzájomnej dohody, teda pred „tvrdým“ brexitom. Súčasne však vyjadril spokojnosť s doterajším priebehom rozhovorov o brexite.

Kurz vyjadril nádej, že sa Rakúsku a Únii podarí udržať s ostrovnou monarchiou úzke vzťahy aj po jej odchode zo spoločenstva. Rakúsky kancelár netajil, že osobne mu brexit nie je po vôli, avšak zdôraznil, že vôľu Britov treba rešpektovať.

Theresa Mayová sa obmedzila na konštatovanie, že posúdila s hostiteľom, lídrom úradujúcej predsedníckej krajiny Únie, spoločné výzvy a spoločné možnosti.

Salvini hovorí o ľsti

Opačný prístup ako Kurz zvolil taliansky vicepremiér, minister vnútra a líder euroskeptickej strany Liga Matteo Salvini. Mayovú vyzval, aby zvážila aj tvrdý brexit. „Pretože pri niektorých princípoch netreba byť flexibilný a nemali by ste ustupovať,“ povedal pre The Times.

Salvini chce vytvoriť „Ligu líg“ na obranu záujmov národných štátov v Európe

Budúcoročné európske voľby by mali byť referendom o elitách, bankách, prisťahovalectve a zárukách práce, ako aj „o Európe, ktorá chráni svojich občanov“.

Salvini tiež naznačil, že Európska únia sa snaží Londýn „preľstiť“.

„Moja skúsenosť s Európskeho parlamentu mi hovorí, že buď sa pretlačíte alebo vás preľstia,“ uviedol taliansky vicepremiér. Podľa Salviniho neexistuje na európskej strane „objektivita alebo dobrá vôľa“. Dúfa, že výsledkom vyjednávaní bude víťazstvo Britov nad Úniou.

Salvini sa tiež podľa The Times vyjadril, že by chcel o brexite s Mayovou viesť bilaterálne rokovania, čo by podkopalo autoritu hlavného vyjednávača Únie Michela Barniera.