Britská vláda bude mať od februára zákaz používať výraz “brexit”

Zástanci brexitu pred britským parlamentom, Londýn, december 2019. [EPA-EFE/Will Oliver]

Po takmer štyroch rokoch, počas ktorých slovo “brexit” dominovalo britskej politike, bude používanie tohto výrazu do značnej miery v radoch tamojšej vlády od februára zakázané.

Informovala o tom v utorok tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie nemenovaného činiteľa.

Všeobecne sa očakáva, že parlament v nasledujúcich dvoch týždňoch ratifikuje plán britského premiéra Borisa Johnsona na odchod krajiny z Európskej únie, čo Británii vydláždi cestu k opusteniu tohto bloku 31. januára.

Londýn sa ešte musí dopracovať k podmienkam svojich budúcich obchodných vzťahov s Bruselom, ale Johnson a jeho tím sú odhodlaní posunúť sa k ďalším veciam. Slovo “brexit” bude používané čo najstriedmejšie, uviedol anonymný zdroj. “Po 31. januári toto slovo z mojich úst už nezačujete,” zdôraznil.

Johnson chce zákonom zakázať predĺženie prechodného obdobia po brexite

Britský premiér Boris Johnson je presvedčený, že novú obchodnú dohodu s Úniou dokáže vyrokovať za 11 mesiacov. 

Johnson po víťaznej volebnej kampani, počas ktorej len minimálne hovoril o niečom inom než o “brexite”, sa vo svojom vianočnom príhovore tomuto výrazu vyhol, hoci sa predmetné slovo opäť objavilo v jeho novoročnej reči.

Noviny The Sunday Times počas víkendu informovali, že pracovná skupina poverená rokovaním o budúcich vzťahoch Británie s Európskou úniou sa takisto bude vyhýbať slovu “brexit” a bude vystupovať jednoducho ako “Pracovná skupina Európa”.

Výraz “brexit” bol v roku 2016 vyhlásený slovníkovým vydavateľstvom Collins za slovo roka; jeho používanie v čase referenda o členstve Británie v EÚ narástlo o viac než 3400 percent.

Zmienené vydavateľstvo označilo výraz “brexit” za “nepochybne najdôležitejší príspevok politiky do anglického jazyka od škandálu Watergate”, ktorý priniesol používanie prípony -gate pre aféry rozličného druhu.