Britská vláda napumpuje do príprav na tvrdý brexit ďalšie dve miliardy libier

Boris Johnson a Michael Gove. [EPA-EFE/Neil Hall]

Boris Johnson chce ukázať, že svoje slová o neriadenom brexite myslí vážne.

Keď Michael Gove, nový minister britského kabinetu, ktorý bude v najbližších mesiacoch zodpovedný za prípravy na neriadený brexit, nastúpil do funkcie, avizoval, že pohotovostné plány pôjdu v „režime turbo“.

Britský premiér Boris Johnson prisľúbil, že ak Brusel nebude ochotný pristúpiť na novú brexitovú dohodu, je pripravený koncom októbra opustiť EÚ bez dohody. To, že vládni politici myslia svoje slová vážne, chce dokázať aj finančnými prostriedkami, ktoré pumpuje do opatrení pre prípad brexitu bez akejkoľvek dohody. Vláda na ne teraz vyčleňuje ďalšie dve miliardy libier.

Spolu už viac ako šesť miliárd libier

Investori varujú, že prípadný odchod Británie z EÚ bez dohody ovplyvní vývoj svetovej ekonomiky, stlačí Britániu do recesie, otrasie finančnými trhmi a výrazne oslabí pozíciu Londýna ako popredného medzinárodného finančného centra.

Podľa stúpencov brexitu však odporcovia odchodu z EÚ preháňajú. Počítajú s určitými ťažkosťami, ktoré však podľa nich budú iba dočasné a v dlhodobom meradle bude na tom Británia podstatne lepšie, než keby v EÚ zostala.

Johnson vymenoval na kľúčové posty silných zástancov brexitu

Zmeny sa týkajú ministerstva zahraničia, obrany, vnútra a ministerstva financií. Novú ministerku dostal aj rezort zahraničného obchodu.

Dodatočné financie predstavujú 2,1 miliardy libier (2,29 miliardy eur). Z nich podľa agentúry Reuters 1,1 miliardy vyčlení vláda ihneď, ďalšiu miliardu budú môcť využiť jednotlivé vládne inštitúcie, ako aj úrady v Škótsku, Severnom Írsku a vo Walese neskôr podľa situácie.

Do zverejnenia najnovšej sumy vyčlenila britská vláda na prípravy spojené s brexitom 4,2 miliardy libier, teraz sa suma zvyšuje na 6,3 miliardy libier.

Zásoby liekov a informačná kampaň

Podľa ministerstva financií sa približne 434 miliónov libier z novej sumy použije na zabezpečenie adekvátnych zásob liekov a zdravotníckych produktov. Ďalších 138 miliónov libier sa použije na informačnú kampaň a poskytnutie dodatočnej konzulárnej pomoci pre občanov Británie žijúcich v zahraničí. Zhruba 344 miliónov libier použije vláda na podporu colných úradov a na posilnenie pohraničnej stráže. V tejto oblasti plánuje prijať ďalších približne 500 ľudí.

Pellegrini očakáva, že Johnson bude pri rokovaniach rovnako konštruktívny ako Mayová

Von der Leyen, Barnier a Pellegrini očakávajú dobré pracovné vzťahy s budúcim britským premiérom. Paška si myslí, že Únia musí Johnsona vypočuť. Podľa Klusa hrozí koniec Británie ako ju poznáme.

Opozičná Labouristická strana označila výdavky vlády za “otrasné vyhadzovanie peňazí daňových poplatníkov,” keďže väčšina poslancov dala najavo, že s odchodom bez dohody nesúhlasí a plánuje ho blokovať. Podľa jej tieňového ministra financií Johna McDonnella by sa “tieto miliardy mali investovať skôr do škôl, nemocníc a do ľudí”.

Minister financií Sajid Javid v tejto súvislosti informoval, že vláda plánuje posilniť pasové oddelenia, zaškoliť nových colných úradníkov a skvalitniť infraštruktúru v okolí prístavov.