Britskí poslanci idú hlasovať o odklade brexitu. Ak prejde, budú predčasné voľby

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/JESSICA TAYLOR]

Opoziční poslanci dnes prevezmú kontrolu nad agendou britského parlamentu a budú sa snažiť zabrániť brexitu bez dohody ďalším odkladom. Ten ale vláda odmieta a hrozí vypísaním nových volieb ešte pred 31. októbrom.

Britskí poslanci v utorok večer napriek nesúhlasu vlády presadili na dnešný program Dolnej snemovne debatu o návrhu zákona proti brexitu bez dohody. Návrh premiérovi Borisovi Johnsonovi nariaďuje, aby za určitých okolností požiadal Európsku úniu o odklad odchodu krajiny do konca januára budúceho roku

Johnson v reakcii na tuto porážku, ku ktorej prispelo aj 21 poslancov z jeho Konzervatívnej strany, oznámil, že ak návrh zákona dnes prejde, nechá parlament vzápätí hlasovať o možnosti vypísaní predčasných volieb. Bol by to podľa neho jediný spôsob, ako zabrániť „ďalšiemu bezúčelnému odkladu“ brexitu. Termín volieb by podľa médií mohol stanoviť na dátum pred brexitom.

Vypísanie volieb ale musia schváliť dve tretiny poslancov, čo ani zďaleka nie je isté. Labouristi sa síce dlhodobo usilujú o voľby, ale ich šéf Jeremy Corbyn povedal, že ich podporí v momente, kedy bude schválený zákon proti „divokému“ brexitu.

Oslabenie konzervatívnych poslancov

Dolná snemovňa sa v utorok zišla na prvej schôdzke po letnej prestávke a Johnsonova vláda v nej hneď prišla o tesnú väčšinu, keď Konzervatívnu stranu kvôli nesúhlasu s vládnou brexitovou politikou opustil jeden z jej zákonodarcov, Philip Lee. Pridal sa k opozičným proeurópskym Liberálnym demokratom.

Mimoriadna debata dolnej komory skončila hodinu pred polnocou. Potom poslanci hlasovali o tom, či oproti zvyklostiam prevezmú kontrolu nad parlamentnou agendou určovanou obvykle vládou a či na program dnešnej schôdze zaradí prerokovanie návrhu zákona, ktorý by zabránil brexitu bez dohody. „Za“ hlasovalo 328 zákonodarcov. Patrí k nim napríklad bývalý minister financií Philip Hammond, bývalý niekoľkonásobný minister Keneth Clarke alebo Nicholas Soames, vnuk bývalého predsedu britskej vlády Winstona Churchilla. Proti sa postavilo 301 poslancov, medzi ktorými boli dvaja labouristi.

Z poslaneckého klubu budú pravdepodobne tiež vylúčení konzervatívni poslanci, ktorí hlasovali proti vláde. Zákonodarcovia si v takom prípade ponechajú mandát, zostávajú ale nezaradení.

Odklad a koniec

Návrh zákona, o ktorom sa má dnes hlasovať, dáva vláde čas do 19. októbra na dosiahnutie novej dohody s Európskou úniou na unijnom summite 17. októbra, alebo požaduje súhlas parlamentu v prípade „divokého“ odchodu z Únie. Pokiaľ vláda nesplní ani jednu podmienku, musí premiér Boris Johnson dopisom požiadať predsedu Európskej rady Donalda Tuska o ďalší odklad brexitu, tentokrát do 31. januára 2020. Zákon by ešte predtým musel prejsť hornou komorou parlamentu, Snemovňou lordov.

Podlé redaktora BBC sa očakáva, že dnešné hlasovanie sa pokúsia torpédovať poslanci lojálni strane Borisa Johnsona, a to predložením desiatok dodatkov.

Sunday Times: Británii budú po tvrdom brexite chýbať palivá, potraviny a lieky

Prístavy budú preťažené, zlá situácia bude aj na írskej hranici, píšu  noviny Sunday Times s odvolaním sa na uniknuté oficiálne vládne dokumenty. Downing Street únik nekomentuje. 

Johnsonova vláda podľa novín The Daily Telegraph naďalej počíta s tým, že budúci týždeň nastane vynútená prestávka v zasadaní parlamentu, ktorú minulý týždeň schválila kráľovná na základe premiérovej žiadosti. Poslanci by sa podľa tohoto plánu vrátili do práce až 14. októbra.

Do vývoja okolo brexitu by doobeda mohol ešte prehovoriť  aj škótsky súd, ktorý má vyniesť konečné rozhodnutie o žiadosti skupiny 70 opozičných poslancov týkajúci sa prerušenia parlamentného zasadania. Skupina sa domáha, aby Johnson nemohol prerušiť schôdzu parlamentu v snahe zabrániť poslancom zamedziť neriadenému brexitu.

Nejasnosti

Johnson sa v priebehu včerajšej debaty snažil poslancov presvedčiť, aby možnosť odchodu Británie z EÚ bez dohody neblokovali. V posledných týždňoch totiž šance na uzatvorenie brexitovej dohody s EÚ podľa neho vzrástla. Na otázku jedného z poslancov ale premiér odpovedal, že ak zákon proti neriadenému u brexitu prejde, bude sa ním riadiť. V minulosti sa špekulovalo, že by zákon mohol ignorovať.

Niekoľko politikov už ale označilo Johnsonove slová o tom, že rokovania s Bruselom vyzerajú nádejne, za nepravdivé.

Podľa denníku Financial Times britská vláda včera plánovala zverejniť interné materiály týkajúce sa príprav na možný brexit bez dohody, v pondelok si ale tento krok rozmyslela. Zodpovedné osoby vyhodnotili, že obsah by pre verejnosť mohol byť príliš znepokojivý.

Proti Johnsonovej brexitovej politike v utorok pred parlamentom demonštrovali stovky priaznivcov zotrvania Británie v Euŕopskej únii.