Britskí poslanci odmietli colnú úniu, Írsko počíta aj s brexitom bez dohody

Hlasovanie v Dolnej snemovni [TASR/AP]

Premiérka Theresa Mayová naďalej počíta s tým, že sa jej s Európskou úniou podarí uzavrieť pobrexitovú dohodu. Írska vláda sa však pripravuje aj na vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie bez usporiadania budúcich vzťahov.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu v utorok 18. júla večer tesnou väčšinou hlasov odmietli pokus o udržanie Spojeného kráľovstva v colnej únii, ak by sa do konca januára 2019 nepodarilo dosiahnuť obchodnú dohodu s Európskou úniou.

Britská premiérka Theresa Mayová aj naďalej počíta, že sa jej s Úniou podarí uzavrieť pobrexitovú dohodu. Koncom týždňa má o tom na návšteve uistiť Severné Írsko, ktoré má pozemnú hranicu s Írskom. Severní Íri sa obávajú, že po vystúpení Spojeného kráľovstva tam vyrastie tvrdá hranica.

Vláda Írskej republiky sa napriek tomu pripravuje aj na brexit bez dohody. Potvrdil to tamojší minister zahraničných vecí.

Dodatok navrhli proeurópski poslanci

Príslušný dodatok k zákonu, ktorý má stanoviť rámec pre obchodné vzťahy Británie po brexite, predložili proeurópski orientovaní poslanci vládnucej Konzervatívnej strany. Snemovňa ho odmietla pomerom hlasov 307 ku 301, informovala BBC.

Predložený dodatok by zaväzoval Britániu k zotrvaniu v colnej únii s EÚ, ak by ani dva mesiace pred stanoveným dátumom brexitu (29. marca 2018) nepodarilo dospieť k dohode o budúcich obchodných vzťahoch s Úniou.

Trump kritizuje Mayovú za mäkký brexit

Podľa amerického prezidenta by brexit, ktorý navrhuje britská premiérka Mayová, znemožnil uzavretie dohody o voľnom obchode s USA. Bývalý minister zahraničia Boris Johnson by bol, podľa neho, „skvelým premiérom“.

Poslanci Konzervatívnej strany boli podľa BBC pred utorkovým hlasovaním varovaní, že prípadné prijatie dodatku by viedlo k hlasovaniu o nedôvere vláde.

Vláda v utorok naopak neuspela v hlasovaní o inom dodatku, ktorý mal však omnoho menší význam. Poslanci pomerom hlasov 305:301 podporili návrh na zotrvanie Británie v európskom systéme na reguláciu liečiv.

Dolná snemovňa v súčasnosti prerokováva dva návrhy zákonov týkajúcich sa brexitu: o clách a o obchode. Oba návrhy sa opakovane pokúšajú pozmeniť proeurópski poslanci aj stúpenci brexitu.

Hranica s Írskom má zostať otvorená

Ako v stredu 18. júla informoval Mayovej úrad, britská premiérka vo štvrtok a v piatok počas návštevy Severného Írska mieni potvrdiť svoje odhodlanie dosiahnuť, aby hranica s Írskom zostala otvorená.

Severné Írsko v marci budúceho roku opustí EÚ spolu s Britániou, zatiaľ čo Írska republika zostane členom Únie. Otázka budúcej hranice medzi Írskom a Severným Írskom patrí na rokovaniach o podmienkach brexitu, ktoré vedie Mayovej vláda s EÚ, ku komplikovaným, konštatovala agentúra DPA.

Britský plán pre vzťahy s Úniou sa podobá na partnerstvo s Ukrajinou

Spojené kráľovstvo ukázalo, ako si predstavuje spoluprácu s kontinentom po brexite. Nový minister pre brexit hovorí o „inovatívnom a bezprecedentnom hospodárskom partnerstve“.

Úrad britskej premiérky v stredu v Londýne informoval, že Mayová sa počas návštevy stretne aj so severoírskymi podnikateľmi a vypočuje si ich názory na brexit.

Vo výňatkoch z prejavu, ktorý Mayová prednesie v piatok v Belfaste, sa uvádza, že britská premiérka si plne uvedomuje závislosť ich živobytia, rodín či priateľov od možnosti voľného cezhraničného pohybu tovarov, služieb a osôb, a to na dennej báze.

„Preto sme vylúčili tzv. tvrdú hranicu (po brexite),“ píše sa v texte Mayovej prejavu. Podľa DPA v ňom premiérka ubezpečí, že každodenné cesty budú aj naďalej bezproblémové, na hranici nebudú žiadne kontroly ani podobná infraštruktúra.

Írsko sa pripravuje na všetky možnosti

Mayová tiež ubezpečí, že jej vláda stojí za zmluvou uzavretou v roku 1998 a známou ako veľkopiatková dohoda, ktorá je základom mierového procesu v Severnom Írsku a ktorou sa skončili desaťročia sektárskeho konfliktu v regióne.

Na tejto dohode je založený systém vlády Severného Írska. Dohoda tiež vytvorila rad inštitúcií medzi Severným Írskom a Írskom a medzi Spojeným kráľovstvom a Írskom.

Brusel vyzýva členské štáty k príprave na brexit bez dohody „s veľmi reálnymi dôsledkami“

Mnohé body v zmluve o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ stále nie sú doriešené. Európska komisia preto odkazuje štátom, aby sa začali pripravovať na najhorší možný scenár. 

Írska vláda sa však pripravuje aj na možnosť, že medzi Írskom a Severným Írskom vyrastie tvrdá hranica. Šéf írskej diplomacie predloží na rokovanie vlády materiál, ktorý počíta so „všetkými scenármi“, informovala BBC.

„Ako zodpovedná vláda sa pripravujeme na rôzne typy brexitu a naďalej budeme plánovať postup v prípade nepravdepodobného brexitu bez dohody,“ napísal minister Simon Coveney v komentári pre Irish Times.

„Rôzne scenáre si vyžadujú rôzne odpovede a niektoré z našich plánov pre scenár bez dohody zostanú nateraz tajné, keďže vyjednávania pokračujú,“ dodal Coveney.

Rolls-Royce počíta s tvrdým brexitom

Britský výrobca motorov Rolls-Royce by si mohol začať koncom roka vytvárať skladové zásoby komponentov, ak by to vyzeralo, že Británia smeruje k odchodu z Európskej únie bez dohody. Uviedol to v utorok 18. júla Warren East, generálny riaditeľ firmy.

East na leteckom veľtrhu v Farnborough na otázky novinárov, či si jeho spoločnosť buduje skladové zásoby, povedal: „Ešte nie, ale možno budeme musieť.“

Voľný obchod áno, voľný pohyb osôb nie. Ako vyzerá britský návrh vzťahov po brexite?

Nový, britský návrh brexitu predpokladá, že Spojené kráľovstvo bude aj po vystúpení z EÚ tvoriť so zvyškom bloku zónu voľného obchodu. Tá by by sa mala týkať tovaru, nie však služieb, ktoré predstavujú prevažnú časť britskej ekonomiky.

Podľa neho tento bod je zatiaľ vzdialený celé mesiace, ale dodal, že ak k nemu firma pristúpi, tak pravdepodobne vo štvrtom kvartáli tohto roka.

Generálny riaditeľ Rolls-Royce zároveň povedal, že stratégia brexitu premiérky Theresy Mayovej, tzv. Biela kniha, ktorú uverejnila minulý týždeň, je dobrá pre priemysel, ale potrvá ešte dlho, kým budú jasné všetky podrobnosti a firmy ich potrebujú poznať.

„Biela kniha bola minulý týždeň veľmi pozitívna z hľadiska kontextu, ale stále ponecháva veľa neznámych,“ skonštatoval generálny riaditeľ Rolls-Royce.