Britskí poslanci prebrali kontrolu nad hlasovaním o brexite, hrozia predčasné voľby

Ilustračný obrázok. [Dolná snemovňa britského parlamentu.]

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu schválili dodatok, ktorým preberajú kontrolu nad hlasovaním o jednotlivých scenároch ďalšieho vývoja brexitu. Britská premiérka vyhlásila, že sa ich rozdnutím riadiiť nebude. Podľa britských komentátorov hrozia predčasné voľby.

Britská vláda utrpela v procese brexitu ďalšiu porážku, keď poslanci Dolnej snemovne parlamentu schválili v stredu večer tesnou väčšinou 27 hlasov dodatok, podľa ktorého budú v stredu hlasovať o alternatívach k dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Návrh konzervatívneho poslanca Olivera Letwina podporilo 329 poslancov, proti bolo 302 zákonodarcov. Hlasovali zaň ho aj traja štátni tajomníci — Richard Harrington, Alistair Burt a Steve Brine —, ktorí zároveň podali demisiu. Harrington obvinil vládu premiéra Theresy Mayovej, že „hrá ruletu so životmi“ pracujúcich ľudí a firiem.

Schválený návrh umožní sériu indikatívnych hlasovaní o alternatívnych brexitových scenároch, napríklad zotrvaní Británie v colnej únii alebo v jednotnom trhu či druhé referendum o brexite. Hoci každé hlasovanie bude nezáväzné, bude mať politickú váhu a naznačí, ktorý scenár by mohol získať v parlamente väčšinu. Britská premiérka už však vopred avizovala, že aj keď poslanci nájdu zhodu na niektorom zo scenárov, kabinet nebude automaticky rešpektovať ich rozhodnutie. Prijatý návrh kritizovala s tým, že z dolnej komory podľa nej robí „paralelnú vládu“.

Ministerstvo pre brexit hlasovanie poslancov večer označilo za „nebezpečný a nepredvídateľný precedens“ do budúcnosti.

Hlasovanie je pre príslušný britský rezort „sklamaním“. Podľa neho narušilo „rovnováhu medzi našimi demokratickými inštitúciami“, uviedla agentúra AFP. Ministerstvo zároveň zákonodarcov varovalo, že všetky alternatívy brexitu, o ktorých chcú v stredu hlasovať, musia byť pri rokovaniach s EÚ „udržateľné“.

Hrozia predčasné voľby?

Najväčšiu šancu na zisk väčšiny poslaneckých hlasov má podľa britských médií možnosť mäkšej verzie brexitu, čiže zotrvanie v colnej únii, prípadne aj jednotnom trhu. Mayová ale túto možnosť odmietla, nakoľko je podľa nej v rozpore s tým, čo jej strana sľúbila pred parlamentnými voľbami. Situácia, kedy by sa parlament dostal do sporu s vládou ohľadom ďalšieho postupu bude podľa britských médií nevyhnutne viesť k predčasným parlamentným voľbám.

„V mnoho ohľadoch sú predčasné voľby potrebné. Politické strany by to prinútilo objasniť, aké sú ich pozície a v ideálnom prípade by to prinieslo väčšinu pre niektorú z nich. Brexit bez dohody s najväčšou pravdepodobnosťou väčšinu nezíska,“ píše komentátor Robert Shrimsley.

Za druhé referendum demonštrovalo v Londýne vyše milióna ľudí

Státisíce odporcov brexitu vyšli v sobotu do ulíc Londýna demonštrovať za druhé referendum o vystúpení Británie z EÚ.

Mayová tiež vyhlásila, že neprichádza do úvahy ani neriadený brexit. Podľa britských médií sa tak opäť vrátila k taktike namierenej do vnútra konzervatívnej strany, ktorou chce presvedčiť euroskeptických rebelov, aby za jej dohodu predsa len zahlasovali.

„Brexit bez dohody neprichádza do úvahy, pokiaľ sa na tom nezhodne Dolná snemovňa,“ zopakovala Mayová pred poslancami. Tí už túto možnosť dvakrát odmietli.

Ešte minulý týždeň vo svojom prejave britským občanom hovorila o tom, že v žiadnom prípade nepožiada o dlhší odklad britského vystúpenia, čím by sa Británia musela zúčastniť volieb do Európskeho parlamentu. Nepriamo tak tým pripustila aj možnosť vystúpenia bez akejkoľvek dohody.

Návrhu Mayovej stále chýba podpora

Britská premiérka Theresa Mayová v pondelok na úvod rozpravy vyhlásila, že dohoda o odchode Británie z EÚ, ktorú jej vláda uzavrela s Bruselom, zatiaľ nemá dostatočnú podporu poslancov Dolnej snemovne.

Podľa pôvodného plánu sa o dohode o odchode Británie z EÚ malo tretíkrát hlasovať v utorok alebo stredu. Premiérka však povedala, že po tom, ako poslanci dohodu už dvakrát odmietli, dá o nej hlasovať až vtedy, keď si bude istá, že parlament ju schváli.

Viacero z popredných zástancov tvrdého rozchodu s EÚ z konzervatívnej strany vopred avizovalo, že budú hlasovať proti dohode. Premiérka navyše po jej minulotýždňovom prejave, v ktorom vinu za patovú situáciu verejne pripísala britským poslancom, stratila aj niekoľko Toryov, ktorí jej dohodu naposledy podporili.

Európsky týždeň: Lídri na summite oddialili brexit, možno nie poslednýkrát

Prezidenti a predsedovia vlád európskej dvadsaťsedmičky súhlasili s odkladom dátumu brexitu, no premiérke Therese Mayovej ponúkli iné termíny, ako požadovala. Pred ďalším kolom hlasovaní v britskom parlamente sa opäť nedá vylúčiť žiadny zo scenárov britského odchodu.

 

Naše podcasty si môžete vypočuť …

Mayovej sa napodarilo dostať na svoju stranu ani írskych unionistov, o čo sa pokúšala včera v telefonickom rozhovore s ich líderkou Arlene fosterovou. Kabinet Theresy Mayovej závisí od podpory desiatich poslancov severoírskej unionistickej strany (DUP).

Pri poslednom pokuse o pretlačenie vyrokovanej dohody s Bruselom, Mayovej chýbalo 75 hlasov.

Británia mala pôvodne oficiálne opustiť EÚ 29. marca. Mayová však minulý týždeň na summite EÚ v Bruseli dosiahla odklad brexitu prinajmenšom do 12. apríla, čo sa stane vtedy, keď parlament ani tretíkrát neschváli „rozvodovú dohodu“. Ak by však britský parlament dohodu na tretí pokus schválil, odišla by Británie z Únie až 22. mája.