Britskí sudcovia si lámu hlavu, čo s rozsudkami Súdneho dvora EÚ

Ilustračný obrázok. FOTO: Pixabay

Ako člen EÚ sa Veľká Británia musí riadiť rozhodnutiami Súdneho dvora EÚ. Rozsudky súdu so sídlom v Luxemburgu sú integrálnou súčasťou európskeho práva, ktoré je nadradené národnému právu.

Po brexite – ako vyhlásila vláda – už nebude britský právny systém podliehať pôsobnosti luxemburských sudcov. Británia tak začala dlhý a komplikovaný proces odčleňovania britskej legislatívy po viac než 40 rokoch spolužitia s európskym právom.

Kabinet Theresy Mayovej napriek tomu avizoval, že britské súdy možno budú musieť zohľadňovať rozsudky európskeho súdneho dvora aj po tom, ako krajina Úniu opustí. Do britských právnych kruhov to vnieslo neistotu, ktorá komplikuje rokovania o brexite.

Rozhodnúť by mal parlament

„Ak parlament Spojeného kráľovstva povie, že máme brať do úvahy rozhodnutia Súdneho dvora EÚ, tak budeme. Ak povie, že nie, tak nebudeme. Budeme sa riadiť tým, čo stojí v štatúte (o rozchode Británie s Úniou),“ uviedol David Neuberger, predseda britského Najvyššieho súdu v utorňajšom (8.8.) rozhovore pre BBC.

„Ak sa vláda nevyjadrí jasne, čo máme robiť s rozhodnutiami Súdneho dvora EÚ, tak sa sudcovia budú musieť spoliehať na svoj úsudok,“ varoval Neuberger.

„Potom im však nemôžeme vyčítať, že tvoria právo tam, kde ho nevytvoril parlament,“ dodal predseda Najvyššieho súdu.

Prekážka pre hladký brexit

Rozhodnutie o pôsobnosti Súdneho dvora EÚ je jednou z prekážok hladkého priebehu rokovaní o brexite.

Treba napríklad určiť, či sa tri milióny občanov EÚ, ktorí v Británii žijú, budú môcť po brexite obrátiť na luxemburský súd.

Zástancovia brexitu tvrdia, že Súdny dvor EÚ by britských záležitostiach nemal mať vôbec rozhodovaciu právomoc. Pripomínajú, že vystúpenie z EÚ presadzovali aj preto, aby obnovili legislatívnu suverenitu Spojeného kráľovstva.

Nejasná kontinuita európskeho práva

Hlasný odporca brexitu, bývalý britský generálny prokurátor Dominic Grieve, však dáva za pravdu Neubergerovi.

„Právna úprava, ktorá zabezpečí naše vystúpenie z EÚ… neobjasňuje, aký bude následne vzťah rozsudkov Súdneho dvora Európskej únie a rozsudkov britských súdov,“ povedal pre rádio BBC.

„Začleňujeme do našej legislatívy veľké množstvo európskeho práva, aby sme zabezpečili kontinuitu (po brexite), ale ako ju neskôr budeme interpretovať?“

Vláda upokojuje sudcov

Hovorkyňa vlády vyhlásila, že ministri sa jasne vyjadrili, že priama pôsobnosť Súdneho dvora EÚ musí skončiť.

„Chceme však poskytnúť maximálnu istotu, že Great Repeal Bill (norma, ktorá zruší britský zákon o európskych spoločenstvách z roku 1972 o priamom účinku európskeho práva v Británii – pozn. red.) zabezpečí, že v budúcich prípadoch budú britské súdy aj naďalej interpretovať právo odvodené z európskeho práva podľa rozsudkov Súdneho dvora EÚ ku dňu, keď Británia EÚ opustí,“ vyhlásila.