Britský minister: Ak parlament odmietne dohodu s Úniou, brexit je ohrozený

Britský minister obchodu Liam Fox. [EPA-EFE/Facundo Arrizabalaga]

Ak Dolná snemovňa za dohodu nezahlasuje, nie som si istý, či by som brexitu dal viac než 50-percentnú šancu, povedal Liam Fox.

Existuje zhruba 50-percentná šanca, že by sa odchod Británie z Európskej únie nemusel uskutočniť, uviedol britský minister obchodu Liam Fox.

To sa môže stať v prípade, že britský parlament na budúci mesiac odmietne dohodu o odchode krajiny z EÚ.

„Ak parlament za dohodu nezahlasuje, nie som si istý, či by som (brexitu) dal viac než 50-percentnú šancu,” povedal v rozhovore pre britský nedeľník The Sunday Times Fox, ktorý ináč patrí medzi najväčších stúpencov odchodu Británie z EÚ.

Nie viac než 50-percentná šanca

„A vo mne by to vyvolalo pocit, že sme zradili ľudí, ktorí hlasovali v referende,” dodal minister. Fox si je „stopercentne istý“, že brexit nastane 29. marca 2019, len ak Dolná snemovňa dohodu podporí.

Británii zostávajú do stanoveného termínu odchodu len tri mesiace, napriek tomu je však stále všetko otvorené.

Generálny advokát: Británia môže zastaviť brexit sama bez súhlasu zvyšku EÚ

Poradca Súdneho dvora EÚ si myslí, že článok 50 Zmluvy o EÚ umožňuje odchádzajúcemu štátu jednostranne stiahnuť notifikáciu o vystúpení z EÚ a zastaviť tak celý proces.

Britský parlament mal o 585-stranovej dohode o brexite pôvodne hlasovať 11. decembra. Premiérka Theresa Mayová však hlasovanie odložila na týždeň od 14. januára, keďže sa obávala, že dohoda nenájde dostatočnú podporu. Tým sa otvoril celý rad možností od tvrdého brexitu cez jeho odvolanie po druhé referendum.

Mayová však posledné dve možnosti odmieta.

Únia sa potrebuje sústrediť na eurovoľby

V súvislosti s neistotou okolo blížiaceho sa brexitu predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker upozornil, že Brusel sa nesnaží udržať Britániu v EÚ za každú cenu. Čiastočne už aj preto, že EÚ sa musí začať sústreďovať na vlastnú jednotu pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu.

„Tvrdí sa, že naším cieľom je udržať Britániu v EÚ všetkými dostupnými prostriedkami. To nie je naším zámerom. Rešpektujeme výsledky referenda. Všetko, o čo nám ide je, aby sme mali jasno v budúcich vzťahoch,” povedal Juncker pre nemecký nedeľník Welt am Sonntag.

Zároveň britských predstaviteľov vyzval, aby sa „jasne dohodli, čo vlastne chcú“. Podľa neho je „absurdné, ak časť britskej verejnosti očakáva, že to má byť Brusel, ktorý má predložiť riešenia všetkých budúcich britských problémov“.

Ako uviedol, je to britská vláda, ktorá by mala Európskej únii jasne povedať, čo presne chce. „Naše riešenia sú na stole už celé mesiace,“ dodal Juncker.