Britský minister pre brexit rezignoval. Premiérka Mayová už má za neho náhradu

Dnes už bývalý britský minister pre brexit David Davis.

Taktika vládneho kabinetu Theresy Mayovej podľa ministra pre brexit Davida Davisa oslabuje  rokovaciu pozíciu Spojeného kráľovstva v rozhovoroch s Bruselom. Vo funkcii ho nahradí doterajší minister výstavby Dominic Raab.

Britský minister pre brexit David Davis odstúpil zo svojej funkcie. Oznámili to v noci na pondelok britské médiá.

Minister sa rozhodol odstúpiť po tom, čo premiérka Theresa Mayová odmietla na piatkovom stretnutí s členmi svojho kabinetu Davisove návrhy o budúcom vzťahu Británie s Európskou úniou. Mayová mieni predstaviť schválený plán tento týždeň najprv v parlamente a neskôr o ňom bude diskutovať s poslancami svojej Konzervatívnej strany.

V rezignačnom liste Davis okrem iného uviedol, že je stále „menej a menej pravdepodobné“, že Spojené kráľovstvo opustí colnú úniu a jednotný trh EÚ. Takisto nie je presvedčený, že prístup kabinetu k rokovaniam o brexite „nebude len viesť k ďalším požiadavkám na ústupky“ z Bruselu.

„Všeobecné smerovanie politiky nám v najlepšom prípade ponechá slabú rokovaciu pozíciu, a možno aj neodvratnú,“ napísal Davis.

Agentúra AP v pondelok informovala, že Davisa vo funkcii nahradí doterajší minister výstavby Dominic Raab.

Rozdelení konzervatívci

Vo svojej oficiálnej reakcii Mayová vyjadrila ľútosť z Davisovej rezignácie a poďakovala sa mu za jeho prácu, zároveň však vyjadrila nesúhlas s Davisovou „charakteristikou politiky, ktorú sme v piatok dohodli vo vláde“.

Okrem Davisa zo svojich funkcií odstúpili aj štátni tajomníci jeho ministerstva Steve Baker a Suella Bravermanová.

Plán dohodnutý v piatok považujú zástancovia brexitu za príliš „mäkký“ a za odklon od vystúpenia Británie z EÚ. Len s veľkým odporom s ním súhlasil aj šéf diplomacie Boris Johnson.

Tvrdý či mäkký brexit. Aké možnosti má Británia? (INFOGRAFIKA)

Európska únia a Británia plánujú po marcovom summite Európskej rady odštartovať rokovania o podobe budúcich obchodných vzťahov. V októbri by obidve strany chceli predstaviť finálny rámec určujúci vzájomné vzťahy po brexite. Aké sú možnosti?

Za Davisa sa postavilo viacero konzervatívnych poslancov. Člen hornej snemovne Peter Bone označil jeho rozhodnutie za „správnu vec“ a brexitový návrh premiérky Mayovej označil za „neprijateľný“.

Jeden z najtvrdších zástancov brexitu, Jacob Rees-Mogg pre Sky News na margo Davisa uviedol: „Je to veľmi závažné. Vyvoláva to množstvo otázok ohľadom premiérkiných nápadov. Ak ich nemôže podporiť ani minister pre brexit, tak to asi nebudú veľmi dobré návrhy“.

Dokonca sa podľa Sky News špekuluje, že Mayová by mohla čeliť výzvam na odchod z funkcie. Tento proces by sa spustil, ak by ju na to listom vyzvalo 48 konzervatívnych poslancov.

Sporný vládny návrh

David Davis bol vymenovaný za ministra 13. júla 2016. Ako hlavný britský vyjednávač v Bruseli  sa stal jednou z hlavných tvárí brexitu. Jeho úloha sa však v posledných mesiacoch dostávala do pozadia, nakoľko premiérka so svojimi poradcami postupne preberali kontrolu nad tvorbou stratégie vystúpenia.

Davis už dávnejšie niekoľkokrát pohrozil rezignáciou, ak Mayová bude presadžovať príliš úzke väzby s Bruselom.

Voľný obchod áno, voľný pohyb osôb nie. Ako vyzerá britský návrh vzťahov po brexite?

Nový, britský návrh brexitu predpokladá, že Spojené kráľovstvo bude aj po vystúpení z EÚ tvoriť so zvyškom bloku zónu voľného obchodu. Tá by by sa mala týkať tovaru, nie však služieb, ktoré predstavujú prevažnú časť britskej ekonomiky.

Dohodnutý plán predpokladá, že Spojené kráľovstvo bude aj po vystúpení z EÚ tvoriť so zvyškom tohto bloku zónu voľného obchodu. Tá by sa mala týkať tovaru, nie však služieb, ktoré predstavujú prevažnú časť britskej ekonomiky.

Britská vláda ráta aj s obmedzením pohybu kapitálu a pracovných síl. V záujme zachovania voľného pohybu tovaru chce Londýn zaručiť, že všetky druhy budú naďalej zodpovedať štandardom EÚ.

Mayová svojich ministrov varovala, že ďalej už nebude tolerovať verejnú kritiku vládnej politiky po tom, ako ju kabinet v piatok podporil.