Britský plán pre vzťahy s Úniou sa podobá na partnerstvo s Ukrajinou

Zástancovia Bielej knihy trvajú na tom, že návrh sa líši od iných dohôd medzi Úniou a tretími krajinami. Najviac sa podobá asociačnej dohode s Ukrajinou. [Andy Rain/EPA/EFE]

Spojené kráľovstvo ukázalo, ako si predstavuje spoluprácu s kontinentom po brexite. Nový minister pre brexit hovorí o „inovatívnom a bezprecedentnom hospodárskom partnerstve“.

Vláda premiérky Theresy Mayovej zverejnila vo štvrtok 12. júla dlhoočakávanú Bielu knihu, 104-stranový dokument o budúcich vzťahoch s Európskou úniou.

Ide o výsledok bolestivého kompromisu, pre ktorý prišla premiérka o dvoch ministrov. Minister zahraničných vecí Boris Johnson a minister pre brexit David Davis sa rozhodli odstúpiť zo svojich funkcií. Mnohí ďalší zástancovia tvrdého brexitu najnovší dokument kritizujú.

Nový minister pre brexit Dominic Raab povedal, že dokument ponúkol „inovatívne a bezprecedentné hospodárske partnerstvo“. Zástancovia Bielej knihy trvajú na tom, že návrh sa líši od iných dohôd medzi Úniou a tretími krajinami. Najviac sa podobá asociačnej dohode s Ukrajinou.

Vo štvrtok ráno sa objavila neoficiálna alternatívna Biela kniha, ktorú údajne zostavil Davis a jeho rezort. Navrhuje obchodné vzťahy s Bruselom, ktoré by sa podobali dohode o voľnom obchode s Kanadou.

Obmedzený prístup na trh

Spojené kráľovstvo sa usiluje o dosiahnutie troch dohôd. Týkajú sa hospodárskeho partnerstva, bezpečnosti a obrany a prierezovej spolupráce. Celý proces sleduje „riadiaci orgán“, ktorý stanovuje politické smerovanie vzťahov medzi Bruselom a Londýnom, a Spoločný výbor na poskytovanie technickej expertízy.

Podľa oficiálnej Bielej knihy by bolo Spojené kráľovstvo súčasťou colného územia a jednotného trhu s tovarom. Zachovala by sa aj harmonizácia s pravidlami Európskej únie.

Trump kritizuje Mayovú za mäkký brexit

Podľa amerického prezidenta by brexit, ktorý navrhuje britská premiérka Mayová, znemožnil uzavretie dohody o voľnom obchode s USA. Bývalý minister zahraničia Boris Johnson by bol, podľa neho, „skvelým premiérom“.

Úradníci Spojeného kráľovstva pripustili, že prístup na trh by bol obmedzený. Služby by sa riadili pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Spojené kráľovstvo sa chce s Bruselom dohodnúť na „nových hospodárskych a regulačných pravidlách pre finančné služby“.

V porovnaní s inými dohodami medzi Úniou a tretími krajinami chce Londýn posilniť „regulačnú rovnocennosť“.  Spojenému kráľovstvu sa nepáči, že podľa týchto dohôd môže Brusel zrušiť rovnocennosť vo veľmi krátkom časovom období.

Spolupráca vo vzdelávaní a spravodlivosti

V rámci samostatnej dohody o „prierezovej spolupráci“ sa Spojené kráľovstvo snaží zachovať program výmeny študentov Erasmus +, výskumné a vedecké inovačné projekty Európskej únie, kultúrne a vzdelávacie programy a nástroje na rozvoj a vonkajšie výdavky.

Biela kniha je podrobná v oblasti budúcej migračnej politiky. Zdôrazňuje, že sloboda pohybu sa skončí. Vláda sľúbila, že návrh zákona o migrácii bude zverejnený v septembri 2018, ale už teraz uvádza, že študenti a kvalifikovaní pracovníci budú môcť v Spojenom kráľovstve študovať a pracovať. Kabinet sa bude usilovať aj o vzájomné uznávanie odborných kvalifikácií.

Voľný obchod áno, voľný pohyb osôb nie. Ako vyzerá britský návrh vzťahov po brexite?

Nový, britský návrh brexitu predpokladá, že Spojené kráľovstvo bude aj po vystúpení z EÚ tvoriť so zvyškom bloku zónu voľného obchodu. Tá by by sa mala týkať tovaru, nie však služieb, ktoré predstavujú prevažnú časť britskej ekonomiky.

O budúcich migračných vzťahoch sa ešte diskutuje. Spojené kráľovstvo uviedlo, že aj naďalej chce rešpektovať dublinské nariadenie, ktoré upravuje migračné a azylové pravidlá v celej Únii.

Londýn chce zostať súčasťou európskeho zatýkacieho rozkazu (EAW) a zároveň sa usiluje o plnú účasť v spoločných vyšetrovacích tímoch (súčasť Eurojustu). Biela kniha však pripúšťa, že „byť treťou krajinou predstavuje pre plné fungovanie EAW určité výzvy“.

Ústretovosť britskej strany

Biela kniha naznačuje kompromis v oblastiach, ktoré boli pre Londýn „červenými čiarami“. Napríklad, v rámci navrhovaného arbitrážneho mechanizmu pre budúce spory medzi Úniou a Spojeným kráľovstvom budú prípady postúpené Súdnemu dvoru Európskej únie na interpretáciu. Konečné rozhodnutie potom príjme „Spoločný výbor“ predstaviteľov oboch strán.

Briti tvrdia, že Únii poskytli „seriózny a podrobný návrh“, ktorý ukazuje „jasný vývoj pozície“ a dúfajú, že Európania budú rovnako ústretoví a v niektorých oblastiach zmenia svoj postoj.

Mayovej plán pre brexit vyhnal z vlády dvoch ministrov. Premiérka ho naďalej bráni

Zástancov tvrdého brexitu Davida Davisa a Borisa Johnsona v kabinete premiérky Theresy Mayovej nahradí pragmatik a tvár kampane za vystúpenie Dominic Raab a podporovateľ zotrvania Jeremy Hunt.  

Biela kniha obsahuje aj klauzulu o udržaní štandardov, ktorá nepoteší zástancov tvrdého brexitu. Tí videli odchod z Únie ako príležitosť zbaviť sa európskych nariadení, ktoré podľa nich poškodzovali Spojené kráľovstvo. Klauzúla však ubezpečuje Brusel, že Londýn nezníži žiadne regulačné štandardy.

Londýn dúfa, že nový dokument bude základom deklarácie o budúcich vzťahoch. Tá by mala sprevádzať formálnu dohodu o brexite. Podľa úradníkov Spojeného kráľovstva bude súčasťou aj protokol o Severnom Írsku.