Britský úrad pokutoval kampaň za vystúpenie Británie z Únie

Britský europoslanec Nigel Farage. [EPA-EFE/Neil Hall]

Probrexitová kampaň Leave.eu pre nedovolené machinácie s osobnými údajmi dostala od Britského úradu na ochranu osobných údajov pokutu 120 tisíc libier. Nejde pritom o prvý prešľap niektorej z kampaní za vystúpenie Británie z EÚ.

Jedna z kampaní, ktorá pred referendom v roku 2016 agitovala za odchod Veľkej Británie z EÚ, dostala pokutu pre porušenie zákonov o ochrane osobných údajov. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Nejde o prvý prešľap

O udelení peňažného trestu kampani Leave.EU a s ňou prepojenej poisťovni Eldon Insurance rozhodla britská komisárka pre informácie Elizabeth Denhamová, ktorá v Británii dozerá na ochranu údajov. Výška pokuty bola stanovená na 120-tisíc libier (137-tisíc eur).

Kampaň Leave.eu vznikla v roku 2015 a jej hlavným motívom bolo podporovať vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ. Stojí za ňou britský miliardár a politický aktivista Arron Banks. Medzi výrazne tváre kampane patril aj britský europoslanec Nigel Farage, dnes už expredseda euroskeptickej strany UKIP.

Kampaň neukončila svoju činnosť ani po referende. Ako tvrdí na svojej oficiálnej stránke, zostáva aktívna aj počas rokovaní o spôsobe britského vystúpenia a dohliada na to, aby „tí pri moci vyrokovali najlepšiu možnú dohodu pre Britániu“.

Banksova skupina však nemá problémy s porušením pravidiel prvýkrát. V máji minulého roku jej britská volebná komisia udelila pokutu 70-tisíc eur za porušenie volebného zákona, konkrétne prekročenie povolených výdajov na kampaň.

Kampaň za brexit zaplatí pokutu za porušenie volebných pravidiel

Vote Leave tajne spolupracoval so skupinou BeLeave a prekročil tak výdavkový strop, tvrdí volebná komisia. Predstavitelia kampane to odmietajú.

Podobného prehrešku sa dopustila aj ďalšia probrexitová kampaň Vote Leave, na čele s bývalým ministrom zahraničia Borisom Johnsonom. Ani ona sa nevyhla pokute od britských orgánov.

Briti v lete 2016 napokon rozhodli o vystúpení Británie z Európskej únie, keď za brexit hlasovalo 51 percent zúčastnených voličov.

Machinácie s osobnými údajmi

Podľa zistení komisárky porušila Leave.EU platné zákony o ochrane osobných údajov, keď posielala politické marketingové správy zákazníkom poisťovacej spoločnosti, ktorú vlastní zakladateľ kampane, britský podnikateľ Arron Banks.

Podporovatelia Leave.EU, ktorí odoberali materiály kampane, zase dostávali texty propagujúce poistenie Eldon Insurance, hoci s tým nevyjadrili dostatočný súhlas.

„Je hlboko znepokojujúce, že citlivé osobné dáta zhromaždené pre politické ciele boli neskôr použité za účelom poistenia a naopak. To sa nikdy nemalo stať,“ vyhlásila komisárka Denhamová.

Hovorca Leave.EU Andy Wigmore avizoval, že skupina sa voči udeleniu pokuty odvolá. Podľa neho ide o „politicky motivovaný útok“, ktorý je trestom za to, že sa skupina viedla kampaň za výstúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ.

V súvislosti s referendom z roku 2016, v ktorom Briti rozhodli o odchode z EÚ, stále prebieha niekoľko vyšetrovaní, ktoré preverujú financovanie a praktiky probrexitových kampaní. Oponenti brexitu sa v tejto súvislosti pýtajú na zdroje ich financovania, hovoria o možnom ovplyvnení hlasovania zo strany Ruska či o zneužití osobných údajov užívateľov Facebooku, ktoré získala spoločnosť Cambridge Analytica.