Členské štáty Únie schválili pobrexitovú obchodnú dohodu s Britániou

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit, Michel Barnier. [EFE-EPA/Yves Herman/Pool]

Členské štáty Európskej únie v pondelok (28. decembra) jednohlasne schválili predbežnú pobrexitovú obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom. Europarlament sa k dohode vyjadrí až v januári.

Dohoda bola schválená na úrovni veľvyslancov 27 členských štátov EÚ (COREPER). Tí v pondelok predstavili súhlas svojich národných vlád s tým, aby obchodná dohoda, ktorú sa podarilo uzatvoriť 24. decembra, začala platiť od 1. januára. Informáciu potvrdil hovorca Rady EÚ.

Tento krok umožní, aby obchod bez používania ciel a obchodných bariér medzi euroblokom a Britániou pokračoval aj po Novom roku, keď Spojené kráľovstvo opustí jednotný trh Európskej únie.

Únia podnikla právne kroky voči Británii za porušenie brexitovej dohody

Londýn podľa Európskej komisie porušil dohodu, ktorá sa týka zákona o vnútornom trhu, ktorú schválili britskí poslanci. 

Dohoda o budúcom partnerstve, ktorá zahŕňa aj obchodné kontakty, nadobudne platnosť až po odsúhlasení britským parlamentom a Európskym parlamentom.

Európski zákonodarcovia však upozornili, že nie je dostatok času, aby do konca tohto roka podrobne preskúmali uzatvorenú dohodu prostredníctvom jednotlivých pracovných výborov a odobrili ju na plenárnom hlasovaní.

Europarlament sa k dohode vyjadrí až v januári, predseda EP David Sassoli však zdôraznil, že poslanci predbežnú pobrexitovú obchodnú dohodu podporia, aby zabránili chaosu, ktorému by ináč mohli čeliť občania a podniky EÚ a Spojeného kráľovstva.