Čoraz viac Britov podporuje myšlienku druhého referenda o brexite

Ilustračný obrázok. [Flickr/Richard Rutter]

Referendum o konečných podmienkach vystúpenia z EÚ podporujú zástancovia aj odporcovia brexitu. Tie sa pomaly začínajú rysovať – dohoda o prechodnom období by mohla byť známa do konca marca, povedal britský minister pre vystúpenie z Únie.

Druhé referendum o brexite má podľa výsledkov prieskumu spoločnosti ICM pre britský denník Guardian v súčasnosti oveľa viac zástancov ako odporcov. Spomedzi približne 5000 opýtaných by totiž takéto hlasovanie podporilo 47 percent, kým proti by bolo 34 percent respondentov.

Už v decembri však v inom prieskume vyšlo, že podporovateľov druhého referenda by mohlo byť až 50 percent.

Referendum chcú obe strany

Podľa najnovšieho prieskumu podpora ďalšieho ľudového hlasovania vzrástla rovnako tak v tábore priaznivcov brexitu, ako aj medzi Britmi, ktorí sú proti nemu. Spomedzi tých, ktorí sú za vystúpenie z EÚ, podporuje myšlienku druhého referenda približne štvrtina.

Facebook rozširuje vyšetrovanie údajného ruského vplyvu v brexitovej kampani

Predchádzajúca analýza ruského zapojenia v kampani pred referendom odhalila len reklamu za 97 centov, podľa britských poslancov však bola zameraná príliš úzko.

V zatiaľ jedinom britskom referende o brexite z júna 2016 hlasovalo za odchod z EÚ 52 percent zúčastnených voličov.

Bývalý predseda Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage a spoluzakladateľ kampane Leave.EU Arron Banks sa tento mesiac prekvapujúco vyjadrili, že referendum o podmienkach brexitu by mohlo byť potrebné, pretože premiérka Theresa Mayová v rokovaniach s EÚ „zradila národ“. Kampaň za druhé referendum vedú aj britskí Liberálni demokrati odmietajúci brexit.

Britská vláda však už predtým takéto hlasovanie vylúčila.

Dohoda o prechodnom období do konca marca

Najdôležitejším bodom rokovaní o podmienkach brexitu je momentálne dvojročné „implementačné obdobie“ po vystúpení Británie z EÚ v marci 2019.

V piatok 26. januára o ňom v prejave hovoril britský minister pre vystúpenie z Európskej únie David Davis. Vyjadril presvedčenie, že politickú dohodu o budúcich vzťahoch sa podarí dosiahnuť na pravidelnom marcovom zasadnutí Európskej rady, aby sa tak zaistilo časovo obmedzené prechodné obdobie po tom, ako Británia definitívne opustí Úniu.

Pobrexitová obchodná dohoda sa komplikuje. Do hry vstupuje Nórsko

Britské nádeje na hladkých priebeh rokovaní o budúcom obchodnom modeli s Európskou úniou dostali tvrdú ranu. Ak Brusel uzatvorí s Veľkou Britániou špeciálnu obchodnú dohodu,  Nórsko zváži svoje zotrvanie v Európskom hospodárskom priestore. 

„Naším bezprostredným cieľom je dosiahnuť dohodu o období implementácie,“ povedal v citovanom prejave. „A pretože naše ciele sú vo všeobecnosti rovnaké, som presvedčený, že dohodu sa podarí dosiahnuť na marcovom stretnutí Európskej rady,“ dodal.

„Chceme dobrý brexit, dobrý pre britský biznis a dobrý pre Britov,“ uviedol Davis na margo obáv ohľadne nezhôd medzi ním, premiérkou Theresou Mayovou a ministrom financií Philipom Hammondom.

Davis doplnil, že Británia bude schopná počas prechodného obdobia uzatvárať nové obchodné dohody. „Ako nezávislá krajina – a už nie ako člen Európskej únie – bude môcť Spojené kráľovstvo mať znova svoju vlastnú obchodnú politiku.“