Druhé referendum o brexite je vylúčené, avizuje Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová [EPA-EFE/AIDAN CRAWLEY / POOL]

Britská premiérka reagovala na prieskum stanice Sky News, podľa ktorého je väčšina Britov za vypísanie nového referenda.

Britská premiérka Theresa Mayová zopakovala svoj odmietavý postoj voči ďalšiemu referendu o brexite. Vyjadrila sa tak prostredníctvom svojho hovorcu v reakcii na najnovší prieskum spravodajskej stanice Sky News.

Prieskum, ktorého výsledky táto stanica zverejnila v pondelok, ukázal, že väčšina Britov by uvítala nové referendum. Rozhodovali by sa v ňom medzi dohodou o podmienkach brexitu navrhnutých vládou, žiadnou dohodou a zotrvaním Británie v EÚ.

Labouristický člen Snemovne lordov Peter Mandelson na výsledky prieskumu reagoval pre Sky News vyhlásením, že ďalšie referendum o konečnej dohode brexitu predstavuje pre premiérku „jedinú cestu vpred“.

Downing Street na výsledky prieskumu i jeho slová kontrovala vyhlásením, že druhé referendum o brexite sa za „žiadnych okolností“ konať nebude.

Britská verejná mienka sa obracia proti brexitu

Väčšina Britov verí, že dohoda o vystúpení z Európskej únie bude pre krajinu zlá. Európsky prístup k Británii by rád obmäkčil taliansky vicepremiér a šéf euroskeptickej strany Matteo Salvini.

Z výsledkov nového prieskumu tiež vyplynulo, že dve tretiny Britov – vrátane tých, ktorí v roku 2016 v referende hlasovali za vystúpenie Británie z EÚ – si teraz myslia, že výsledok rokovaní s Úniou dopadne pre krajinu zle. Naopak, počet respondentov, ktorí očakávajú dobrý výsledok pre Spojené kráľovstvo, oproti predošlým prieskumom klesol.

Značný nárast respondentov bol zaznamenaný aj v skupine osôb, ktorá si myslí, že brexit sa negatívne dotkne ich osobne, britskej ekonomiky i krajiny ako takej. Celkovo až 78 percent opýtaných Britov pritom zároveň nepovažuje účinkovanie britskej vlády v rokovaniach za dobré.

Za nové referendum o brexite sa podľa prieskumu Sky News vyslovilo 50 percent respondentov. Proti nemu bolo 40 percent opýtaných, zatiaľ čo desať percent sa v tejto otázke nevedelo prikloniť na žiadnu stranu.