Jaguar varoval pred zlou dohodou o brexite

Výstavba závodu Jaguar pri Nitre v máji 2018 [TASR/Henrich Mišovič]

Britskú automobilku, ktorá investuje aj na Slovensku, by tvrdé prerušenie vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou mohlo stáť 1,2 miliardy eur.

Najväčšia britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) varovala, že tvrdý brexit by mohol firmu stáť 1,2 miliardy libier (1,36 miliardy eur) ročne, čo by viedlo výraznému obmedzeniu jej aktivít v krajine.

„To, čo nevyhnutne potrebujeme, je väčšia istota, aby sme mohli pokračovať v investíciách na britskom trhu a zabezpečiť našich dodávateľov, zákazníkov a 40 tisíc zamestnancov v britských závodoch,” citovala šéfa automobilky Ralfa Spetha agentúra Reuters.

Čakanie na britskú vládu

JLR sa tak pridal k ďalším firmám, ktoré v posledných týždňoch vyjadrili obavy z možného poškodenia svojho biznisu, ak dôjde k takzvanému tvrdému brexitu, teda odchodu Británie z Európskej únie bez obchodnej dohody s Bruselom.

Na čo si dá Slovensko pri brexite pozor

Slovensko najviac zaujímajú práva a peniaze. Rezort zahraničia dal na pripomienkovanie materiál o tom, ako sa Slovensko pripravuje na brexit a kde sú hlavné priority.

Firmy teraz čakajú na piatkovú (6. júla) schôdzku britskej premiérky Theresy Mayovej s ministrami, na ktorej by mali schváliť návrh obchodnej dohody, ktorú Mayová pošle Bruselu. Keďže stále nie je jasné, čo vlastne Británia od EÚ po svojom odchode z bloku chce, piatková schôdzka je považovaná za kľúčovú, ak chce Londýn dosiahnuť posun v rokovaniach so zástupcami Európskej únie.

Na britskú vládu zatlačili v minulých týždňoch viaceré veľké spoločnosti vrátane európskeho výrobcu lietadiel Airbus a nemeckého koncernu Siemens. Obavy ohľadne budúcnosti vyjadrila aj nemecká automobilka BMW.

Menej investícií v Británii?

Teraz sa pridal Jaguar Land Rover. Firma uviedla, že „potrebuje voľný a bezproblémový obchod s EÚ a neobmedzený prístup na jednotný trh“. Ako dodala, zlá dohoda o brexite ju bude stáť ročne viac než 1,2 miliardy libier.

Odobrí Brusel dotáciu pre továreň Jaguaru pri Nitre?

Európska komisia sa chce detailne pozrieť na štátnu pomoc Slovenska pre indickú automobilku.

„V takom prípade budeme musieť drasticky obmedziť naše investičné výdavky,“ uviedol Speth. Zároveň upozornil, že v minulých piatich rokoch investovala firma v Británii okolo 50 miliárd libier a v ďalších piatich rokoch má v pláne investovať ďalších 80 miliárd libier. V prípade nepriaznivého výsledku v rokovaniach o brexite budú tieto investície ohrozené, dodal Speth.

JLR stavia na Slovensku novú fabriku, ktorá predstavuje investíciu 1,4 miliardy eur. Vyrábať začne v septembri 2018. Denník SME informoval, že už v júni 2018 zamestnávala fabrika 1300 zamestnancov. Na konci tohto roka to má byť 1500 a do roku 2021 až 2800 zamestnancov.