Johnson: Ak dohoda nebude do polovice októbra, Británia odíde z rokovaní s EÚ

Na archívnej sníme hlavný britský vyjednávač David Frost (naľavo) a hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier (vpravo) [EPA-EFE/Yves Herman]

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu pred dôležitým kolom pobrexitových obchodných rozhovorov s Európskou úniou pohrozil, že Londýn by mohol v najbližších týždňoch odísť z rokovaní. Podľa jeho slov by bol odchod z EÚ bez dohody „dobrým výsledkom pre Spojené kráľovstvo“, informovala agentúra AP.

V čase viaznucich rozhovorov Johnson povedal, že dohoda bude možná len vtedy, ak sú vyjednávači EÚ pripravení „prehodnotiť svoje súčasné pozície“.

EÚ naopak obviňuje Britániu z toho, že nerokuje seriózne.

Británia oficiálne vystúpila z EÚ 31. januára. Do konca tohto roka plynie prechodné obdobie, počas ktorého by sa obidve strany mali dohodnúť na budúcich politických a obchodných vzťahoch. Rokovania o obchode však viaznu, keďže Londýn odmieta pristúpiť na požiadavky EÚ, najmä v otázkach ako rybolov a štátna pomoc pre firmy. Bez dohody by Nový rok priniesol clá a ďalšie ekonomické bariéry medzi oboma stranami.

Ďalšie rokovania sa začínajú v utorok v Londýne. Hlavný britský vyjednávač David Frost a jeho náprotivok z EÚ Michel Barnier sa stretnú na v poradí už ôsmom kole rozhovorov.

Barnier minulý týždeň uviedol, že je „znepokojený a sklamaný“ nedostatkom pokroku, pričom Londýn podľa neho nerokuje „konštruktívne“.

Frost v rozhovore pre nedeľňajšie noviny Mail on Sunday povedal, že Británia nebude robiť kompromisy v základných otázkach, ako je kontrola nad vlastnými zákonmi.

Európska obrana po brexite: Dohoda Únie s Britmi pomôže obom stranám

Únia po brexite stratila pätinu svojich kritických kapacít a obrannej techniky, ktorú sprostredkúvalo Spojené kráľovstvo. Hoci sa uvoľnila cesta mnohým iniciatívam, ktoré Briti v Únii blokovali, európske členské štáty NATO sú vo svojej bezpečnosti nateraz na mimoeurópskych partneroch ešte závislejšie.

EÚ tvrdí, že dohoda musí byť uzavretá do novembra, aby zostal čas na jej parlamentné schválenie a právne preskúmanie pred vypršaním prechodného obdobia.

Johnson v najnovších vyjadreniach hovorí ešte o kratšej lehote – dohoda podľa neho musí byť dosiahnutá do summitu EÚ 15. októbra.

„Ak sa nedokážeme dohodnúť dovtedy, potom si nemyslím, že budeme mať dohodu o voľnom obchode, a mali by sme to akceptovať a ísť ďalej,“ povedal vo vyhlásení, ktoré jeho kancelária zverejnila pred tým, ako ho v pondelok prednesie.

Frost: Nebudeme satelitom

„Nastúpili sme po vláde a vyjednávacom tíme, ktorý ustúpil tlaku a Európska únia si zvykla, že naše slová nemusí brať vážne,“ povedal Frost v rozhovore pre nedeľník Mail on Sunday.

„Takže to, o čo sa tento rok snažíme, je, aby v EÚ pochopili, že si stojíme za slovom a že by náš postoj mali brať vážne,“ dodal.„Nemienime byť satelitom EÚ. Nebudeme ustupovať v základných otázkach, ako je kontrola nad vlastnými zákonmi. O tom je nezávislosť, to chceli Briti, keď hlasovali v referende,“ povedal pre Mail on Sunday.

Čoraz viac zástupcov EÚ však tvrdí, že v britskej vláde prevažuje brexitová ideológia nad pragmatizmom. „Ak chce Londýn len pre ideologické dôvody dospieť k pádu z útesu do brexitového chaosu, EÚ nemá žiadne možnosti, ako mu v tom zabrániť,“ citovala agentúra Reuters jedného z diplomatov z EÚ.

„Ak by sa prístup Londýna zmenil na pragmatickejší a realistickejší, pravdepodobne máme ešte šancu na záchranu rozhovorov a dohodu,“ dodal.

Podľa Frosta však Británia nemá obavy z prípadného odchodu z EÚ bez dohody. „Nemyslím si, že by sme sa toho mali obávať,“ povedal s tým, že Briti sú na to do veľkej miery pripravení.