Johnson: Ak nedostaneme lepšie podmienky, nevyrovnáme účet za brexit

epa07609660 Former British foreign secretary Boris Johnson departs his home in London, Britain, 29 May 2019. Media reports state that Johnson has been summoned to court over misconduct claims over comments he made in the lead up to the EU referendum. [EPA-EFE/Andy Rain]

Favorit na premiérsku stoličku chce s Úniou rokovať o zmenách v dohode o vystúpení z EÚ, ktorú vyrokoval ešte tím Theresy Mayovej. Ak Británia nedostane lepšie podmienky, Johnson chce zadržať dohodnutú platbu za vystúpenie.

Bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson v nedeľu (9. júna) vyhlásil, že ako premiér by  nezaplatil Európskej únii takzvaný účet za brexit vo výške 44 miliárd eur, dokiaľ Brusel neumožní Londýnu dosiahnuť lepšie podmienky svojho odchodu.

Boris Johnson je jedným z 11 kandidátov na post nového lídra Konzervatívnej strany. Podľa britských médií má práve bývalý londýnsky starosta najväčšie šance stať sa budúcim premiérom. Podľa stávkových kancelárii má štvornásobne väčšiu šancu vyhrať tento súboj ako druhý najsilnejší kandidát. Kontroverzný politik je najpopulárnejším politikom medzi konzervatívnymi voličmi a na čele strany si ho želá aj väčšina členskej základne, ktorá vo voľbe bude mať posledné slovo.

Bude Boris Johnson novým britským premiérom a čo by to znamenalo pre brexit?

Novým britským premiérom bude takmer určite niektorý zo zástancov tvrdého brexitu. Ak sa nový predseda vlády rozhodne opustiť Európsku úniu bez dohody, britský parlament mu už v tom nemá ako zabrániť. 

Theresa Mayová v piatok (7. júna) odstúpila z vedenia Konzervatívnej strany. Na premiérskej stoličke zostane do momentu, kým konzervatívci nevyberú nového lídra. To sa očakáva na konci tohto mesiaca.

Dôvodom jej rezignácie bol fakt, že sa jej nepodarilo v britskom parlamente presadiť brexitový plán dohodnutý s Bruselom. EÚ zasa dala najavo, že novú dohodu s Britániou neplánuje.

V rozhovore pre britský nedeľník The Sunday Times, ktorý zverejnila agentúra Reuters, Johnson povedal, že dokiaľ EÚ neponúkne Británii lepšie podmienky na odchod, už dohodnuté finančné vyrovnanie s Bruselom v objeme 39 miliárd libier (43,98 miliardy eur) by pozastavil.

„Myslím si, že naši priatelia a partneri by mali pochopiť, že peniaze sa zadržia, a to až do obdobia, než bude jasnejšie, ako sa bude ďalej pokračovať,“ povedal Johnson. Ako dodal, „ak sa má vyrokovať dobrá dohoda, peniaze majú veľkú moc“.

„Vždy mi pripadalo zvláštne, že by sme mali pristúpiť na celú sumu skôr ako dosiahneme konečnú dohodu,“ dodal Johnson.

Nový líder strany bude musieť nájsť recept na odliv voličov k víťazovi európskych volieb Nigelovi Farageovi. Tým je podľa Johnsona odchod z EÚ do 31. októbra – s dohodou alebo bez dohody.

Aj Johnsonovi najväčší konkurenti v boji o post šéfa Konzervatívnej strany, minister zahraničných vecí Jeremy Hunt, minister poľnohospodárstva Michael Gove a minister vnútra Sajid Javid, by chceli súčasnú dohodu upraviť. Ani jeden z nich však doteraz nepohrozil tým, že by finančné záväzky voči Bruselu, na ktorých sa Mayová dohodla s predstaviteľmi EÚ v roku 2018, odmietli splniť.

Európska únia ale už niekoľkokrát opakovala, že už nie je možné robiť zmeny vo vyrokovanej dohode.