Johnson chce zákonom zakázať predĺženie prechodného obdobia po brexite

Britský premiér Boris Johnson. [EPA-EFE/Vickie Flores]

Britský premiér Boris Johnson je presvedčený, že novú obchodnú dohodu s Úniou dokáže vyrokovať za 11 mesiacov.

Britský premiér Boris Johnson plánuje „zákonom zakázať“ vláde, aby predĺžila prechodné obdobie po brexite, ktoré má podľa jeho zámeru trvať maximálne do konca roka 2020. Uviedli to vládne zdroje, na ktoré sa odvolala televízia Sky News.

Návrh zákona, ktorý premení premiérovu rozvodovú dohodu s Európskou úniou na platnú legislatívu, bol doplnený tak, že vláde zakazuje pristúpiť k nejakému ďalšiemu predĺženiu prechodného obdobia. To sa začne po predpokladanom termíne brexitu, teda po 31. januári.

„Náš volebný program bol veľmi jasný v tom, že sa prechodné obdobie predlžovať nebude a že zmluva o vystúpení vláde právne znemožní jeho odloženi,“ uviedol pre agentúru Reuters zdroj z prostredia vládneho kabinetu.

Čas do 31. októbra 2020

Premiér Johnson plánuje spomínaný návrh zákona predložiť v Dolnej snemovni britského parlamentu v piatok. Konzervatívec Johnson, jasný víťaz štvrtkových predčasných parlamentných volieb, dúfa, že novozvolená snemovňa s konzervatívnou väčšinou mu už tento návrh schváli a brexit sa bude môcť uskutočniť 31. januára, pričom prechodné obdobie bude trvať maximálne do konca roka 2020. Počas tohto obdobia sa budú obe strany, Spojené kráľovstvo aj EÚ, snažiť uzavrieť zmluvy o budúcich vzťahoch a obchodnú dohodu.

Minister spravodlivosti Robert Buckland sľúbil hlasovanie o predĺžení prechodného obdobia niekoľko dní pred tým, čo sa mal brexit uskutočniť 31. októbra. Minister tak chcel získať poslancov, ktorí nesúhlasili s bezdohodovým odchodom z EÚ.

Európsky týždeň | Konzervatívci vyhrali, brexit bude

Dohodla alebo nedohodla sa na summite EÚ na uhlíkovej neutralite do roku 2025? Čo znamenajú výsledky britských volieb pre proces brexitu? Vypočujte si nové vydanie Európskeho týždňa. 

Teraz však zdroje zo sídla premiéra televízii Sky News povedali, že táto ponuka už neplatí a je zrušená.

Johnson počas kampane pred štvrtkovými predčasnými parlamentnými voľbami vyhlasoval, že sa môže „absolútne zaručiť“, že obchodnú dohodu s Bruselom dokáže uzavrieť za 11 mesiacov – aj napriek tomu, že hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier označil túto lehotu za „nerealistickú“, pričom môže viesť k ekonomicky riskantnému rozchodu.

Ak by sa obidve strany v danom období nedohodli na budúcich obchodných väzbách, ich vzájomný obchod sa po prechodnom období začne riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.

Merkelová: Bude to náročné

EÚ plánuje odštartovať rokovania v marci 2020. Na dohodu by tak zostávalo iba 10 mesiacov. Jej záverečný text navyše musia ratifikovať tak parlament v Británii, ako aj v ostatných členských štátoch.

Únia navyše dopredu avizovala, že nepodpíše dohodu, pokiaľ nebude obsahovať jasné pravidlá zabezpečujúce spravodlivú konkurenčnú súťaž. Brusel bude dbať hlavne na dodržiavanie environmentálnych a pracovných štandardov a štátnu pomoc, aby zaistila, že Británia nebude európsky trh zaplavovať neférovo lacnou produkciou.

Veľká Británia bude však súčasne rokovať o vzájomnej obchodnej dohode so Spojenými štátmi a pre nedostatok času môže byť dotlačená k zníženiu súčasných štandardov. To by bol pre EÚ neriešiteľný problém.

„Bude to veľmi náročné, keďže ide o veľké množstvo vzájomných vzťahov týkajúcich sa obchodu, rybolovu, či spolupráce v oblasti bezpečnosti a zahraničnej politiky,“ varuje nemecká kancelárka Angela Merkelová.