Kľučový zlom v brexitovej ságe? Únia dáva britskej vláde poslednú šancu

Britská premiérka Theresa Mayová a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. [EPA-EFE/Patrick Seeger]

Britská premiérka Theresa Mayová nakoniec od Komisie získala právne záväzné ústupky týkajúce sa režimu na írskych hraniciach. Tri dodatky k dohode o vystúpení majú pomôcť presvedčiť väčšinu britských poslancov, aby v utorkovom hlasovaní Mayovej plán podporili.

„V politike niekedy dostanete druhú šancu. To, na čom záleží, je to, čo s touto druhou šancou urobíte. Pretože nebude žiadna tretia šanca“, vyhlásil pred novinármi v pondelok (12. marca) predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker po mimoriadnom stretnutí s premiérkou Theresou Mayovou.

Posledná šanca v preklade znamená nové ústupky ohľadom kontroverznej írskej poistky, ktorá je súčasťou dohody o vystúpení Británie z EÚ. Rokovacie tímy sa na poslednú chvíľu v Štrasburgu dohodli na právne záväzných dodatkoch, ktoré by mali zaistiť, že Spojené kráľovstvo nezostane súčasťou colnej únie neobmedzený čas.

Práve írska poistka je hlavnou prekážkou, pre ktorú sa Mayovej nedarí pretlačiť rozvodovú dohodu v britskom parlamente. Odmietajú ju poslanci severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) ale aj členovia Mayovej konzervatívcov.

O Mayovej brexitovej dohode aj s novými právne záväznými dokumentami budú poslanci dolnej komory britského parlamentu opäť hlasovať v utorok večer.

„Je celkom správne, že sme sa dohodli na poistnom riešení, ktorým predídeme vzniku tvrdej hranici medzi Írskom a Severným Írskom,“ uviedla po rokovaní britská premiérka. „Dohoda, o ktorej hlasovali poslanci v januári toto dostatočne nezabezpečovala  – právne záväzné zmeny boli potrebné, aby sa to vysvetlilo,“ dodala.

Tri deklarácie

Mayová v v utorok tak poslancom predstaví tri nové dokumenty, na ktorých sa dohodla s Komisiou. Tým prvým je právne záväzný nástroj, ktorý má v prípade stroskotania obchodných rokovaní počas prechodného obdobia nahradiť už spomínanú trvalú írsku poistku.

Nejde však o zmenu v znení dohody o vystúpení, ale o dodatok k nej. Text vlastne len bližšie popisuje mechanizmus, ktorý by mal zabrániť, aby EÚ na základe írskej poistky držala Britániu v colnej únii bez jej súhlasu. Ak sa tak stane, Londýn sa bude môcť obrátiť na nezávislý rozhodovací orgán a prípadne poistku ukončiť.

Druhým dokumentom je spoločná právne nezáväzná politická deklarácia. V nej sa EÚ a Británia zaväzujú, že spravia všetko preto, aby k spusteniu poistky nedošlo. Okrem iného tak budú pracovať na vývoji nových technológii, vďaka ktorým nezvnikne klasická hranica medzi Írskom a Severným Írskom.

Posledným je Jednostranné vyhlásenie Spojeného kráľovstva, ktoré posilňuje jej pozíciu. V prípade, že „začne platiť írska poistka a diskusie o budúcich obchodných väzbách zlyhajú (…), nebude nič, čo by Spojenému kráľovstvu bránilo v prijatí opatrení, ktoré nakoniec znefunkčnia platnosť poistky,“. Podľa denníka Financial Times ide o bežnú súčasť medzinárodných dohôd. Obchodná zmluva medzi EÚ a Kanadou obsahuje viac ako dvadsiatku podobných deklarácií.

Šéf Európskej komisie na pondelkovej tlačovej konferencii pripomenul, že sa nejedná o zmeny v pôvodnej rozvodovej dohode. Vysvetľovacie deklarácie sú len jej doplnkom. „Žiadne ďalšie rokovania nebudú“.

Nové doplnkové materiály musia ešte jednomyseľne schváliť členské štáty. Juncker preto o záveroch rokovaní listom informoval predsedu Európskej rady Donalda Tuska. V ňom Európskej rade odporúča, aby 27 lídrov členských krajín na najbližšom summite EÚ (21. až 22. marca) tieto dokumenty podporili.

Krok správny smerom

To, či nové ústupky Bruselu pomôžu presvedčiť väčšinu britských zákonodarcov, aby nakoniec zdvihli ruku za brexitovú dohodu, je zatiaľ otázne.

Rozhodujúci môže byť názor britského najvyššieho prokurátora Geoffreya Coxa, ktorý je tiež súčasťou vyjednávacieho tímu premiérky Mayovej. Ten by mal ešte v priebehu utorka oznámiť, či vyrokované ústupky zaistia, že írska poistka nebude trvalá a Británia tak nezostane pripútaná k colnej únii proti jej vôli.

Podľa britských médií je jeho výklad dôležitý pre rozhodovanie unionistov, ktorí podporujú Mayovej kabinet a ktorých hlasy budú v hlasovaní rozhodujúce. Ako ale informoval hovorca DUP, strana zaujme svoj postoj k novým okolnostiam až keď preštuduje všetky technické detaily nových právne záväzných dokumentov.

Mayová prežila hlasovanie o nedôvere. Čo to znamená pre brexit?

Theresa Mayová má päť dní na to, aby predstavila alternatívny plán britského vystúpenia z EÚ. Ak na svoju stranu nezíska všetkých konzervatívcov ani unionistov, potrebnú väčšinu v parlamente môže hľadať aj v opozícii.

Mayová bude ale o zmysluplnosti novej dohody musieť presvedčiť aj svoju vlastnú stranu, predovšetkým euroskeptické krídlo brexitérov, ktorí požadujú čo najčistejšie rozdelenie s európskou dvadsaťsedmičkou. Vládnemu kabinetu dodalo nádej vyhlásenie lídra rebelov Jacoba Rees-Mogga, podľa ktorého je dohoda „určite krokom správnym smerom“. Bývalý konzervatívny generálny prokurátor a podporovateľ druhého referenda Dominic Grieve si ale myslí, že ňou „nič nemení“. „Som si celkom istý, že Británii neumožňuje ukončiť poistku jednostrane,“ uviedol pre britskú stanicu BBC.

Podľa lídra opozície Jeremyho Corbyna britská premiérka v pondelok v Štrasburgu opäť zlyhala. „Táto večerná dohoda s Európskou komisiou neobsahuje nič, čo by sa približovalo tomu, čo Theresa Mayová sľúbila parlamentu,“ uviedol šéf labouristov.

Mayová bude dúfať, že ústupky, ktoré v Štrasburgu vybojovala, donútia zmeniť názor aspoň 96 poslancov. Práve toľko hlasov jej chýbalo pri prvom hlasovaní o brexitovej dohode v januári. V 650-člennej snemovni vtedy proti dohode hlasovalo 432 poslancov vrátane 118 zástupcov konzervatívnej strany.

Čo s európskymi voľbami?

Ak dolná komora aj tentokrát dohodu odmietne, poslanci sa zídu opäť v stredu a budú hlasovať o odklade brexitu, prípadne o tom, či Británia napokon vystúpi z Únie bez dohody.

„Rád by som zdôraznil, že odchod Spojeného kráľovstva by mal byť hotový ešte pred Európskymi voľbami, ktoré sa konajú 23 až 28 mája,“ píše v liste Tuskovi Juncker.

Šéf európskej exekutívy v pondelok Mayovej pripomenul, že ak sa brexit posunie o viac ako dva mesiace, Británia bude zo zákona povinná zúčastniť sa volieb do Európskeho parlamentu. Mandát zvolených britských poslancov by platil do dátumu definitívneho vystúpenia Británie.

Čo znamená odklad brexitu pre voľby do Európskeho parlamentu?

Ak sa odloží termín brexitu, Británia sa bude musieť zúčastniť májových volieb do Európskeho parlamentu, inak jej hrozí žaloba pred Súdnym dvorom EÚ. Diplomati EÚ sa obávajú, že Briti do Štrasburgu pošlú 73 Nigelov Farageov. 

Podľa vyjadrení jedného z vládnych úradníkov, ktorého cituje bruselský portál EURACTIV.com, by europoslancov nakoniec nemuseli vyberať vo voľbách voliči, ale britská vláda. Situáciu ohľadom eurovolieb opísal ako „právny malér“.

Spojené kráľovstvo má v súčasnom 751-člennom europarlamente 73 poslancov.

Ak sa dátum britského odchodu neposunie, Spojené kráľovstvo oficiálne opustí blok za menej ako tri týždne – 29. marca.