Komisia predstavila návrh dohody o brexite. Mayová ho „nikdy nepríjme“

Návrh dohody o vystúpení podľa článku 50 v rukách Michela Barniera. [EPA-EFE/OLIVIER HOSLET]

V návrhu dohody o vystúpení Británie z EÚ predstavila Komisia záložný plán riešenia otázky írskych hraníc. Bývalý britský minister pre brexit David Jones hovorí o „anexii Severného Írska“ Európskou únou.

Európska komisia v stredu zverejnila vlastný text zmluvy o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie podľa článku 50 Zmluvy o Európskej únii.

Ide o právne prevedenie spoločnej dohody vyjednávačov EÚ a Spojeného kráľovstva o pokroku v prvej fáze rokovaní, na ktorej sa dohodli v decembri minulého roku.

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit, Michel Barnier, zdôraznil, že ide len o predbežný návrh, ktorý bude predložený k diskusii členským štátom a Európskemu parlamentu. Dodal tiež, že by jeho obsah namal prekvapiť nikoho, kto pozorne sleduje priebeh rokovaní o brexite.

Dokument pozostávajúci zo 120 strán a 169 paragrafov však napriek tomu okamžite vzbudil vášne medzi britskými poslancami.

Hlavným zámerom Európskej komisie je urýchliť celý proces a prinútiť Londýn, aby čo najskôr prišiel s vlastným konkrétnym návrhom podmienok pre britský odchod z európskeho bloku.

Ešte v utorok vyjadril Michel Barnier nespokojnosť s tým, ako ako sa Londýn stavia k rokovaniam. Len tri týždne pred tým, ako Británia plánuje uzavretie dohody o prechodnom období, označil stav rozhovorov slovom „stagnujúci“.

„Ak chceme uspieť v týchto rokovaniach, a ja chcem, aby sme boli úspešní, musíme ich urýchliť,“ vyhlásil na stredajšej tlačovej konferencii francúzsky politik.

Írska hranica: nas tole sú tri možnosti

Komisia podľa Francúza zapojila všetku „predstavivosť a kreativitu“, aby našla riešenie, ktoré vylúči vznik štandardnej hranice s kontrolami v Severnom Írsku a ochráni platnosť Veľkopiatkovej dohody.

Na základe spoločnej správy, na ktorej sa EÚ a Spojené kráľovstvo dohodli v decembri minulého roku, existujú podľa Barniera tri možné scenáre budúcej podoby írskych hraníc. Najväčšie pobúrenie však vyvolal „záložný plán“ Komisie, ktorý je súčasťou samostaného protokolu v návrhu. Podľa neho by v Írskom mori, ktoré oddeľuje Severné Írsko od zbytku Spojeného kráľovstva, vznikla colná a regulačná hranica. Severné Írsko by po brexite bolo aj naďalej súčasťou colnej únie a riadilo by sa pravidlami EÚ.

Sám Barnier sa však chcel vyhnúť slovu hranica. „Na letiskách a v prístavoch budú kontroly, nehovoril by som ale o hranici“.

Britská premiérka Theresa Mayová ešte dnes ale označila návrh Bruselu za neprijateľný. Podľa nej by s ním „žiadny britský minister nikdy nemohol súhlasiť”, pretože „vytvorením colnej a regulačnej hranice naprieč Írskym morom podkopáva britský trh a ohrozuje ústavnú integritu Spojeného kráľovstva,“ vyhlásila počas otázok v  britskom parlamente.

Bývalý britský minister pre brexit David Jones to označil za „anexiu Severného Írska Európskou úniou“.

Barnier však na tlačovej konferencii odmietol, že by vznik hranice na mori ohrozil ústavný poriadok Spojeného kráľovstva. Zároveň pripomenul, že ide len o záložný plán a že Brusel ešte počká, s čím prídu britskí vyjednávači.

Návrh dohody o vystúpení počíta aj s možnosťou, že sa otázku írskych hraníc podarí vyriešiť prostedníctvom budúcej obchodnej dohody, prípadne iným riešením, ktoré by na konci týždňa mohla v očakávanom prejave predstaviť britská premiérka.

Prechodné obdobie a občianske práva

Text návrhu o vystúpení sa okrem írskej otázky zaoberá aj právami občanov, otázkami týkajúcimi sa oddelenia (obchodovanie s tovarmi uvedenými na trh pred brexitom), finančným vyrovnaním, prechodným obdobím či inštitucionálnymi ustanoveniami.

Nakoľko pretrvávajú nezhody o podmienkach prechodného obdobia, Barnier pripustil, že k nemu vôbec nemusí dôjsť. Upozornil tiež, že EÚ bude trvať na tom, aby práva občanov EÚ v Británii boli zaistené do 31. decembra 2020, teda do konca prechodného obdobia.

To znamená, aby občania EÚ, ktorí prídu do Spojeného kráľovstva počas prechodného obdobia, mali rovnaké práva, ako tí, ktorí prišlí na britské územe pred 30. marcom 2019, teda plánovaným dátumom odchodu Británie z EÚ.

Únia má plán pre prechodné obdobie po brexite. Na ťahu je Británia

Prechodné obdobie by podľa dohody členských štátov malo trvať 21 mesiacov. V Británii má podľa predstáv Bruselu počas tohto obdobia platiť právo EÚ, vrátane jurisdikcie európskeho súdu.

Britská premiérka Theresa Mayová už na konci januára oznámila, že tento návrh neakceptuje.

Ešte predtým, ako Brusel predstaví presné znenie návrhu dohody o vystúpení britskej vláde, predloží materiál k diskusii Európskemu parlamentu a Rade EÚ, teda členským štátom.

Finálne znenie dohody bude musieť prijať jednoduchá väčšina Európskeho parlamentu a kvalifikovaná väčšina v Rade EÚ, to znamená 72 percent členských štátov európskej dvadsaťsedmičky, ktorí predstavujú minimálne 65 percent obyvateľov EÚ.