Komisia priznala, že proces brexitu je možné zvrátiť

Theresa Mayová, Jean-Claude Juncker

Mayová a Juncker v októbri 2016. FOTO-TASR/AP

Na pozvanie britskej premiérky Theresy Mayovej pricestuje budúci týždeň do Londýna predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Témou stretnutia budú rokovania o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie, ktoré sa začnú po júnových britských predčasných voľbách.

Do Londýna pocestujú pred summitom

„Predseda EK Juncker v stredu 26. apríla príde do Londýna na pozvanie britskej premiérky Theresy Mayovej. Budú diskutovať o rokovaniach o brexite medzi európskou dvadsaťsedmičkou a Spojeným kráľovstvom,“ oznámila dnes hovorkyňa EK Mina Andrejevová.

Juncker sa s Mayovou stretne len pár dní pred sobotným summitom EÚ. Európska rada zasadne 29. apríla v Bruseli práve vo veci aktivovania článku 50.

Na stretnutie s Mayovou do Londýna príde aj hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier, šéf Junckerovho kabinetu Martin Selmayr a jeho poradca pre otázky diplomacie Richard Szostak. Hovorkyňa EK nevedela povedať, kto sa okrem premiérky Mayovej zúčastní na stretnutí za britskú stranu.

Na otázku, či sa dá zvrátiť proces brexitu, ktorý sa formálne začal v marci aktivovaním článku 50 Lisabonskej zmluvy, Andrejevová uviedla, že to možné je. Bol by na to ale potrebný súhlas Spojeného kráľovstva a všetkých ostatných 27 členských štátov EÚ.

Detailné usmernenia pre brexit

Vyplatenie všetkých záväzkov súvisiacich s odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie v eurách bude od Londýna žiadať Európska komisia (EK). Vyplýva to z návrhu detailných rokovacích usmernení EK, ku ktorým sa dostal magazín Politico.

V navrhovaných usmerneniach EK počíta so splatením záväzkov, všetkých výdavkov spojených s brexitom a nákladmi na sťahovanie únijných agentúr z Britských ostrovov do iných členských krajín v spoločnej európskej mene.

Detailné usmernenia pre brexit, z ktorých cituje Politico, predstavujú rokovací mandát pre hlavného únijného vyjednávača Michela Barniera. EK ich predstaví na začiatku mája, po aprílovom mimoriadnom zasadnutí Európskej rady, kde lídri členských štátov schvália všeobecnú rokovaciu stratégiu pre brexit.

Dokument z dielne EK ešte bude musieť schváliť Rada EÚ.

Dôraz na práva občanov EÚ

Podľa magazínu by práve návrh detailných usmernení mohol byť na budúci týždeň jednou z tém stretnutia predsedu EK Jeana-Clauda Junckera a britskej premiérky Theresy Mayovej v Londýne.

EK v navrhovaných usmerneniach kladie dôraz na práva občanov EÚ žijúcich v Spojenom kráľovstve. „Dohoda o brexite by mala obsahovať jasné, efektívne, vynútiteľné a nediskriminačné garancie pre občanov,“ píše sa v dokumente.

Eurokomisia tiež v pripravovaných usmerneniach trvá na uzavretí dohody o odchode Británie z Únie pred začiatkom rokovaní o usporiadaní budúcich vzťahov medzi oboma celkami, informoval Politico.

Samotné rokovania o brexite sa začnú až po britských predčasných voľbách, ktoré budú 8. júna.