Konzervatívny europoslanec: Corbyn nemá dosť skúseností

Jeremy Corbyn

Jeremy Corbyn. FOTO: TASR/AP/Owen Humphreys

Konzervatívna britská premiérka Theresa Mayová je pre rokovania o brexite lepšou voľbou než vodca labouristov Jeremy Corbyn. Je totiž silnejšou osobnosťou a bude zastupovať názory väčšiny britských poslancov, keďže vo štvrtkových (8. júna) predčasných parlamentných voľbách zrejme s prehľadom zvíťazí.

Myslí si to britský konzervatívny europoslanec Charles Tannock.

Kompetentnejší tím

„Domnievam sa, že verejnosť ju bude považovať za viac kompetentnú, aby to uskutočnila (viedla rokovania) a naplnila vôľu britských voličov,“ povedal Tannock tento týždeň v Bruseli v rozhovore so slovenskými novinármi.

http://euractiv.sk/rozhovory/buducnost-eu/charles-tannock-necestna-kampan-za-brexit-bude-pravdepodobne-uspesna/

Britský europoslanec v tejto súvislosti poukázal na to, že Mayová má okolo seba tím expertov zahŕňajúci momentálnych členov vládneho kabinetu, ktorý sa už brexitom zaoberá a bude schopný začať v nadchádzajúcich týždňoch s rokovaniami, zatiaľ čo Corbyn s týmto reálnu skúsenosť nemá.

Premiérka podľa Tannocka zároveň od začiatku diskusii svoj postoj formulovala veľmi jasne, keď povedala, že „brexit znamená brexit“. Naopak labouristom podľa neho trvalo výrazne dlhšie, kým si v tejto veci ujasnili svoj postoj.

Viera v mäkký brexit

Tannock, ktorého manželka pochádza zo Slovenska, sa silne zasadzoval za zotrvanie v Únii a na brexite nevidí nič pozitívne.

Domnieva sa však, treba rešpektovať výsledok referenda a dosiahnuť najlepšiu možnú dohodu. Dúfa pritom, že Británia by sa mohla usilovať o tzv. mäkší brexit. To by sa podľa neho mohlo stať v prípade, že Mayová vyhrá tzv. pohodlnou väčšinou.

„Dúfam, že ak vyhrá s pohodlnou väčšinou, dodá jej to sebavedomie a mandát, ktoré potrebuje, aby mala schopnosť umlčať zástancov tvrdej línie v konzervatívnej strane,“ povedal Tannock.

Spolupráca v obrane

„Ak sa 8. júna stane premiérkou, pričom získa výraznú väčšinu, dá jej to obrovskú moc,“ uviedol ďalej a dodal, že je treba mať na pamäti, že Mayová sa v predreferendovej kampani zasadzovala za zotrvanie v EÚ.

„Domnievam sa preto, že ľudia, ktorí predstavujú mainstream a sú umiernení, ju môžu presvedčiť o tom, že nemusíme mať čo najtvrdší brexit a že existuje množstvo oblastí, v rámci ktorých môžeme zostať čo najbližšie pri EÚ,“ povedal Tannock.

On sám za takéto oblasti považuje spoločnú zahraničnú bezpečnostnú politiku, obrannú politiku či spoluprácu zahraničných tajných služieb pri boji s medzinárodným terorizmom, ale aj vytvorenie takého systému, v ktorom môže pokračovať obchod.

Riešenie pre Slovákov

Británia by podľa neho mala ostať s Úniou prepojená aj v oblastiach, akými sú vedecký či lekársky výskum alebo aj študentský výmenný program Erasmus a množstve ďalších.

Tannock hovoril tiež o občanoch z krajín EÚ vrátane podľa jeho odhadov zhruba 100 tisíc Slovákoch, ktorí momentálne žijú a pracujú v Británii a ktorí sa podľa neho pod vplyvom brexitu cítia „nechcení“. V tejto súvislosti vyjadril túžbu, aby sa už čoskoro dosiahla taká dohoda, ktorá týchto ľudí – ich počet vyčíslil na dovedna 3,6 milióna – uistí o tom, že nie sú nechcení, nemajú sa čoho báť, sú v krajine vítaní a môžu v nej ostať.

Takáto dohoda podľa neho bude chrániť len tých, ktorí už v Británii sú, nie však novoprichádzajúcich.