Časť konzervatívcov, ktorí kritizujú Mayovej návrh dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, nezverejní 140-stranový návrh alternatívneho plánu brexitu.
Plán euroskeptikov v britskej vládnej Konzervatívnej strane zverejniť alternatívny plán budúcich vzťahov Spojeného kráľovstva s Európskou úniou (EÚ) sa „rozpadol“. Napísali to v utorok londýnske noviny Financial Times (FT).
Spojené kráľovstvo má opustiť Európsku úniu 29. marca 2019, ale brexit stále sprevádza veľa nejasností: neexistuje zatiaľ žiadna úplná dohoda o vystúpení Británie z bloku, okolo premiérky Theresy Mayovej krúžia jej rivali a niektorí zákonodarcovia vyvíjajú tlak na zopakovanie referenda z roku 2016 o členstve v EÚ.
Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier v pondelok (10.septembra) povedal, že dohodu o podmienkach brexitu by bolo možné dosiahnuť „v priebehu šiestich alebo ôsmich týždňov“, ak by boli vyjednávači reálni vo svojich požiadavkách.
Stúpenci brexitu v britskej Konzervatívnej strane, ktorí chcú oveľa voľnejší vzťah s Úniou ako premiérka Mayová, minulý týždeň nechali kolovať svoj 140-stranový návrh alternatívneho plánu brexitu.
Obchodné väzby medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ by sa podľa dokumentu mali podobať tým, na ktorých sa ešte dvadsaťosmička v roku 2016 dohodla v rámci obchodnej dohody s Kanadou (CETA).
Konzervatívny zákonodarca Jacob Rees-Mogg, vedúci probrexitovej Európskej výskumnej skupiny, ktorý viedol práce na alternatívnom pláne, ale uviedol, že úplný dokument nebude zverejnený. „Pravdou je, že sme to (zverejnenie) prehodnotili,“ dodal.
Ďalší vplyvný stúpenec brexitu v britskej vládnej strane Steve Baker, povedal v pondelok, že 80 alebo viac konzervatívnych zákonodarcov je pripravených hlasovať proti Mayovej plánu na odchod z bloku.
Kritici premiérke vyčítajú, že plán, ktorý predstavila v sídle britských premiérov v Chequers na udržanie väzieb s EÚ po odchode Británie z bloku, oslabí pozíciu Londýna.
Plán z Chequers predpokladá, že Británia opustí jednotný trh, ale bude pokračovať vo voľnom obchode s EÚ v oblasti tovarov a agroproduktov, najmä potravín, prostredníctvom colnej dohody a spoločných pravidiel.
Stúpenci tvrdej línie však argumentujú, že takáto dohoda udrží Britániu príliš tesne spojenú s blokom, zatiaľ čo lídri EÚ opakovane spochybnili „životaschopnosť“ dohody a upozornili Londýn, že budú potrebné ďalšie kompromisy.
Mayová, ktorá čelí čoraz tvrdšej kampani vo vlastnej Konzervatívnej stane, opakovane uviedla, že uprednostní brexit bez dohody pred zlou dohodou.