Londýn nechce platiť za prístup na spoločný trh

Financial services leaders arrive for meeting with Prime Minister Theresa May

Britská vláda včera odmietla platiť do spoločného rozpočtu po brexite, výmenou za prístup na jednotný trh. Zároveň sa snaží upokojiť britský finančný sektor.

Premiérka Theresa May, spolu s ministrom financií Philipom Hammondom, sa včera v svojom úrade stretla s 15 zástupcami globálnych finančných inštitúcií, ako Barclays, Deutsche Bank, či HSBC.

Stretnutie bolo prvé po decembrovom summite EÚ, ktorý konštatoval „zásadný posun“ v rokovaniach o podmienkach odchodu Spojeného kráľovstva v EÚ, a formálne umožni začať rokovania o budúcej obchodnej dohode. Cieľom stretnutia s bankármi bolo, podľa hovorcu Downing Street, „diskutovať o príležitostiach a výzvach, ktoré finančnému sektoru prináša brexit“.

„Nebudeme platiť za prístup na trh“, povedal hovorca novinárom pred stretnutím.

Mayová chystá zmeny vo vláde. Pripravuje sa na tvrdý odchod z EÚ

Súčasťou vládnych zmien je podľa britskej premiérky aj vytvorenie nového postu „ministra pre tvrdý brexit“.
Nevyhnutné zmeny
Britská premiérka Theresa Mayová v nedeľnom rozhovore pre britskú televíznu stanicu BBC ohlásila, že chystá výrazné personálne zmeny vo svojom vládnom kabinete. Podľa Mayovej sú …

Reagoval tak na správu Bloomberg News, podľa ktorej zvažujú predstavitelia EÚ návrh, že podmienkou prístupu britských finančných spoločností na európsky trh má byť pokračovanie platieb Británie do spoločného rozpočtu.

V stredu, počas návštevy Nemecka, minister Hammond novinárom povedal, že platenie za prístup na trh je jednou z možností, o ktorej sa bude diskutovať počas rozhovorov o organizácii prechodného obdobia, a o budúcich vzťahoch Londýna s Bruselom. Rokovania začnú koncom mesiaca.

Lídri členských štátov EÚ posunuli brexit do druhého kola

Druhá fáza rokovaní bude ešte náročnejšia. EÚ sa bude s Londýnom dohadovať o budúcich obchodných vzťahoch.

Predstavitelia finančného sektora preferujú dlhé prechodné obdobie, po plánovanom odchode Británie z EÚ 29. marca 2019. Má umožniť firmám prispôsobiť sa novej situácii, a Londýnu a Bruselu dať dostatok času na uzavretie obchodnej dohody.

Pre finančný sektor je situácia veľmi citlivá. Londýn je sídlom mnohých globálnych hráčov, operujúcich na európskom trhu. Po brexite môžu stratiť automatické právo poskytovať služby v EÚ.

Niektoré firmy už začali pripravovať kontingenčné plány. Získavajú bankové licencie v iných krajinách EÚ, a pripravujú sa na prípadnú relokáciu do niektorej z členských krajín Únie.

Na štvrtkovom stretnutí podľa hovorcu Theresa May bankárov žiadala, aby pri diskusiách v EÚ zdôrazňovali „výhody, ktoré pre EÚ ako celok prináša britské finančné centrum“.

„Premiérka ponúkla prehľad pozícií Spojného kráľovstva a aktuálne informácie o rokovaniach o brexite – vrátane cieľa Spojeného kráľovstva dohodnúť sa na prechodnom období do konca marca“, dodal.

„Podnikateľskí lídri jednotne zdôraznili, že je potrebná najvyššia možná miera istoty. Dohoda panovala aj v tom, že fragmentácia európskeho trhu prispeje len centrám mimo Európy.“

 

Výber z menu

O návrhu „prístup za platby“ písal včera aj britský denník The Times. Podľa neho by Británia mohla rozdeliť sektory služieb do troch kategórií: plná zhoda s pravidlami EÚ, čiastočná zhoda, a postupné vzďaľovanie regulácií. Londýn by si tak mohol, pri splnení určitých podmienok, udržať pozíciu finančného centra EÚ.

Otázkou je, či by taký návrh našiel politickú podporu. Hlavný európsky vyjednávať Michel Barnier hovorí, že pokiaľ ide o budúce obchodné vzťahy, existujú len dve možnosti: dohoda podobná CETA (obchodná dohoda s Kanadou), alebo členstvo v Európskom hospodárskom priestore podobne, ako Nórsko.

Proti „vyjedaniu čerešničiek“ sú aj krajiny ako Nemecko, či Francúzsko.

Na druhej strane, pokračovanie v príspevkoch do európskeho rozpočtu je politicky neprijateľné aj pre mnohých v Londýne. Premiérka Theresa May vyhlásila, že si vie predstaviť len príspevky na konkrétne spoločné projekty.