Mayová má nový plán pre brexit, počíta aj s druhým referendom

Britská premiérka Theresa Mayová. [EPA-EFE/Chris Ratcliffe]

Theresa Mayová navrhuje zaradiť do zákona o odchode z Únie aj požiadavku, aby poslanci mohli hlasovať o konaní druhého referenda. Briti by v potvrdzujúcom hlasovaní schvaľovali konkrétnu prijatú brexitovú dohodu.

Britská premiérka Theresa Mayová predstavila v utorok svoj nový desaťbodový plán na odchod Británie z EÚ. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Mayová okrem iného poslancom Dolnej snemovne britského parlamentu prisľúbila, že nový návrh dohody o brexite, ktorý už schválila vláda, obsahuje aj hlasovanie o usporiadaní druhého referenda o vystúpení Británie z EÚ. Toho hlasovanie by sa malo uskutočniť ako prvé. V súvislosti s tým však Mayová poslancov vyzvala, aby potom schválili aj novú dohodu o brexite, inak by občania nemali v referende o čom hlasovať.

Dohodu o vystúpení, na ktorej sa Theresa Mayová dohodla s Úniou, poslanci Dolnej snemovne odmietli už trikrát. V poslednom hlasovaní na konci marca proti nej hlasovalo 344 poslancov, za bolo 286.

Brexit ide do druhého predĺženia, Británia môže byť členom EÚ ďalšieho polroka

Po 29. marci a 12. apríli je novým oficiálnym dátumom brexitu 31. október. Ide o kompromisné riešenie odkladu britského vystúpenia, ktoré zohľadňuje obavy francúzskeho prezidenta, že Británia ako odchádzajúci člen EÚ bude blokovať unijný rozhodovací proces.

Dohoda v nedohľadne

Po tomto hlasovaní Mayovej tím spustil rokovania s opozičnou Labouristickou stranou, ktoré mali otvoriť cestu novému, kompromisnému riešeniu. Tie ale prednedávnom stroskotali. Líder labouristov Jeremy Corbyn tvrdí, že premiérka odmietla pristúpiť na ich kľukovú požiadavku – trvalé zotrvanie Británie v colnej únii. Mayová vo svojom príhovore priznala, že odpor britských politických strán bol „väčší, ako som očakávala“.

Novým návrhom umožňujúcim druhé referendum, v ktorom by Briti rozhodovali o tom, či súhlasia s jej dohodou alebo nie, chce premiérka zobchodovať jej dohodu s opozičnými stranami.

Verhofstadt má kvôli brexitu obavu o jednotu Únie: Zachrániť nás môže Farage

Podľa hlavného vyjednávača Európskeho parlamentu pre brexit Guya Verhofstadta nie je odklad brexitu dosť dlhý na jeho zvrátenie alebo nové referendum a ani dosť krátky na to, aby vytvoril tlak na schválenie dohody o vystúpení v britskom parlamente. 

„Nemyslím si, že toto je cesta, ktorú by sme mali zvoliť, pretože som stále toho názoru, že musíme vykonať to, o čom sa rozhodlo v referende (…) ale cítim, že poslancom naprieč celou snemovňou na tom skutočne a úprimne záleží,“ dodala Mayová.

Britská premiérka tiež varovala, že ak poslanci jej „novú“ dohodu o brexite začiatkom júna ani na štvrtý pokus neschvália, do úvahy bude prichádzať už len brexit bez dohody, úplné zastavenie procesu brexitu alebo ďalšie referendum o odchode Británie z EÚ.

Ďalšími zmenami, ktoré by podľa Mayovej návrh zákona o novej dohode o brexite mal obsahovať, je záruka, že občania Spojeného kráľovstva budú mať rovnaké alebo lepšie pracovné práva ako občania EÚ.

Britská premiérka tiež prisľúbila, že po prípadnom odchode Británie z EÚ nedôjde k zníženiu úrovne ochrany životného prostredia.

Nový je len obal

Nová dohoda by tiež mala vládu právne zaviazať, aby do roku 2020 našla alternatívu pre tzv. írsku poistku, ktorou by sa po odchode Británie z EÚ riadili vzťahy medzi Írskou republikou a Severným Írskom, ktoré je súčasťou Veľkej Británie.

Reakcie poslancov ale neukazujú, že nový plán Mayovej bude mať väčšiu šancu na úspech. Podľa bývalého člena jej kabinetu Duncana Smitha neobsahuje nič nové.

Mayová odíde z premiérskej stoličky, ak prejde jej dohoda: Nechcem stáť v ceste túžby po zmene

Ak väčšina poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu podporí premiérkinu dohodu o vystúpení, rokovania o budúcich vzťahoch s Úniou už bude viesť nový predseda vlády, sľubuje konzervatívcom Mayová.   

„Je tam stále írska poistka, až na názov je to vlastne colná únia a plne odovzdáva náš osud do rúk Bruselu,“ hnevá sa Smith.

Corbyn jej návrh odmieol so slovami, že „ide len o tú istú starú dohodu, akurát v novom obale“.

Poslanci by o novej dohode o brexite mali hlasovať v týždni od 3. júna.

„Ak budú poslanci hlasovať aj proti tejto dohode, budú hlasovať za zastavenie brexitu,“ bráni sa Mayová.