Mayová odíde z premiérskej stoličky, ak prejde jej dohoda: Nechcem stáť v ceste túžby po zmene

Britská premiérka Theresa Mayová. [Britský parlament.]

Ak väčšina poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu podporí premiérkinu dohodu o vystúpení, rokovania o budúcich vzťahoch s Úniou už bude viesť nový predseda vlády, sľubuje konzervatívcom Mayová.

Britská premiérka v stredu večer (27. marca) poslancom konzervatívnej strany oznámila, že je ochotná vzdať sa premiérskej stoličky, ak na tretíkrát podporia dohodu o vystúpení, ktorú vykrokovala s Európskou úniou.

Ponuku, o ktorej sa v britských médiách v posledných dňoch špekulovalo, Toryom predstavila tesne pred štartom série indikatívnych hlasovaní v Dolnej snemovni britského parlamentu.

Ide o právne nezáväzné hlasovania, ktoré majú nájsť väčšinovú zhodu zákonodarcov na jednom zo scenárov ďalšieho vývoja. Poslanci budú hlasovať dohromady osemkrát, pričom medzi možnosťami je aj odvolanie brexitu, nové referendum, neriadený brexit alebo mäkšia verzia rozchodu, ktorá počíta so zotrvaním Británie v colnej únii, prípadne aj jednotnom trhu.

„Toto obdobie bolo ťažkou skúškou pre našu krajinu aj pre našu stranu. Ale už sme skoro v cieli. Máme na dosah otvorenie novej kapitoly a budovanie svetlejšej budúcnosti,“ týmito slovami sa podľa britských médií Mayová prihovárala straníckym kolegom, pričom jeden z nich jej prejav označil „za najlepší, aký som kedy počul v našom poslaneckom klube“.

„Som pripravená opustiť túto prácu skôr ako som plánovala, ale len preto, aby som spravila správnu vec,“ dodala.

Theresa Mayová sa tak zrejme nadýchla k poslednému pokusu ako nakoniec získať na svoju stranu konzervatívnych poslancov, ktorí doposiaľ odmietali jej dohodu. Rokovania o budúcich vzťahoch s EÚ, ktoré budú nasledovať v prípade, že dolná komora podporí dohodu o vystúpení, budú už pod taktovkou nového lídra exekutívy.

Mayová odíde z premiérskej stoličky, ak prejde jej dohoda: Nechcem stáť v ceste túžby po zmene

Ak väčšina poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu podporí premiérkinu dohodu o vystúpení, rokovania o budúcich vzťahoch s Úniou už bude viesť nový predseda vlády, sľubuje konzervatívcom Mayová.   

„Počúvala som pozorne, aké sú nálady v strane. Som si vedomá, že je tu túžba po novom prístupe – a novom vedení – v druhej fáze brexitových rokovaní. A ja tomu nebudem stáť v ceste,“ mala Mayová sľúbiť poslancom.

Pri druhom neúspešnom pokuse o presadenie rozvodovej dohody Mayovej chýbalo 75 poslaneckých hlasov. Proti jej plánu zahlasovalo aj viacero rebelujúcich konzervatívnych poslancov, ktorí požadujú čo najčistejší rozchod s EÚ. Vtedy proti dohode hlasovalo 394 poslancov, za ich bolo 242.

Zatiaľ však nie je jasné, ako by sa pri treťom hlasovaní o rozvodovej dohode zachovali severoírski unionisti (DUP), na podpore ktorých je Mayovej kabinet závislý. Podľa britských médií je ich podpora pre mnohých konzervatívcov nevyhnutným predpokladom pre to, aby za dohodu tiež zdvihli ruku.

Tvrdý či mäkký brexit. Aké možnosti má Británia? (INFOGRAFIKA)

Európska únia a Británia plánujú po marcovom summite Európskej rady odštartovať rokovania o podobe budúcich obchodných vzťahov. V októbri by obidve strany chceli predstaviť finálny rámec určujúci vzájomné vzťahy po brexite. Aké sú možnosti?

O Mayovej dohode by sa podľa britských médií mohlo opäť hlasovať v piatok. Predseda snemovne John Bercow ale v stredu večer pred poslancami zopakoval, že neumožní o nej hlasovať, kým v nej nebudú “zásadné zmeny”. K naplneniu tejto podmienky by podľa niektorých mohlo stačiť aj nový termín brexitu, na ktorom sa prezidenti a predsedovia vlád európskej dvadsaťsedmičky dohodli minulotýždňovom summite Európskej rady.

Na ďalší vývoj situácie bude určite mať aj výsledok stredajšieho indikatívneho hlasovania. Mayová však už dopredu avizovala, že sa nimi nebude riadiť, ani keby niektorý z návrhov v snemovni získal väčšinu. Podľa komentárov z Británie má najväčšiu šancu na zisk minimálne 326 hlasov niektorý z návrhov požadujúci alternatívny plán brexitu – napríklad v podobe zotrvania v colnej únii a jednotnom trhu. Podľa britskej premiérky by to však bolo rozpore s jej sľubom britským voličom. Súčasne by tak neboli dodržané hlavné požiadavky podporovateľov brexitu v referende z roku 2016 – možnosť uzatvárania vlastných obchodných dohôd s ostatnými krajinami, či koniec voľného pohybu osôb. Londýn by naďalej musel tiež odvádzať peniaze do európskeho rozpočtu.