Mayová stále verí, že Únia pristúpi k otvoreniu rozvodovej dohody

Britská premiérka Theresa Mayová. [EPA-EFE/Neil Hall]

Britská premiérka sa nevzdáva. S pomocou poslancov britského parlamentu chce do Bruselu vyslať signál, ktorý Úniu presvedčí, aby ústupila v otázke írskej poistky.

Britská premiérka Theresa Mayová sa bude snažiť dosiahnuť zmeny v dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, ktorú vyrokovala s predstaviteľmi Únie. Uviedol to v utorok Mayovej hovorca aj napriek tomu, že Brusel opätovné prerokovanie príslušnej dohody odmieta. Informovala o tom agentúra AFP.

„Musíme mať dohodu, ktorá môže získať podporu parlamentu, a to si v dohode o brexite vyžiada nejaké zmeny,“ povedal hovorca premiérky pred hlasovaním členov Dolnej snemovne britského parlamentu o stratégii blížiaceho sa brexitu, ktorá by mala zabrániť hroziacemu neriadenému odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ.

Mayová prežila hlasovanie o nedôvere. Čo to znamená pre brexit?

Theresa Mayová má päť dní na to, aby predstavila alternatívny plán britského vystúpenia z EÚ. Ak na svoju stranu nezíska všetkých konzervatívcov ani unionistov, potrebnú väčšinu v parlamente môže hľadať aj v opozícii.

Poslanci pred dvoma týždňami odmietli dohodu o tzv. brexite, ktorú s Úniou vlani v decembri vyrokovala Mayová. Ani dva mesiace pred termínom odchodu Británie z EÚ (29. marec) pritom nie je jasné, za akých podmienok sa tento proces uskutoční.

Utorková rozprava britského parlamentu by mala vychádzať z brexitového „plánu B“, ktorý premiérka predstavila 21. januára a počíta s úpravami sporného záložného plánu pre hranicu medzi Severným Írskom a Írskou republikou.

Pozmeňovacie návrhy

K Mayovej plánu bola predložená viac ako desiatka protichodných poslaneckých pozmeňovacích návrhov.

Jeden z nich, od konzervatívneho poslanca Grahama Bradyho, požaduje, aby sa z rozvodovej dohody vyňala takzvaná írska poistka a bola nahradená „alternatívnymi opatreniami“ na zabránenie vzniku tvrdej hranice medzi Írskom a Severným Írskom po prechodnom období.

Británia by na základe írskej poistky mala zostať v colnej únii s EÚ na neurčité obdobie, Severné Írsko zároveň zostane v užšom vzťahu s Úniou ako zvyšok krajiny.

Mayová verí, že silná podpora poslancov pre Bradyho návrh presvedčí Brusel, že ak zmení svoj doterajší postoj a pristúpi nakoniec k zmenám nastavenia írskej poistky, nájde sa vo Wetminsteri dostatok poslancov, ktorí zahlasujú pre dohodu o vystúpení.

Čo znamená odklad brexitu pre voľby do Európskeho parlamentu?

Ak sa odloží termín brexitu, Británia sa bude musieť zúčastniť májových volieb do Európskeho parlamentu, inak jej hrozí žaloba pred Súdnym dvorom EÚ. Diplomati EÚ sa obávajú, že Briti do Štrasburgu pošlú 73 Nigelov Farageov.