Mayová žiada o podporu pre finále rokovaní: Chce to pevné nervy

Britská premiérka Theresa Mayová tancuje na pieseň Dancing Queen skupiny ABBA počas príchodu k rečníckemu pultu na zjazde svojej Konzervatívnej strany [TASR / AP /Rui Vieira]

Z Británie aj EÚ čoraz častejšie zaznieva, že zlá dohoda je horšia ako brexit bez nej.

Britská premiérka Theresa Mayová v príhovore na zjazde svojej Konzervatívnej strany v Birminghame žiadala svojich spolustraníkov o podporu vo finále rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Brexit je naplánovaný na 29. marca budúceho roka. Ostáva tak menej než pol roka, pričom Londýn a Brusel sa stále nedohodli na vzájomných vzťahoch po brexite.

„Musíme sa znova spojiť pre spoločný cieľ. Naša budúcnosť je v našich rukách, ak sa spojíme, môžeme dosiahnuť veľa,“ povedala Mayová delegátom na zjazde.

Na pódium prišla tancujúc, reč začala vtipom, ktorý pripomenul trápny nechcený moment z minuloročného prejavu.

Jednotou k dohode

Konzervatívna strana je však stále rozdelená. Mayovej líderstvo opakovanie spochybňujú zástancovia tvrdého brexitu. Mayová navrhuje dohodu, ktorá by Britániu vyňala z colnej únie s EÚ, ale ponechala by si s úniou voľný pohyb tovarov. Toto odmieta európska strana, ktorá tvrdí, že s voľným pohybom tovarov v EÚ neoddeliteľne súvisia aj ďalšie tri slobody, vrátane voľného pohybu pracovných síl.

Argument sleduje logiku, podľa ktorej nie je možné vystúpiť z EÚ a ponechať si len tie aspekty integrácie, ktoré Británii jednostrane vyhovujú.

Konzervatívci tvrdšieho razenia, ako napríklad exminister zahraničia Boris Johnson, tvrdia, že vláda sa má snažiť buď o dohodu o voľnom obchode, podobnú ako má EÚ s Kanadou, alebo, ak to nie je možné, obchodovať podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Mayová odmieta návrh EÚ pre riešenie írskej otázky – snaha vyhnúť sa vytvoreniu tvrdej hranice medzi Írskom a Severným Írskom. Európske riešenie by severné Írsko ponechalo v európskom jednotnom trhu. Tým by sa však de facto rozdelilo Spojené kráľovstvo.

Brexit: Spojené kráľovstvo môže mať problém s členstvom vo WTO

Spojené kráľovstvo je členom Svetovej obchodnej organizácie. S EÚ sa však bude musieť dohodnúť na rozdelení práv a povinností člena. A ostatní členovia organizácie s tým budú musieť súhlasiť.

Mayová hovorí, že sa nebojí odísť bez dohody, ak by sa črtala zlá ponuka, ale priznáva, že to bude obe strany niečo stáť. Odchod Británie z EÚ bez dohody spôsobí zavedenie ciel a nákladných kontrol na hraniciach. Podľa premiérky to bude nepriaznivé pre obe strany.

Británia však podľa Mayovej slov bude schopná toto ťažké obdobie prekonať vďaka svojej odolnosti a vynaliezavosti.

„Vchádzame do najťažšej fázy rokovaní. To, čo navrhujeme, je pre EÚ výzvou… ak sa spojíme, budeme mať pevné nervy viem, že môžeme dosiahnuť dohodu, ktorá pre Britániu bude fungovať,“ apelovala Mayová.

Francúzsko: Čas sa kráti

Na európskej strane tiež zaznievajú uistenia, že sa žiadna dohoda je lepšia ako zlá.

V stredu to uviedla francúzska ministerka pre európske záležitosti Nathalie Loiseauová.

„Žiadna dohoda bude lepšia ako zlá dohoda,“ povedala ministerka pre rozhlasovú stanicu Radio Classique. „Stále je tu šanca na uzatvorenie dohody, čas sa však kráti,“ dodala.

Brexit: O spustení pohotovostného plánu musia rozhodnúť členské štáty

Členské štáty by mali zintenzívniť prípravu opatrení na zmiernenie dôsledkov tvrdého brexitu. Ich príliš skoré spustenie by ale bolo nepriamym priznaním, že rokovania definitívne stroskotali. 

Britom však v ústretovom geste odkázala, že Britskí občania žijúci vo Francúzsku dostanú recipročné práva, ktoré budú poskytnuté aj francúzskym občanom v Spojenom kráľovstve po brexite.

„Chceme dosiahnuť najlepšiu možnú situáciu… v duchu paralelnosti a reciprocity medzi štatútom, ktorý dáme britským občanom vo Francúzsku, a štatútom udeleným európskym občanom v Británii,“ povedala Loiseauová.

Lídri EÚ sa v septembri v Salzburgu dohodli na tom, že 17. a 18. novembra sa v Bruseli uskutoční mimoriadny summit EÚ o vystúpení Británie. Od summitu sa očakáva definitívne rozhodnutie, či medzi Bruselom a Londýnom dôjde k dohode o riadenom odchode Spojeného kráľovstva, alebo v marci 2019 nastane tzv. tvrdý brexit.

Šéf konzervatívcov v europarlamente: Únia nie je pri brexite tak jednotná, ako sa tvári

Východná Európa má obavy, že Francúzsko a Nemecko budú tlačiť na brexit bez dohody, tvrdí najvyššie postavený britský konzervatívec v Európskom parlamente SYED KAMALL.