Mayovej nepomohli ani ústupky Únie, Británia sa zrejme nevyhne odkladu brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová. [Britský parlament.]

Ani na druhýkrát neprešla britským parlamentom rozvodová dohoda, o ktorej obidve strany rokovali dva roky. Ďalšie hlasovánie, tentokrát o odchode bez dohody, je naplánované na zajtra.

Dolná komora britského parlamentu aj pri druhom hlasovaní odmietla dohodu o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie, ktorú s Bruselom vyjednala premiérka Theresa Mayová.

Britskej premiérke nepomohli ani právne záväzné dodatky k takzvanej írskej poistke, na ktoré v pondelok pristúpila Únia. Dohodu podporilo len 242 poslancovi, proti bolo 391.

Prvýkrát poslanci snemovne hlasovali o brexitovej dohode v polovici januára. Vtedy ju podporilo 202 poslancov a odmietlo 432, a britská vláda tak utrpela historicky najväčšiu porážku v parlamente.

Tentokrát dohodu podporilo 235 členov vládnej Konzervatívnej strany a štyria nezávislí, ku ktorým sa pridali aj traja rebeli z Labouristické strany. Proti dohode hlasovalo 238 labouristov, 75 konzervatívcov, 35 poslancov Škótskej národnej strany (SNP), 11 Liberálnych demokratov, 11 členov Nezávislej skupiny, desať poslancov severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP), šesť nezávislých, štyria zákonodarcovia waleskej strany Plaid Cymru a jeden zástupca Zelených. Rozdiel medzi priaznivcami a odporcami dohody tak činil 149 hlasov.

Medzi vládnymi konzervatívcami, ktorí sa postavili proti dohode, boli napríklad zástancovia tvrdého brexitu Iain Duncan Smith a Jacob Rees-Mogg či bývalí ministri vlády premiérky Mayovej Boris Johnson, Esther McVeyová a Dominic Raab. Bývalý minister pre brexit David Davis prekvapivo – na rozdiel od svojho nástupcu vo funkcii Raaba – dohodu podporil.

Mayová parlamentu predložila zmluvu o odchode z EÚ a politickú deklaráciu, na texte ktorej sa po pondelkovom nočnom rokovaní s predsedom Európskej komisie Jeanem-Claudeom Junckerom nič nezmenilo. Názor poslancov chcela zmeniť pomocou troch nových textov – právne záväzného nástroja vzťahujúceho sa k brexitovej dohode, spoločného prehlásenia pripojeného k politickej deklarácii o budúcich vzťahoch s EÚ, a za tretie jednostranného prehlásenia Británie. Všetky tri dodatky smerovali k uisteniu, že takzvaná írska poistka, ktorá je sporným bodom od začiatku rokovaní o odchodu Británie z Únie, bude skutočne dočasná a nie na neobmedzenú dobu.

Zajtra sa hlasuje o odchode bez dohody, pozajtra o odklade

Britská premiérka Theresa Mayová po dnešnom odmietnutí brexitovej dohody parlamentom predloží v stredu poslancom návrh opustiť Európsku úniu bez dohody. Prehlásila, že ak sa parlament rozhodne pre toto riešenie, vláda je pripravená ho naplniť.

V prejave bezprostredne po oznámení výsledku hlasovania poslancov povedala, že odmietavý postoj parlamentu hlboko ľutuje. Naďalej je presvedčená, že odchod s dohodou by bol najlepším možným riešením.

Teraz chce Mayová od parlamentu vedieť, čo presne žiada, či to je odchod bez dohody, odvolanie rozhodnutia odísť z EÚ, predĺženie rokovacej lehoty, alebo vypísanie nového referenda. Upozornila, že ak sa parlament rozhodne pre predĺženie rokovacej lehoty, bude EÚ chcieť vedieť, ako presne Londýn hodlá čas naviac využiť.

Kľučový zlom v brexitovej ságe? Únia dáva britskej vláde poslednú šancu

Britská premiérka Theresa Mayová nakoniec od Komisie získala právne záväzné ústupky týkajúce sa režimu na írskych hraniciach. Tri dodatky k dohode o vystúpení majú pomôcť presvedčiť väčšinu britských poslancov, aby v utorkovom hlasovaní Mayovej plán podporili. 

K stredajšiemu hlasovaniu nedá vláda podľa premiérky konzervatívnym poslancom žiadne pokyny, každý teda bude môcť hlasovať podľa svojich preferencií. Doplnila, že cíti potrebu naplniť výsledok referenda z júna 2016, v ktorom sa Briti rozhodli Úniu opustiť, zároveň ale chápe dôležitosť z bloku odísť s dohodou.

Analytici očakávajú, že poslanci odchod bez dohody odmietnu. Nakoniec, tzv. „no-deal brexit“ už britský parlament v januári jednoznačne zmietol zo stola. Ak sa tak skutočne stane, bude parlament vo štvrtok hlasovať o odklade brexitu. Tim Shipman z The Sunday Times na twitteri napísal, že podľa jeho informácií bude Mayová hlasovať proti odchodu bez dohody, čo znamená, že podporí odklad.

Špekuluje sa, že Spojené kráľovstvo by EÚ v prípade schválenia odkladu opustilo zrejme v júni, nakoľko v júli prvýkrát zasadne v novom zložení Európsky parlament. Pokiaľ by Británia bola v tom čase ešte členskou krajinou Únie, musela by sa podľa právnikov zúčastniť májových eurovolieb.

Čas získaný odkladom brexitu by Londýn mohol využiť na dosiahnutie inej dohody s EÚ, prípadne na odvolanie odluky či vypísanie nového referenda.

Nové parlamentné voľby? Alebo ďalšie referendum?

Po dnešnom hlasovaní prehlásil líder opozície Jeremy Corbyn, že dohoda o odchode Británie z EÚ je zjavne mŕtva. Škótska národná strana (SNP) žiada druhé referendum, severoírska Demokratická unionistická strana (DUP) varovala pred vylúčením brexitu bez dohody.

Predseda labouristov avizoval, že hodlá opäť predložiť Dolní snemovni na hlasovanie brexitový návrh svojej strany, ktorý je podľa neho alternatívou, ktorá by mohla v parlamente nájsť podporu väčšiny. Obsahom labouristického návrhu by mala byť „vyrokované trvalé členstvo v colnej únii, prístup na jednotný trh a ochrana práv“.

Corbyn zároveň vyzval, aby bol vylúčený odchod Británie z EÚ bez dohody, o ktorom by sa malo hlasovať zajtra. Mayová podľa predsedu labouristov „veľmi dobre vie“, aké škody by neriadený brexit napáchal. „Je čas na parlamentné voľby,“ dodal Corbyn.

Spravodajská stanica BBC upozornila, že v celom Corbynovom prejave nezaznela ani zmienka o druhom referende. Podporu konania ďalšieho ľudového hlasovania šéf labouristov pritom oznámil po dlhom váhaní na konci frebruára.

Predseda frakcie opozičnej Škótskej národnej strany (SNP) Ian Blackford vyzval Mayovou, aby vylúčila odchod Británie z EU bez dohody a požiadala o odloženie termínu brexitu, aby sa mohlo usporiadať ďalšie referendum. „Máme zodpovednosť ukončiť túto neistotu,“ povedal Blackford.

Líder opozičných Liberálnych demokratov Vince Cable v reakcii na odmietnutie dohody vzniesol otázku, či od americkej vojny za nezávislosť vládol Británii nejaký premiér, ktorý by bol dvakrát za sebou porazený a napriek tomu ďalej presadzoval rovnakú politiku.

Podľa Nigela Doddse je najlepším spôsobom, ako predsa len nakoniec dosiahnuť s Úniou dohodu, je udržiavať na stole „hrozbu“ brexitu bez dohody. Dodds je predsedom parlamentnej frakcie severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP), ktorá podporuje menšinovú vládu premiérky Mayovej, ale v dnešnom hlasovaní sa opäť postavila proti jej brexitovej dohode.

K výsledku hlasovania sa vyjadril aj starosta Londýna Sadiq Khan, ktorého mesto v referende v roku 2016 hlasovalo proti odchodu Británie. Porážku Mayovej privítal. „Premiérka musí dať naše mesto a našu krajinu na prvé miesto a stiahnuť článok 50,“ uviedol s odkazom na článok Zmluvy o EÚ, ktorého aktivácia pred dvoma rokmi začala rokovanie o brexite. „Je načase dať britskému ľudu konečné slovo k brexitu,“ dodal Khan.

Únia je výsledkom hlasovania sklamaná

Európska únia zo svojej strany urobila všetko, čo bolo možné k uzatvoreniu dohody s Londýnom o riadnom britskom odchode z bloku. Krátko po dnešnom hlasovaní britské snemovne to odkázal hovorca šéfa Európskej rady Donalda Tuska.

„Ľutujeme výsledok večerného hlasovania a sme sklamaný, že britská vláda nebola schopná zaistiť väčšinu pre dohodu o vystúpení, odsúhlasenú oboma stranami v listopadu,“ napísal v prehlásení pre média Tuskov hovorca Preben Aaman. Po niekoľkonásobných dodatočných zárukách z európskej strany je podľa neho ťažké vidieť, čo viac by bolo možné z unijnej strany spraviť.

„Ak existuje riešenie súčasného patu, môže sa nachádzať len v Londýne,“ uviedol Aaman.

Pád zmluvy, o ktorej obe strany rokovali vyše roku a pol, len 17 dní pred 29. marcom, kedy by mala Británie Úniu opustiť, podľa neho výrazne zvýšil pravdepodobnosť brexitu, ktorý nebude upravený žiadnou zmluvou. Aaman v prehlásení uistil, že Únia bude ďalej pokračovať v prípravách na takú možnosť a jej negatívne dôsledky. „Budeme pripravení, ak taký scenár nastane,“ uviedol.

Tuskov hovorca v prehlásení zdôraznil, že Únia za textom zmluvy ďalej stojí a to vrátane poistky, ktorá má v prípade potreby zaistiť neexistenciu štandardnej vonkajšej hranice EÚ medzi Írskom a britským Severným Írskom. Pripomenul, rovnako ako o tom Londýn opakovane ubezpečoval vrcholných predstaviteľov EÚ, že poistka mala slúžiť k zaisteniu integrity jednotného trhu len a pokiaľ sa nenájde iné alternatívne riešenie.

Tuskov hovorca doplnil, že ak britská strana predloží zdôvodnenú žiadosť o predĺženie dvojročného obdobia na rozhovory, ktoré končia 29. marca, 27 ostatných štátov EÚ žiadosť posúdi a jednomyseľne rozhodne. „EÚ27 bude očakávať vierohodné zdôvodnenie možného predĺženia a jeho dĺžky,“ uviedol.

V narážke na voľby do europarlamentu na konci mája, kedy sa už s Britániou nepočíta, hovorca Aaman zdôraznil v tejto súvislosti potrebu zachovania hladkého fungovania únijných inštitúcií.