Mayovej plán pre brexit vyhnal z vlády dvoch ministrov. Premiérka ho naďalej bráni

Exminister zahraničných vecí Boris Johnson a exminister pre brexit David Davis. [EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA]

Zástancov tvrdého brexitu Davida Davisa a Borisa Johnsona v kabinete premiérky Theresy Mayovej nahradí pragmatik a tvár kampane za vystúpenie Dominic Raab a podporovateľ zotrvania Jeremy Hunt.

Britská premiérka Theresa Mayová v pondelok na pôde parlamentu obhajovala plán budúcich obchodných vzťahov Británie s EÚ, ku ktorému dospel jej kabinet koncom minulého týždňa. hoci boli vládnuci konzervatívci doteraz v tejto otázke nejednotní.

Podľa jej slov je prijatý plán správny, a to i napriek tomu, že v posledných hodinách viedol k odstúpeniu britského ministra pre tzv. brexit Davida Davisa, ako aj ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, informovali agentúry AP a DPA.

Na základe dohodnutého „kolektívneho postoja“ má Spojené kráľovstvo aj po vystúpení z EÚ tvoriť so zvyškom tohto bloku zónu voľného obchodu. Tá by sa mala týkať tovaru, nie však služieb, ktoré predstavujú prevažnú časť britskej ekonomiky.

Mayová pred členmi dolnej komory parlamentu povedala, že tento zámer predstavuje „správny brexit“, lebo umožní vyhnúť sa zavedeniu kontrol na hranici medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko. Tá sa po vystúpení Británie z EÚ, naplánovanom na 29. marca 2019, stane vonkajšou hranicou európskeho bloku.

Voľný obchod áno, voľný pohyb osôb nie. Ako vyzerá britský návrh vzťahov po brexite?

Nový, britský návrh brexitu predpokladá, že Spojené kráľovstvo bude aj po vystúpení z EÚ tvoriť so zvyškom bloku zónu voľného obchodu. Tá by by sa mala týkať tovaru, nie však služieb, ktoré predstavujú prevažnú časť britskej ekonomiky.

Zástancovia tvrdého brexitu sú z hry von

Britská premiérka má za odchádzajúcich ministrov už náhradu.

Exministra zahraničia Borisa Johnsona vo funkcii nahradí Jeremy Hunt, ktorý bol doteraz ministrom zdravotníctva a sociálnych vecí.

V súčasnej vláde je Hunt považovaný za jedného z najlojálnejších ministrov Mayovej. Krátko po svojom vymenovaní na Twitteri napísal, že „je čas postaviť sa za premiérku, aby sme dosiahli dobrú dohodu o brexite. Je to teraz alebo nikdy…“

Špekulácie o tom, že krátko po ministrovi pre tzv. brexit sa chystá odstúpiť aj Johnson, nabrali na intenzite, keď sa šéf diplomacie neobjavil na pondelkovom stretnutí ministrov EÚ a západného Balkánu v Londýne, ktorého mal byť hostiteľom.

Na Johnsona ako popredného predstaviteľa kampane za odchod Británie z EÚ bol po odchode Davisa údajne vyvíjaný nátlak, aby konal. S dohodnutým plánom pritom údajne súhlasil len s veľkým odporom.

Davida Davisa na rezorte určenom pre rokovania o brexite nahradí doterajší minister výstavby Dominic Raab.

Davis sa rozhodol odstúpiť po tom, čo Mayová odmietla na piatkovom stretnutí s členmi svojho kabinetu jeho návrhy o budúcom vzťahu Británie s EÚ.

V rezignačnom liste Davis okrem iného uviedol, že je stále „menej a menej pravdepodobné“, že Spojené kráľovstvo opustí colnú úniu a jednotný trh EÚ. Takisto nie je presvedčený, že prístup kabinetu k rokovaniam o brexite „nebude len viesť k ďalším požiadavkám na ústupky“ z Bruselu.

Okrem Davisa odstúpili zo svojich funkcií aj štátni tajomníci jeho ministerstva Steve Baker a Suella Bravermanová.

Jeho nástupca Dominic Raab patrí do euroskeptického krídla konzervatívcov. Pred referendom o brexite bol jednou z výraznšjích tvárí kampane za vystúpenie Británie z európskej dvadsaťosmičky.

Výzva pre Brusel

Johnson i Davis boli zástancami tzv. tvrdého brexitu, teda odchodu Británie z EÚ bez obchodnej dohody s Bruselom. Hunt pri britskom referende o členstve v EÚ z roku 2016 podporoval zotrvanie v bloku. V súčasnosti je v prospech udržania blízkych ekonomických vzťahov s EÚ po tom, ako dôjde v marci 2019 k vystúpeniu Británie.

Mayová počas vystúpenia pred zákonodarcami vyjadrila poctu odchádzajúcim ministrom, ktorí sa s uvedeným plánom nestotožnili. Davis a Johnson podľa nej priniesli „dôležité príspevky“, nenašli však s ňou spoločnú reč, pokiaľ ide o „najlepší spôsob, ako splniť spoločný záväzok rešpektovať výsledky referenda“ o brexite z roku 2016.

Tvrdý či mäkký brexit. Aké možnosti má Británia? (INFOGRAFIKA)

Európska únia a Británia plánujú po marcovom summite Európskej rady odštartovať rokovania o podobe budúcich obchodných vzťahov. V októbri by obidve strany chceli predstaviť finálny rámec určujúci vzájomné vzťahy po brexite. Aké sú možnosti?

V súvislosti so samotným plánom ďalšieho postupu v rokovaniach s EÚ, ktorý zástancovia brexitu považujú za príliš „mäkký“, Mayová v pondelok uviedla, že návrhy Londýna sú pre Brusel „výzvou“. „Vyžaduje si to, aby znova premýšľali, odpútali sa od postojov, ktoré doteraz prijali, a dohodli sa na novej a spravodlivej rovnováhe medzi právami a povinnosťami,“ vyhlásila.

Plán ďalšieho postupu v rokovaniach medzi Londýnom a EÚ, na ktorom sa dohodla v piatok Mayovej vláda, považujú zástancovia brexitu za príliš „mäkký“. Minister Johnson s ním údajne súhlasil len s veľkým odporom.