Michel Barnier: Dohoda o brexite je z troch štvrtín hotová

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pri podaní rúk s Michelom Barnierom po jeho prejave pred europoslancami v stredu 17. apríla. [EPA-EFE/PATRICK SEEGER]

Londýn sa s európskou dvadsaťosmičkou musí ešte dohodnúť na režime írskych hraníc po vystúpení Británie z Únie v marci 2019.

Približne 25 percent z dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ) ešte nie je uzavretých, vrátane kľúčových otázok, ako je režim na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom. Uviedol to v piatok hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.

„Z hľadiska toho, čo sa doteraz dohodlo, je to asi 75 percent,“ povedal Barnier pre televíznu stanicu France 2.

Hoci Británia a EÚ pracujú na dohode o podmienkach jej odchodu z EÚ v marci 2019, riziko jej zlyhania stále existuje, a zostane dovtedy, kým sa nevyriešia kľúčové body, ako je hranica v Írsku, povedal Barnier.

Pripomenul, že niektorí britskí politici sa stále usilujú získať výhody bez záväzkov, ktoré sú s nimi spojené, na čo sa v EÚ vžil termín vyberanie hrozienok z koláča. Brusel má na to stále rovnakú odpoveď: Nie, tade cesta nevedie.

„Zásadný krok“ v rokovaniach o brexite: Dohoda o prechodnom období je na svete

Vyjednávacie tímy Európskej únie a Spojeného kráľovstva sa dohodli na podmienkach dvojročného prechodného obdobia po brexite. Britská vláda kývla aj na kontroverzný „záložný plán“ pre írske hranice „pokým sa nenájde iné riešenie“.

Britská premiérka Theresa Mayová požaduje, aby Británia po vystúpení z európskeho bloku, opustila aj jednotný trh EÚ a colnú úniu. Londýn by si tak mohol vypracovať vlastné dohody o voľnom obchode. Ako pripomenula agentúra AP, niektorí britskí zákonodarcovia a podnikatelia však chcú v jednotnej colnej únii zotrvať, aby sa vyhli clám a hraničným kontrolám.

Horná komora britského parlamentu v stredajšom (17.4.) hlasovaní schválila dodatok k zákonu o tzv. brexite, ktorý necháva Británii možnosť, aby po vystúpení z Európskej únie zostala v jednotnej colnej únii. Pre administratívu premiérky Theresy Mayovej, ktorá je proti zotrvaniu v jednotnej colnej únii, to znamená porážku, píše agentúra Reuters.

Británia a EÚ chcú udržať voľný pohyb ľudí a tovaru cez írske hranice bez návratu kontrolných stanovísk. Tie by boli totiž pripomienkou troch dekád násilia, ktoré ukončila až dohoda z Veľkého piatku v roku 1998.

Doteraz sa im však nepodarilo nájsť žiadny spôsob, ako vyriešiť colné kontroly na írskych hraniciach po brexite bez stanovísk alebo bez izolácie Severného Írska od Británie, kde by vznikla colná hranica, ak by na írskom ostrove nebola.

Tvrdý či mäkký brexit. Aké možnosti má Británia? (INFOGRAFIKA)

Európska únia a Británia plánujú po marcovom summite Európskej rady odštartovať rokovania o podobe budúcich obchodných vzťahov. V októbri by obidve strany chceli predstaviť finálny rámec určujúci vzájomné vzťahy po brexite. Aké sú možnosti?