Michel varuje Britániu, že v stávke je jej medzinárodná dôveryhodnosť

Predseda Európskej rady Charles Michel. [Twitter/Charles Mixhel]

Predseda Európskej rady Charles Michel v nedeľu varoval Britániu, že musí „prevziať zodpovednosť“ a plne implementovať brexitovú dohodu. Únia žiada stiahnuť návrh zákona o vnútornom trhu.

„Pre britskú vládu nastal čas, aby prevzala zodpovednosť,“ napísal Michel na Twitteri po telefonickom rozhovore s írskym premiérom Michealom Martinom. Plná implementácia dohody o brexite má podľa jeho slov zaistiť mier a stabilitu v Írsku a zachovať integritu jednotného trhu.

Britská vláda v stredu (9. septembra) predložila legislatívny návrh, ktorý zámerne porušuje vlani podpísanú dohodu o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ. Zmeny sa týkajú tzv. írskej poistky. Podľa EÚ však plánované zmeny predstavujú porušenie medzinárodného práva. Kritizovali ich aj bývalí britskí premiéri či poslanci britského parlamentu.

EÚ ešte minulý týždeň reagovala ultimátom. Britániu vyzvala, aby návrh zákona o vnútornom trhu, ktorý porušuje Protokol o Írsku a Severnom Írsku, súčasť dohody s EÚ o vystúpení z Únie, stiahla, inak rozhovory ukončí

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič  na mimoriadnom stretnutí s britskými ministrami vlády žiadal, aby Británia „najneskôr do konca mesiaca stiahla niektoré pasáže návrhu zákona”.

Šefčovič konštatoval, že návrh zákona „závažne porušuje” dohodu o vystúpení Británie z EÚ, ako aj medzinárodné právo.

„Británia týmto návrhom výrazne narušila našu vzájomnú dôveru. Je to vecou britskej vlády, aby túto dôveru znovu vybudovala,” uviedol komisár. Zároveň dodal, že EÚ “nebude váhať” pri iniciovaní právnych krokov proti Londýnu v prípade, že britská vláda od svojho návrhu neustúpi.

Britský minister Michael Gove na to odpovedal, že na stretnutí „jasne odkázal, že vláda tento návrh nestiahne”.

Návrh zákona, ktorý v stredu prešiel prvým čítaním, obsahuje usmernenia o obchodovaní medzi štyrmi britskými regiónmi. Jeho cieľom je poskytnúť britským ministrom právomoc schváliť alebo odmietnuť pravidlá a podmienky o pohybe tovaru. Zákon má vstúpiť do platnosti od 1. januára budúceho roku, kedy Británia odíde z jednotného trhu EÚ v prípade, že sa nepodarí uzatvoriť novú obchodnú dohodu.

Návrh je navyše v rozpore s Protokolom o Írsku a Severnom Írsku, ktorý obe krajiny podpísali, aby mohla Británia formálne odísť z EÚ. Protokol ustanovuje, že Británia ostáva súčasťou jednotného trhu, vďaka čomu sa neobnovili hraničné kontroly medzi Severným Írskom a Írskou republikou.

Proti návrhu zákona sa stavajú aj niektorí kľúčoví právny poradcovia britskej vlády, ktorí ho vo svojom liste označili za „jasné porušenie dohody o výstupe Británie z EÚ a právnej povinnosti vlády konať v dobrej vôle vo vzťahu k jej záväzkom”.

Vláda premiéra Johnsona tvrdí, že zákon je „záchrannou sieťou” pre zabezpečenie voľného pohybu tovaru zo Severného Írska do zvyšku krajiny a je zárukou dodržania Veľkopiatkovej dohody z roku 1998.

Britská vláda ďalej uviedla, že „je dôležité poznamenať, že nič v Protokole o Írsku a Severnom Írsku nie je v rozpore s princípmi Veľkopiatkovej dohody”.

Európska komisia toto tvrdenie odmietla a uviedla, že „EÚ nesúhlasí s tvrdením, že návrh zákona chráni Veľkopiatkovú dohodu. V skutoční robí presný opak”.

Okrem Komisie návrh zaskočil viacerých európskych predstaviteľov, ktorí za ňou vidia snahu Británie získať ústupky od EÚ.

Zákon bude mať v parlamente problém

Nemecký veľvyslanec vo Veľkej Británii sa na Twitteri vyjadril, že „počas tridsiatich rokoch mojej diplomatickej kariéry som sa nikdy nestretol s tak závažným zhoršením vyjednávaní. Ak stále veríte na partnerstvo medzi EU a Britániou tak ako ja, tak návrh odmietnite”.

Návrh bude predmetom diskusie v Parlamente a vo výboroch v druhom čítaní, ktoré sa odohrá 14. septembra. Existujú náznaky, že zákon do konca roka neschvália ani v prípade, že rozhovory medzi EÚ a Britániu stroskotajú.

Európska obrana po brexite: Dohoda Únie s Britmi pomôže obom stranám

Únia po brexite stratila pätinu svojich kritických kapacít a obrannej techniky, ktorú sprostredkúvalo Spojené kráľovstvo. Hoci sa uvoľnila cesta mnohým iniciatívam, ktoré Briti v Únii blokovali, európske členské štáty NATO sú vo svojej bezpečnosti nateraz na mimoeurópskych partneroch ešte závislejšie.

Aj keď má konzervatívna vláda v Dolnej snemovni väčšinu o osemdesiat mandátov, žiaden z ich poslancov v Snemovni lordov sa  návrhu nezastal.  Bývalý šéf konzervatívnej strany a tvrdý podporovateľ Brexitu, Michael Howard,  dokonca varoval že návrh „môže poškodiť reputáciu Spojeného kráľovstva a jeho právneho štátu”. Jeho kolega Norman Lamont taktiež apeloval na vládu, aby sa nad návrhom „znovu zamyslela”. V prípade nesúhlasu má Snemovňa lordov právo zdržať prijatie novej legislatívy o jeden rok.

Tieto spory a nezhody o návrhu zákona výrazne narušili ôsme kolo rozhovorov medzi hlavnými vyjednávačmi Michelom Barnierom za EÚ a Davidom Frostom za Veľkú Britániu.

Frost naznačil, že po štvrtkovej sérií rokovaní  zaznamenal veľmi málo pokroku.

„Mali sme niekoľko užitočných rozhovorov, ale veľa výziev je stále pred nami. Obe strany majú výrazne iné pohľady na niektoré témy. Vyjednávací tím je plne odhodlaný tvrdo pracovať a dosiahnuť dohodu do polovice októbra” uviedol vo vyhlásení a dodal, že rozhovory sa obnovia budúci pondelok v Bruseli.