Na tvrdý brexit sa pripraviť nemôžete, tvrdí Richard Branson

Sir Richard Branson na kurte počas prestávky medzi zápasom zámorskej NBA medzi Chicagom Bulls a Atlantou Hawks 15. apríla 2015 v Chicagu. [(AP TASR / AP / Charles Rex Arbogast]

Tvrdý brexit podľa britského podnikateľa zasiahne pracovné miesta aj platy v krajine. Branson dúfa, že chaos, v ktorom sa Británia nachádza presvedčí politikov o nutnosti dohody.

Britský podnikateľ, filantrop a spoluzakladateľ skupiny Virgin, Richard Branson dúfa, že politické turbulencie v Spojenom kráľovstve z posledných týždňov politikov prinútia odkloniť sa od tvrdého brexitu.

„Ako podnikateľ viem veľmi dobre ako trpeli naše firmy od referenda v roku 2016. Pokiaľ nakoniec príde k tvrdému brexitu, budú trpieť ešte omnoho viac,“ povedal Branson.

„Pokiaľ budú trpieť firmy v rámci Virgin, budú trpieť aj ďalšie firmy. Zasiahne to pracovné miesta, platy aj všetko ostatné v tejto krajine. Dúfam, že to čo sa stalo minulý týždeň ukončí akékoľvek ďalšie diskusie ohľadne tvrdého brexitu.“

Branson o brexite hovoril v Kalifornii v rámci štartu raketoplánu Virgin Galactic, ktorá vo štvrtok nakrátko vzlietla a následne bezpečne pristála v Mohavskej púšti.

Britská premiérka Theresea Mayová v ten istý čas lobovala u európskych lídrov za dodatočné záruky, ktoré by jej umožnili pretlačiť dohodu o brexite v britskej Dolnej snemovni. Stalo sa tak po tom, ako prežila hlasovanie za jej odvolanie.

Na otázku ako Bransonove spoločnosti pokročili v príprave na potenciálny tvrdý brexit Branson povedal: „Na tvrdý brexit sa nemôžete pripraviť. Bude to ako boxerský zápas. Žiadna príprava vás na to skutočne nepripraví.“

Spoločnosť Virgin Atlantic je závislá na leteckých linkách medzi Britániou a Spojenými štátmi, jednej zo 17 krajín, pre ktoré Únia v mene Spojeného kráľovstva vyrokovala dopravné práva.

Brexit bez dohody môže ovplyvniť vaše letenky

Predstavitelia leteckej dopravy minulý mesiac pre Reuters uviedli, že Spojené štáty a Spojené kráľovstvo sa priblíži k dosiahnutiu dohody o „otvorenom nebi“, podľa ktorej sa letecká doprava bude riadiť po vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie.

Medzinárodná asociácia leteckých dopravcov, ktorá zastupuje väčšinu významných leteckých spoločností vrátane Virgin Atlantic však napriek tomu tento týždeň vyslovila obavy o vplyv tvrdého brexitu na rezervácie leteniek.

Podporovatelia „čistého brexitu“, ktorí navrhli hlasovanie o dôvere Therese Mayovej považujú žiadnu dohodu za lepšiu ako zlú dohodu. Spojené kráľovstvo bude podľa nich bez dohody prosperovať a bude môcť postaviť svoje nové obchodné vzťahy na zelenej lúke.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo štvrtok (13. decembra) povedal, že Komisia zverejní všetky európske dokumenty týkajúce sa varianty tvrdého brexitu 19. decembra.