Najlepšie možné riešenie brexitu: Nadšenie európskych lídrov môžu schladiť britskí poslanci

Európski lídri na summite. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Pozmenená dohoda o vystúpení Británie z EÚ je podľa európskych lídrov najlepší možný kompromis. Premiér Bois Johnson je presvedčený, že prejde aj na sobotnom (19. októbra) hlasovaní v britskom parlamente.

Vedúci predstavitelia 27 členských štátov EÚ vo štvrtok popoludní na zasadnutí Európskej rady jednomyseľne schválili revidovanú dohodu o brexite. Tú teraz musí ratifikovať Európsky parlament a poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu.

V záveroch zo summitu sa uvádza, že hlavy vlád a štátov EÚ vyzvali ostatné inštitúcie Únie (Európsku komisiu, Európsky parlament a Radu EÚ), aby prijali potrebné opatrenia na zabezpečenie toho, aby pozmenená dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie mohla začať platiť od 1. novembra.

Premiéri a prezidenti zároveň zdôraznili, že si po brexite želajú „čo najbližšie partnerstvo so Spojeným kráľovstvom“ – v súlade s politickou deklaráciou, ktorá je sprievodným dokumentom dohody o brexite.

Spokojné je aj Írsko

Nemecká kancelárka Angela Merkelová novú dohodu o brexite označila za „kompromis pre všetky strany“ a príležitosť na udržanie dobrých vzťahov s Britániou.

Merkelová novinárom v Bruseli povedala, že dosiahnutie dohody bola „naozaj ťažká práca”. Dohoda je podľa nej „kompromis pre všetky strany“, no poznamenala, že obsahuje kľúčové požiadavky zo strany EÚ vrátane udržania jednoty spoločného trhu a zachovania Veľkopiatkovej dohody v severoírskom mierovom procese.

Lídri európskej „dvadsaťsedmičky“ sa zároveň oficiálne poďakovali hlavnému vyjednávačovi EÚ pre brexit Michelovi Barnierovi za jeho úsilie a snahy udržať jednotu “zostávajúcich” členských krajín počas celého procesu rokovaní o brexite.

Predseda Európskej rady Donald Tusk na tlačovej konferencii pripomenul, že novú dohodu pozitívne prijalo aj Írsko a odobrila ju Európska komisia. Dohoda podľa Tuska zabráni vzniku tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskou Republikou a zachová jednotný trh EÚ.

„Máme jedinečné riešenie pre Severné Írsko, ktoré rešpektuje jeho unikátne dejiny a geografiu. Je dobré pre Írsko a Severné Írsko. Žiadna tvrdá hranica,“ povedal v tejto súvislosti írsky premiér Leo Varadkar.

Podľa šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka je nová dohoda „najlepším možným riešením“.

„Najhoršie zo všetkých riešení by bol brexit bez dohody. Dohoda, ako je vyrokovaná, neprekračuje žiadne červené čiary, neohrozuje integritu vnútorného trhu EÚ. Ešte musí prejsť schválením v britskom parlamente, čo vyzerá napäto. Prajeme si, aby dohoda bola schválená. Myslíme si, že je to v tejto chvíli najlepšie možné riešenie,“ povedal Lajčák.

Johnson: Preberáme kontrolu

Britský premiér Boris Johnson si myslí, že vďaka novej dohode  nie je potrebný žiadny ďalší odklad brexitu.

Na splnenie svojich sľubov však potrebuje ústretovosť britského parlamentu, ktorý bude kvôli tejto dohode mimoriadne zasadať v sobotu 19. októbra. Pôvodnú „rozvodovú dohodu“, ktorú podpísala Theresa Mayová v novembri 2018, britskí zákonodarcovia trikrát zamietli.

Rovnaký problém hrozí aj Johnsonovi. Severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), ktorá podporuje menšinový britský kabinet, oznámila, že dohodu nepodporí. Premiér zrejme nebude môcť poítať ani s hlasmi opozičných labouristov.

Napriek tomu očakáva, že parlament tentokrát pozmenenú dohodu odobrí. „Som viac ako presvedčený, že keď si moji kolegovia v parlamente preštudujú túto dohodu, budú ochotní za ňu hlasovať,“ uviedol Johnson pred novinármi v Bruseli po skončení prvej tematickej časti rokovaní lídrov EÚ.

Sme Európania, povedal Johnson na zjazde a zopakoval, že Británia vystúpi 31. októbra

Britský premiér v stredu do Bruselu pošle kompromisný návrh dohody o vystúpení z EÚ, ktorý ukončí patovú situáciu okolo írskej poistky. 

Johnson vyjadril presvedčenie, že nová „rozvodová dohoda“ je dobrým riešením aj pre „našich priateľov v EÚ“, a zdôraznil skutočnosť, že z Únie skutočne odchádza „Spojené kráľovstvo“, čiže Anglicko spolu so Škótskom, Walesom a Severným Írskom, ktoré môže spoločne rozhodovať o svojej budúcnosti.

„Môžeme opätovne a spoločne prevziať kontrolu, ako sa hovorí, nad našimi peniazmi, našimi hranicami a našimi zákonmi,“ uviedol premiér. Rovnako zdôraznil, že jeho krajina bude schopná uzatvárať dohody o voľnom obchode po celom svete a môže začať budovať – po takmer tri a pol roku rokovaní o brexite – celkom nové vzťahy „s našimi priateľmi a partnermi v EÚ“.

Ako vyzerá kompromisná dohoda

Kompromisné prvky obsiahnuté v novej dohode o brexite sa týkajú hraničného režimu medzi Írskom a britskou provinciou Severné Írsko s dôrazom na colný režim, dovoz tovarov a daň z pridanej hodnoty.

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier zdôraznil, že väčšia časť ustanovení z pôvodnej dohody z novembra 2018 zostala nezmenená. Zmeny sa týkajú protokolu o Írsku a Severnom Írsku, kde nová dohoda zaručuje, že Severné Írsko bude v súlade s určitými pravidlami jednotného trhu EÚ, zároveň ale bude súčasťou colného územia Spojeného kráľovstva, na čom nekompromisne trvala britská vláda.

V praxi to znamená, že na írskom ostrove sa nebudú vykonávať žiadne colné kontroly. Tie sa budú realizovať len v prístavoch. Za tovar dovážaný zo Spojeného kráľovstva do Severného Írska ako konečného miesta určenia sa nebudú vyberať žiadne clá zo strany EÚ. Clá nebudú platiť ani pre tovar prepravovaný cestujúcimi cez hranice, ani pre kategóriu tovarov určených skôr na okamžitú spotrebu ako na ich ďalšie spracovanie. Túto otázku má v budúcnosti presnejšie vymedziť spoločná britsko-európska komisia.

Samovraždy a traumy. Brexit v Severnom Írsku otvoril staré rany, ľudia sa boja násila

„Brexit sa nemal stať“, hovoria severoírski obyvatelia z prihraničných oblastí s Írskom, ktorí sa obávajú návratu násilia do ich životov. Dnešným garantom mieru na tomto území je Európska únia. 

Severné Írsko bude môcť ťažiť z výhod budúcich obchodných dohôd, ktoré už mimo EÚ uzavrie britská vláda. Ak sa tovary dovezené na základe týchto dohôd nedostanú do Írska (člen EÚ) alebo na zvyšok jednotného európskeho trhu, budú podrobené iba britským clám.

Kompromisná zmluva však ustanovuje aj to, že štyri roky po nadobudnutí jej účinnosti poslanci severoírskeho parlamentu jednoduchou väčšinou rozhodnú o tom, či ich región bude aj naďalej fungovať v súlade s normami EÚ uvedenými v dokumente. Ak áno, systém dohodnutý revidovanou zmluvou o brexite sa predĺži o ďalšie štyri roky. Ak nie, bude zavedené dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého obe strany budú musieť nájsť riešenie, ktoré zabráni vzniku fyzickej hranice..

Na rozdiel od mechanizmu takzvanej „írskej poistky” z predchádzajúcej dohody, ktorú britský parlament trikrát zamietol, nebude potrebné, aby sa nový protokol o režime hraníc nahradil následnou dohodou medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, čo predstavuje podstatný ústupok zo strany EÚ.

Barnier pred novinármi zdôraznil, že úlohu riadiť colné pravidlá EÚ na území Severného Írska budú mať na starosti britské orgány.

„Dosiahli sme dva ciele: zachovanie integrity jednotného európskeho trhu, ako aj uspokojenie legitímnych záujmov Spojeného kráľovstva,“ opísal celkovú situáciu Barnier.