NAŽIVO: Dohoda o brexite minúta po minúte

Britská premiérka Theresa Mayová. [EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA]

Európska únia sa po roku a pol trvajúcich rokovaniach dohodla so Spojeným kráľovstvom na podmienkach jeho vystúpenia. Britskej premiérke Therese Mayovej sa v stredu podarilo presadiť návrh zmluvy o brexite vo vláde.

 • Vzbúrenci v konzervatívnej strane sa podľa britských médií zrejme prepočítali a nezozbierajú dostatok hlasov potrebných pre hlasovanie na vyslovenie nedôvery v rámci strany pre premiérku Theresu Mayovú.

 

 • Harmonogram brexitových rokovaní pre nadchádzajúce dni: Členské štáty majú do piatku čas na preštudovanie textu predbežnej dohody o brexite. V piatok sa v Bruseli stretnú veľvyslanci 27 štátov, kde budú hovoriť o mandáte Európskej komisie pre ďalšie rokovania s Britániou o vzťahoch po prechodnom období. V pondelok bude zasadať Rada EÚ pre všeobecné záležitosti, na ktorej šéfovia diplomacie opäť budú rokovať o brexitovej dohode a pripravovať pôdu pre mimoriadny summit EÚ. Najneskôr v utorok chce Komisia mať hotovú Spoločnú politickú deklaráciu, ktorá v hrubých rysoch načrtne podobu budúcich vzájomných vzťahov. V nedeľu 25. novembra sa v Bruseli bude konať mimoriadny summit EÚ, na ktorom by premiéri a prezidenti členských krajín mali “posvätiť” finálnu dohodu o rozvode so Spojeným kráľovstvom.

 

 • Súhlasiť s takzvanou poistkou pre zachovanie hladkého režimu na írskej hranici, ako priznáva Mayová, “nebolo jednoduché”, ale “z hľadiska národného záujmu,” je to podľa nej správna dohoda. “Politické vodcovstvo je o prijímaní správnych, nie jednoduchých rozhodnutí. To je to, na čo sa sústredím v prvom rade.”

 

 • Britská premiérka na večernej tlačovej konferencii vyjadrila ľútosť z rezignácie členov jej kabinetu a poďakovala im za odvedenú prácu. Zopakovala, že dohoda, ktorú s EÚ vyrokovala, priniesla to, čo ľudia od nej očakávali. Briti podľa jej slov chcú, aby vláda v tomto pláne pokračovala.

 • Európski lídri zatiaľ veľmi nekomentovali politické napätie v Londýne. K situáciu sa odmietol vyjadriť hovorca Komisie aj predseda Európskej rady Donald Tusk. Ten ešte ráno tvrdil, že výnimočný novmebrový summit, na ktorom by sa európska dvadsaťosmička mala defintívne dohodnúť na rozvodovej zmluve, sa bude konať, “len ak sa nič mimoriadne nestane”. Medzitým ale rezignovali dvaja ministri vrátane ďalších vrcholných predstaviteľov britskej exekutívy a konzervatívni poslanci v parlamente zbierajú podpisy potrebné na vyvolanie hlasovania o vyjadrenie nedôvery premiérke Mayovej. Podľa Tuska je ale EÚ pripravená na všetky možnosti. “Únia je už v novembri pripravená na podpis konečnej dohody so Spojeným kráľovstvom,” uviedol poobede Tusk. “Sme pripravení aj na scenár bez dohody, ale samozrejme, že sme najlepšie pripravení na scenár žiadneho brexitu,” dodal Poliak

 

 • Brexit každým dňom zvyšuje dôvody pre odtrhnutie Škótska od zvyšku Spojeného kráľovstva, tvrdí škótska premiérka Nicole Sturgeonová.  Načasovanie hlasovania o škótskej nezávislosti bude podľa nej závisieť od ďalšieho politického vývoja v otázke brexitu. “Ten čas určite príde. A keď sa tak stane, nepochybujem o tom, že si Škótsko zvolí nezávislosť.”

 

 • Známy zástanca brexitu a súčasný minister životného prostredia Michael Glove podľa britských médií s poďakovaním odmietol ponuku stať sa v poradí tretím ministrom pre brexit.

 

 • Čierny deň Theresy Mayovej pokračuje. Časť konzervatívnych poslancov žiada jej odstúpenie. Jeden z hlavných zástancov tvrdého brexitu, poslanec Konzervatívnej strany Jacob Rees-Mogg, v liste žiada hlasovanie o vyslovenie nedôvery Therese Mayovej. Na to Rees-Mogg potrebuje 48 poslaneckých podpisov.

 • Priebežný zoznam dnešných rezignácií:
  Minister pre brexit Dominic Raab, ministerka práce Ester Mcvayová, štátny tajomník pre Sverené Írsko Shailesh Vara, námestníčka ministra pre brexit Suella Bravermanová. námestníčka ministra školstva Anne-Marie Trevelyanová a prlamentní tajomníci Ranil Jayawardena a Anne-Marie Trevelyanová.

 • Podľa prvého prieskumu verejnej mienky po zverejnení návrhu dohody o brexite si väčšina Britov (75 percent) myslí, že nenapĺňa sľuby, ktoré politici občanom dali pred dvomi rokmi. Iba 12 percent opýtaných uviedlo, že britská vláda s Bruselom vyrokovala dobrú dohodu. Výsledky prieskumu inštitútu Yougov, ukazujú, že väčšina Britov podporuje myšlienku druhého referenda, pričom 54 percent voličov by si vybralo zotrvanie v Únii.Na opakované ľudové hlasovanie už ale nezostáva veľa času. Británia oficiálne z EÚ vystúpi za 134 dní. Príprava referenda z leta 2016 trvala vyše sedem mesiacov.

 • Podpredseda Demokratickej unionistickej strany (DUP) Nigel Dodds skritizoval Mayovú, za to že nepočúvala námietky unionistov. Britskí poslanci podľa neho majú len dve možnosti: zachovať jednotu Spojeného kráľovstva alebo hlasovať za to, že sa Británia stane “vazalským štátom EÚ”.
  Menšinová vláda konzervatívnej strany pritom bytostne závisí na podpore Unionistov a ich hlasy zrejme budú kľučové pri hlasovaní o rozvodovej dohode v parlamente.

 

 • Portál Politico zverejnil celý prepis príhovoru premiérky Theresy Mayovej k poslancom dolnej komory britského parlamentu.

 

 • Britská libra bezprostredne po rezignácii ministrov oslabuje.

 • Britská premiérka sa pri predstavení dohody poslancom dolnej komory dostala do roztržky s lídrom Labouristov Jeremym Corbynom ohľadom záložného riešenia, ktoré má zabrániť vzniku tvrdej hranice medzi Írskom a Severným Írskom. Corbyn pripomína, že táto poistka nemá časové obmedzenia a pokiaľ Británia bude chcieť vystúpiť z colnej únie, bude potrebovať súhlas EÚ. Mayová tvrdí, že hlavným cieľom bolo zabrániť vzniku hranice v Írskom mori, “čo sa nám podarilo”.

 

 • Slovenský rezort diplomacie vo vyhlásení víta schválenie návrhu dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ britskou vládou. Podľa vyhlásenia ide o “najlepší možný scenár pre obe strany”.

 

 • Rakúsky minister zahraničných vecí Gernot Blümel oznámil, že na pondelok zvolá Radu EÚ pre všeobecné záležitosti, na ktorej budú ministri diskutovať o predbežnom návrhu rozvodovej zmluvy.

Návrh "rozvodovej" dohody s Britániou v kocke

Európska únia zverejnila návrh 585 stranovej dohody s Veľkou Britániou o podmienkach jej vystúpenia. Obsahuje režim pre prechodné obdobie, ktoré umožní obom stranám pripraviť sa na obdobie po roku 2020.

 • Kabinet britskej premiérky opúšťa aj šéfka rezortu zamestnanosti Esther McVeyová. Dohoda o brexite podľa nej “neodráža vôlu ľudí vyjadrenú v referende” a “ohrozuje integritu spojeného kráľovstva”.

 • Z funkcie odstúpil aj štátny tajomník pre Sverené Írsko Shailesh Vara. Vara nesúhlasí so znením predbežnej dohody o vystúpení Británie z EÚ.

 • Britský minister pre brexit Dominic Raab nečakane rezignoval na svoju funkciu. Podľa vlastných slov nemôže podporiť dohodu, ktorú včera schválil britský kabinet. Raab bol za britskú stranu zodpovedný za technické rokovania s EÚ, ktorých výsledkom bola dohoda o podmienkach britského vystúpenia. O dôvodoch svojho odstúpenia informoval aj prostredníctvom Twitteru.

 • Predseda Európskej rady Donald Tusk vo štvrtok ráno oznámil, že „pokiaľ sa nič mimoriadne nestane“, v nedeľu 25. novembra sa bude konať výnimočný summit EÚ k brexitu.