Nórsko sa teší zo spolupráce s Úniou a bojí brexitu

Marit Berger Roslandová

Marit Berger Roslandová. FOTO: Twitter MBR

Nórsko, najväčší dodávateľ plynu pre Britániu, ktoré samotné nie je členom Európskej únie (EÚ), lobuje u hlavného európskeho vyjednávača pre brexit Michela Barniera, aby neohrozil jeho prístup na britský trh.

Keďže existuje riziko, že Británia a EÚ nedosiahnu dohodu o brexite pred koncom roka, Nórsko chce, aby Brusel uznal jeho osobitný štatút najväčšieho dodávateľa plynu pre Spojené kráľovstvo.

“Nórsko nie je len obyčajnou treťou stranou,” uviedla Marit Berger Roslandová, nórska ministerka pre EÚ a Európsky hospodársky priestor (EHP).

 

Príprava na scenár bez dohody

Najbohatšia škandinávska krajina a najväčší vývozca ropy a zemného plynu v západnej Európe tvrdo pracuje na tom, aby sa ho nedotkla žiadna dohoda o prechodnom období po brexite. Nórsko pokrýva približne 40 % spotreby energií v Spojenom kráľovstve, preto sa snaží ochrániť svoj prístup na tento trh.

Podľa Roslandovej je dôležité, aby obe strany dospeli k dohode pred decembrovým summitom EÚ. Ale niektoré komentáre Barniera zároveň naznačujú, že Nórsko “musí byť pripravené aj na scenár bez dohody”.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/norsko-moze-byt-bateriou-pre-europsku-energetiku-vdaka-hydroelektrarnam/

Ministerka opätovne potvrdila postoj Osla, že “akékoľvek prechodné riešenie by sa malo vzťahovať aj na Nórsko”. A zároveň odkázala britskej vláde, že by mala pracovať aj na ochrane záujmov svojich kľúčových partnerov, vrátane Nórska.

A hoci Nórsko neočakáva, že brexit zasiahne jeho export plynu do Británie, pretože je v záujme oboch krajín, aby ho udržali, existuje veľa scenárov, ktoré je potrebné zvážiť. Nórsko preto robí všetko, čo je v jeho silách, aby sa pripravilo na možnosť, že rozhovory o brexite sa neskončia dohodou.

Hodnota spolupráce s Úniou

Roslandová zároveň povedala, že riziká sprevádzajúce brexit len podčiarkli hodnotu členstva Nórska v EHP.

Spresnila, že neistota obklopujúca brexit ukázala silu EHP. Nórsko si tak viac uvedomuje výhody, ktoré mu poskytuje prístup na spoločný európsky trh.

https://euractiv.sk/rozhovory/buducnost-eu/norska-ministerka-pre-eu-chceme-byt-sucastou-rokovani-o-brexite/

“Aj keď nie sme členmi EÚ, existuje jasný model spolupráce medzi nami a krajinami EÚ v ekonomickej sfére,” vyhlásila.

Nórska štátna firma Statnett a britská národná distribučná sieť pracujú na spojení oboch krajín podvodným káblom. Očakáva sa, že tento projekt sa dokončí a jeho prevádzka bude v súlade s pôvodným plánom bez ohľadu na brexit.