O európske agentúry súťaží Slovensko s 20 krajinami

ema eba

Rada pre všeobecné záležitosti, 20. jún 2017, zdroj: Rada EÚ

Na šiestich hlavných kritériách sa dnes v Luxemburgu na Rade EÚ pre všeobecné záležitosti dohodli európski ministri v súvislosti s budúcim presunom Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskej bankovej agentúru (EBA) z Londýna do inej členskej krajiny Únie. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ivan Korčok.

Korčok upozornil, že o návrhu kritérií budú koncom tohto týždňa rokovať premiéri a prezidenti na summite EÚ (22-23.6.). Podľa jeho slov to môže byť „dlhá a búrlivá debata“, lebo dnes je už isté, že záujem získať sídlo jednej alebo oboch agentúr má až 21 členských krajín. Tie budú musieť opustiť svoje sídla v Londýne po odchode Británie z EÚ.

Pre Slovensko, ktoré sa uchádza o sídlo EMA, je podľa Korčoka najdôležitejším kritériom to, aby pri rozhodovaní o boli zohľadnené tie krajiny, v ktorých ešte nesídli žiadna agentúra EÚ. Medzi nimi je aj Slovensko.

V EÚ už dávno platí nepísaná dohoda, že pri vzniku novej agentúry prioritu budú mať práve tieto krajiny. V tomto prípade však po prvý raz ide o presun už existujúcich agentúr.

Neprerušené fungovanie

V hre sú preto aj ďalšie dôležité kritériá, najviac sa pritom spomína zaistenie nepretržitého fungovania agentúr. Napríklad EMA totiž zaisťuje certifikáciu liekov a tento proces nemožno prerušiť.

K ďalším kritériám patrí dobré prepojenie budúcich sídiel so svetom. Kľúčová bude aj vhodná budova a vôbec infraštruktúra a tiež dostatok vhodných hotelov na tisíce prenocovaní ročne pre hosťov a odborníkov prichádzajúcich do agentúr.

„Treba vedieť, že o obe agentúry sa uchádza 21 krajín, čo znamená, že 19 bude nespokojných,“ opísal situáciu Korčok. Dôležité je podľa neho, aby sa národní lídri na summite EÚ dohodli na kritériách a potom sa bude treba doma venovať tejto „domácej úlohe“ s plnou zodpovednosťou. Spresnil, že na Slovensku je to v kompetencii Ministerstva zdravotníctva, kde bola vytvorená komisia, ktorej úlohou je pripraviť dobrú ponuku. Všetky krajiny musia predložiť svoje ponuky najneskôr do 31. júla.

Bazár

Na otázku, či SR má v Únii nejakých spojencov, ktorí nás podporia v súťaži o sídla agentúr, Korčok uviedol, že je o tom predčasné hovoriť, hoci „matematika nepustí“, keď iba šesť krajín z 27 sa do tejto „hry“ nezapojí a môže poskytnúť podporu inej krajine. Upozornil, že už teraz sa o tejto súťaži medzi krajinami hovorí ako o „bazáre“ a niektorí ju prirovnali k pesničkovej súťaži Eurovízia; SR ale chce, aby to bolo čo najobjektívnejšie rozhodovanie.

„Kritérium nepretržitého fungovania agentúr je dôležité, ale Slovensko trvá na zohľadnení istého geografického rozloženia a rovnováhy a nemožno ignorovať kritérium, že niektoré krajiny agentúry stále nemajú. Podľa nás toto kritérium by malo byť ako prvé,“ zdôraznil Korčok.

O nových sídlach rozhodne v októbri tohto roku Rada EÚ, ktorá združuje ministrov členských štátov Únie.