Paríž varuje pred tvrdým brexitom, zároveň láka finančných gigantov

Parížska finančná štvrť La Défense [TASR/AP/Michel Euler]

Ak Spojené kráľovstvo odíde z Európskej únie bez dohody, bude to mať strašné dôsledky, povedal francúzsky premiér. Francúzsky prezident sa však krajinu snaží urobiť atraktívnejšou pre investorov.

Najhorší scenár, ktorým je odchod Británie z Európskej bez dohody, je stále možný napriek novému plánu premiérky Theresy Mayovej. Uviedol to vo štvrtok 12. júla francúzsky premiér Édouard Philippe.

Prípravy na brexit síce pokračujú, ale stále nie je možné vylúčiť možnosť, že dôjde aj k najhoršiemu možnému scenáru, vyhlásil. Zdôraznil, že tvrdý brexit, teda odchod bez dohody, bude mať „strašné dôsledky“ predovšetkým pre Spojené kráľovstvo, ale aj pre mnohé francúzske regióny.

Francúzska metropola Paríž medzitým očakáva, že odchod Británie z Únie povedie k vytvoreniu približne 3500 nových pracovných miest v jej finančnom a bankovom sektore, keďže veľkí hráči z Londýna presúvajú niektoré prevádzky na kontinent.

Lákanie finančných gigantov

Toto číslo je oveľa vyššie ako priamy presun pracovných miest do iných európskych finančných centier, povedal Gérard Mestrallet, prezident lobistickej skupiny Paris Europlace na výročnej konferencii.

Americké finančné giganty, správca aktív Blackrock a banka Citigroup, patria medzi spoločnosti, ktoré plánujú presunúť niektoré aktivity do Paríža.

Trump kritizuje Mayovú za mäkký brexit

Podľa amerického prezidenta by brexit, ktorý navrhuje britská premiérka Mayová, znemožnil uzavretie dohody o voľnom obchode s USA. Bývalý minister zahraničia Boris Johnson by bol, podľa neho, „skvelým premiérom“.

Okrem odhadovaných 3500 priamych pracovných miest by transfery finančných inštitúcií mohli priniesť Parížu aj ďalších 20 tisíc „nepriamych pozícií“, uviedol Mestrallet.

Sťahovanie firiem do Paríža pripisuje „generálnej oprave“ zákonníka práce a ďalším opatreniam, ktoré presadil prezident Emmanuel Macron, bývalý investičný bankár. Macron sa snaží zvýšiť atraktivitu Francúzska pre zahraničných investorov.

Paríž má konkurentov

„V uplynulých dvoch rokoch sme dosiahli v Paríži väčší pokrok ako za predchádzajúcich 13 rokov,“ vyhlásil. Poukázal pritom najmä na ukončenie výberu dane z finančných aktív a novú rovnú daň z kapitálových výnosov, vrátane dividend a úrokov.

Londýn je dlhé roky najväčším európskym finančným centrom. No vzhľadom na plánovaný brexit v marci 2019 sa očakáva, že dôjde k presunu niektorých operácií bánk a poisťovní do Únie. Len tak budú môcť ponúkať svoje služby aj klientom v bloku, keďže Británia sa chystá opustiť aj jednotný trh.

Britský plán pre vzťahy s Úniou sa podobá na partnerstvo s Ukrajinou

Spojené kráľovstvo ukázalo, ako si predstavuje spoluprácu s kontinentom po brexite. Nový minister pre brexit hovorí o „inovatívnom a bezprecedentnom hospodárskom partnerstve“.

Najväčšími konkurentmi Paríža v boji o pracovné miesta z Londýna sú Frankfurt nad Mohanom, Amsterdam a Dublin.

No nielen banky uvažujú o sťahovaní prevádzok do Únie. Aj veľké spoločnosti z iných odvetví, napríklad Airbus, BMW a Siemens, varovali Britániu, že môže prísť o pracovné miesta, ak sa ich podmienky na podnikanie skomplikujú.