Pellegrini k brexitu: Spravíme všetko pre to, aby Slováci žijúci v Británii neboli ohrození

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini. [FOTO TASR - Michal Svítok]

Všetky návrhy zákonov, ktoré bude musieť Slovensko prijať v súvislosti s brexitom, vláda predostrie do 15. februára.

V prípade tvrdého brexitu slovenská vláda predloží všetky potrebné zmeny legislatívy do 15. februára. Národnú radu Slovenskej republiky zároveň požiada o skrátené legislatívne konanie. Po rokovaní medzirezortnej koordinačnej skupiny pre brexit o tom informoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Pellegrini skonštatoval, že 15. februára by mali byť na stole všetky návrhy zákonov, ktoré bude treba zmeniť. „My sme pripravení na všetky alternatívy a prijmeme naozaj v dostatočnom časovom predstihu takú legislatívu, ktorá bude úplne do detailu reagovať na to, čo sa v skutočnosti ide stať,“ dodal.

Slovensko tak bude podľa neho pripravené na najaktuálnejšiu situáciu. Budúci týždeň v stredu (30. januára) zároveň vláda prijme komplexný materiál, ktorý bude hovoriť o kompletne všetkých oblastiach života na Slovensku, ktoré môžu byť dotknuté brexitom.

Treba garantovať sociálne istoty

Zo všetkého je podľa premiéra najdôležitejšie spraviť „všetko pre to, aby neboli ohrozené životy a fungovanie Slovákov a Sloveniek žijúcich a pracujúcich v zahraničí“. Dodal, že podľa odhadov vlády ide o 80 až 100-tisíc slovenských občanov.

Pellegrini potvrdil, že Slovensko prijme všetky nevyhnutné zmeny, ktoré zaručia, že britskí občania, ktorí žijú, pracujú a študujú na území Slovenska, budú mať rovnaké práva ako doteraz.

„Slovensko prijme všetky nevyhnutné legislatívne aj administratívno-technické zmeny, ktoré zaručia, že britskí občania žijúci, pracujúci a študujúci na území Slovenska do dátumu brexitu budú požívať obdobné práva občanov Európskej únie, aké budú slovenským občanom žijúcim, pracujúcim a študujúcim poskytnuté zo strany britskej vlády a jej orgánov,“ deklaroval premiér s tým, že toto vyjadrenie bude oficiálnou cestou tlmočené aj zástupcom Veľkej Británie, aby tak mohli naplniť svoj záväzok voči slovenským občanom.

Slovenská vláda sa musí pripraviť na všetky scenáre brexitu, firmy sú zatiaľ vlažné

Rýchlosť a intenzita príprav na zmiernenie dôsledkov brexitu sa medzi členskými krajinami EÚ líši. Slovenská vláda verí v riadený odchod Veľkej Británie, no pripravuje sa aj na najhorší scenár. Prioritou je zaistenie práv Slovákov žijúcich v Británii. Najkritickejšou oblasťou je doprava.

Upozornil, že v prípade, ak Británia odíde z EÚ bez dohody, Slovensko nemá podľa neho so Spojeným kráľovstvom dohodnutú zmluvu o sociálnom zabezpečení. „V oblasti sociálnych služieb sme pripravení ešte do dňa odchodu Veľkej Británie prijať úpravu niektorých zákonov, ktoré budú garantovať sociálne istoty občanov, budú uznávať ich odpracované roky a ďalšie záležitosti v oblasti sociálneho zabezpečenia,“ priblížil.

Pracovné miesta v ohrození nie sú

Ministerstvo práce je zároveň podľa neho pripravené v nasledujúcich týždňoch vypracovať novelizáciu niektorých zákonov špeciálne pre ľudí, ktorí žijú a pracujú v Británii. Ministerstvo vnútra tiež pripravuje úpravy, ktoré sa budú týkať trvalého pobytu, ministerstvo spravodlivosti je zároveň podľa neho pripravené reagovať na všetky životné situácie, ako sú uzavretie manželstva či dedičské konania.

Dôsledky tvrdého brexitu pocíti aj Slovensko, vláda chystá opatrenia

Britský trh je dôležitý hlavne pre slovenské automobilky a výrobcov elektroniky. Vystúpenie Británie bez dohody s Úniou skomplikuje život aj slovenským autodopravcom.

Premiér zdôraznil, že Británia je šiestym najväčším exportným partnerom Slovenska. „Exportujeme niekde v objeme 4,8 miliardy eur smerom do Veľkej Británie, z Veľkej Británie dovážame tovar v objeme presahujúcom 1,2 až 1,3 miliardy eur,“ vyčíslil Pellegrini s tým, že dosah na príjmovú stránku štátneho rozpočtu v prípade tvrdého brexitu môže predstavovať 0,2 až 0,5 percenta hrubého domáceho produktu.

Výpadok na strane príjmov by tak bol niekde medzi 200 až 500 miliónmi eur. V prípade pracovných miest brexit podľa Pellegriniho nepredstavuje zásadnú hrozbu. Slovensko môže podľa jeho slov, naopak, z toho ťažiť, ak sa podarí prilákať firmy z Británie.