Pellegrini očakáva, že Johnson bude pri rokovaniach rovnako konštruktívny ako Mayová

Budúci britský premiér Boris Johnson. [(AP Photo/Eugene Hoshiko,]

Von der Leyen, Barnier a Pellegrini očakávajú dobré pracovné vzťahy s budúcim britským premiérom. Paška si myslí, že Únia musí Johnsona vypočuť. Podľa Klusa hrozí koniec Británie ako ju poznáme.

Niekdajší minister zahraničných vecí a starosta Londýna Boris Johnson sa stal novým lídrom Konzervatívnej strany a s najväčšou pravdepodobnosťou aj budúcim premiérom Spojeného kráľovstva. Na vnútrostraníckom hlasovaní poštou sa zúčastnilo 87,4 percenta členov strany. Johnson presvedčil 66,1 percenta z nich. Druhý skončil Jeremy Hunt s 33,5 percentami.

Bezprostredne po zvolení Johnsonovi gratulovali zástupcovia Európskej únie a európski lídri. „Blahoželám  Borisovi Johnsonovi k nominácii na premiéra,” povedala nastávajúca predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen počas návštevy Paríža. „Teším sa na dobrý pracovný vzťah. Je veľa rôznych a ťažkých záležitostí, ktoré budeme spoločne riešiť. Máme pred sebou náročné časy,” dodala.

„Tešíme sa na konštruktívnu prácu s premiérom Borisom Johnsonom, keď sa ujme úradu, pri napomáhaní ratifikácii Dohody o odchode a pri dosiahnutí riadeného brexitu,” napísal na Twitteri vyjednávač Únie Michel Barnier. Dodal, že Únia je pripravená prepracovať deklaráciu o vzťahoch so Spojeným kráľovstvom podľa inštrukcií Európskej rady.

K zástupu gratulantov sa pridal aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. „Gratulujem Borisovi Johnsonovi a zatelefonujem mu, keď sa oficiálne stane premiérom,“ vyhlásil.

„Veľmi s ním chcem čo najskôr začať pracovať, a nielen na európskych témach a pokračovaní rokovaní súvisiacich s brexitom, ale aj na medzinárodných záležitostiach, na ktorých úzko spolupracujeme s Britániou a Nemeckom, napríklad na situácii v Iráne,” dodal francúzsky líder.

Únia musí Johnsona vypočuť

Podľa slovenského premiéra Petra Pellegriniho na Johnsona čaká ťažká úloha dotiahnuť brexit do úspešného konca.

„Očakávam, že nový britský premiér ako náš kolega v Európskej rade bude v ďalších diskusiách vystupovať rovnako konštruktívne ako bývalá premiérka Theresa Mayová,” povedal Pellegrini.

„Uvidí sa, s akým plánom a požiadavkami osloví ostatných lídrov v Európskej únii. Možností však nie je veľa,” poznamenal slovenský premiér. Slovensko je podľa jeho slov spolu s ostatnými otvorené ďalším diskusiám o budúcich vzťahoch, avšak právny text dohody považuje za konečný. „Máme záujem na riadenom odchode Veľkej Británie z Európskej únie, bude to najlepší možný scenár pre obe strany,” uzavrel Pellegrini.

Bude Boris Johnson novým britským premiérom a čo by to znamenalo pre brexit?

Novým britským premiérom bude takmer určite niektorý zo zástancov tvrdého brexitu. Ak sa nový predseda vlády rozhodne opustiť Európsku úniu bez dohody, britský parlament mu už v tom nemá ako zabrániť. 

Podpredseda Zahraničného výboru slovenského parlamentu Jaroslav Paška (SNS) si myslí, že Únia by mala pozorne počúvať výhrady Borisa Johnsona ohľadne dohody o odchode. „Osobne si myslím, že bude dobré, ak sa nová Európska komisia začne vážne zaoberať pripomienkami Veľkej Británie predovšetkým k írskej poistke, pretože to je zásadný problém Veľkej Británie, ktorá nechce stratiť suverenitu nad svojím územím tykajúcu sa Severného Írska,” povedal pre TASR Paška.

Má Spojené kráľovstvo vôbec nejakú budúcnosť?

Podľa Martina Klusa (SaS) zo zahraničného výboru Národnej rady sa zvolením Borisa Johnsona zvýšila pravdepodobnosť brexitu bez dohody.

V prípade brexitu bez dohody, ktorý je s Johnsonom na čele britskej vlády najpravdepodobnejší, prestane byť zásadnou otázkou, aká bude budúcnosť Veľkej Británie mimo Európskej únie, ale či vôbec bude nejaká budúcnosť Veľkej Británie v dnešnej podobe,” skonštatoval Klus.

Klus si myslí, že tlak na odchod Škótska a jeho opätovné pripojenie k EÚ, ale aj nárast radikalizmu v Severnom Írsku sa pravdepodobne bude výrazne stupňovať. Dajú sa tiež podľa neho očakávať problémy v Konzervatívnej strane. “Jedno z prvých predsavzatí Johnsona po zvolení bolo, že chce spájať, no jeho povesť i predvolebné predsavzatia napovedajú, že realita môže mať celkom odlišný charakter,” doplnil Klus.