Popredný aktivista za brexit, žiada o trvalý pobyt vo Francúzsku

Lord Lawson považoval Úniu za hospodárske zlyhanie. [EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA]

Jeden z popredných aktivistov za odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie, britský politik Nigel Lawson, požiadal o trvalý pobyt vo Francúzsku, čo znamená, že v prípade súhlasu francúzskych úradov by sa aj naďalej tešil výhodám členstva v Únii, z ktorej chcel odísť.

Belgická televízna stanica RTBF vo štvrtok (31. mája) spresnila, že lord Lawson, bývalý poslanec Konzervatívnej strany, vplyvný člen vládneho kabinetu Margaret Thatcherovej a neúnavný kritik Európskej únie, bol v roku 2016 jedným z prominentných aktivistov kampane za brexit.

V súčasnosti žije na juhozápade Francúzska a úrady tejto krajiny požiadal o poskytnutie trvalého pobytu.

Británia bude musieť zaplatiť účet za brexit aj bez dohody o obchode

Britskí zákonodarcovia chcú, aby platby EÚ, ktoré budú pokračovať po vystúpení Spojeného kráľovstva, boli podmienené uzavretím obchodnej dohody. Podľa Únie však ide o dve rozdielne veci. 

Popierač klimatických zmien

Lawson bol na čele kampane Vote Leave (Hlasujte za odchod) a v britských médiách sa „preslávil“ aj ako popierač klimatických zmien. V kampani za brexit dominoval popri ďalších známych menách ako bývalý londýnsky starosta a súčasný šéf britskej diplomacie Boris Johnson, vplyvný poslanec konzervatívcov Michael Gove alebo bývalý šéf Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva Nigel Farage.

Podľa RTBF lord Lawson opakovane vyhlasoval: „Nevidím žiaden cieľ v Európskej únii.“ Otvorene tiež dával najavo, že Úniu považuje za hospodárske zlyhanie.

Britské firmy chcú dodržiavať pravidlá Únie aj po brexite

Väčšina britských firiem chce aj po brexite dodržiavať európske pravidlá. Ukázala to doposiaľ najpodrobnejšia analýza, ktorej cieľom bolo zistiť, o čo by sa podľa firiem malo Spojené kráľovstvo usilovať na rokovaniach.

Odhaduje sa, že v súčasnosti žije vo Francúzsku okolo 150 tisíc britských občanov. Od referenda o brexite až do apríla tohto roku vyše 15 tisíc z nich už požiadalo úrady o udelenie trvalého pobytu.