Pracoval pre ministra pre brexit, teraz zakladá proeurópsku stranu

brexit

Protibrexitová demonštrácia. FOTO: TASR/AP/Matt Dunham

Odporcovia odchodu Veľkej Británie z Európskej únie sa pohrávajú s myšlienkou založenia novej politickej strany, ktorá by vystupovala proti brexitu.

Informovala o tom agentúra AP.

Šéfoval Davisovmu kabinetu

O možnom vytvorení centristickej protibrexitovej strany hovoril v piatok 11. augusta James Chapman, ktorý v súčasnosti patrí medzi popredných kritikov pripravovaného odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ.

Tento bývalý politický editor denníka Daily Mail a niekdajší šéf kancelárie ministra pre brexit Davida Davisa označuje brexit za katastrofu a domnieva sa, že by sa mu dalo zabrániť prostredníctvom druhé referenda.

„V strednej časti politického spektra britskej politiky je momentálne obrovská medzera,“ vyhlásil dnes Chapman. Poukázal pritom na to, že z odchodu Británie z EÚ nie sú nadšení vládnuci konzervatívci ani opoziční labouristi.

Priznať, že brexit je katastrofa

„Rozumní poslanci všetkých strán už dávno mali priznať, že brexit je katastrofou, spojiť sa v novej strane, ak to bude potrebné, a zvrátiť ho,“ citoval Chapmanov príspevok na Twitteri denník Independent.

Výzvu na zjednotenie britských proeurópskych politikov bez rozdielu politickej príslušnosti už predtým zverejnil britský premiér Tony Blair.

Británia už začala s EÚ rokovať o brexite, ktorý by sa mal uskutočniť v marci 2019.