Premiérka Mayová prichádza s vlastnou víziou obchodných vzťahov s Úniou

Tereza Mayová víta Donalda Tuska na Downing Street, 1.marec 2018 [Andy Rain/EPA/EFE]

Britská premiérka, Tereza Mayová, odmieta prijať posledný návrh Bruselu, ktorý by ponechal Severné Írsko v colnej únii. Chce, aby celá krajina vystúpila z jednotného trhu aj colnej únie, čo však naruší bezproblémové obchodné vzťahy s Európou.

Výzva k hlbšej spolupráci

Len pár týždňov pred začatím obchodných rokovaní s Európskou úniou chce Mayová vo svojom prejave zdôrazniť, že Spojené kráľovstvo musí ísť svojou vlastnou cestou, bez ohľadu na súčasné pravidlá únie.

Vyzýva však aj na „najširšiu a najhlbšiu možnú dohodu, ktorá by zahŕňala viac sektorov a užšiu spoluprácu než akú ponúka akákoľvek iná dohoda o voľnom obchode“. Uviedla to jej kancelária vo štvrtok.

Britská premiérka si myslí, že podobná dohoda je „dosiahnuteľná“ a dokonca je v spoločnom záujme tak Spojeného kráľovstva ako aj Európskej únie.

„Namiesto toho, aby sme museli zosúladiť dva rozdielne systémy, bude našou úlohou riadiť vzťah medzi dvomi samostatnými právnymi systémami,“ povedala Mayová.

Integrita krajiny je ohrozená!

Brusel tento týždeň prilial olej do ohňa, keď predstavil návrh zmluvy, podľa ktorej by Severné Írsko mohlo byť aj po brexite súčasťou colnej únie, zatiaľ čo zvyšok Spojeného kráľovstva by zostal mimo.

Návrh bol prezentovaný ako alternatívna možnosť v prípade, že by Londýn nedokázal nájsť lepšie riešenie toho, ako predísť novým colným kontrolám medzi britským Severným Írskom a členským štátom Európskej únie, Írskom. Niektorí sa obávajú „tvrdých hraníc“, ktoré by mohli narušiť krehký mier.

Vo Westminsteri to však vyvolalo pobúrenie. Mayová varovala, že je ohrozená integrita krajiny a s týmto návrhom by „ nemohol súhlasiť žiadny britský premiér“.

Komisia predstavila návrh dohody o brexite. Mayová ho „nikdy nepríjme“

V návrhu dohody o vystúpení Británie z EÚ predstavila Komisia záložný plán riešenia otázky írskych hraníc. Bývalý britský minister pre brexit David Jones hovorí o „anexii Severného Írska“ Európskou únou.

Vo svojom dnešnom prejave má premiérka zdôrazniť, že akákoľvek dohoda o brexite „musí posilniť našu úniu národov“.

Pred svojou cestou do Londýna Tusk povedal, že ak by sa premiérke tento návrh nepáčil, mala by prísť s vlastnou alternatívou.

Kontrola nad hranicami, zákonmi a peniazmi

Mayová argumentuje tým, že Spojené kráľovstvo chce opustiť jednotný trh a colnú úniu v snahe zastaviť masovú migráciu a zabezpečiť, aby sa už nemuseli dodržiavať pravidlá Európskej únie.

V prejave bude pripomínať, že referendum z roku 2016 o vystúpení z Európskej únie „bolo rozhodnutím prevziať kontrolu nad našimi hranicami, zákonmi a peniazmi”.

Prezident Rady, Donald Tusk, včera navštívil Mayovú na Downing Street pri tejto príležitosti uviedol: „Bez colnej únie a jednotného trhu nemožno bezproblémovo obchodovať.“ Zároveň dodal, že  s postojom premiérky vôbec nie je „spokojný“.

Mayová chystá zmeny vo vláde. Pripravuje sa na tvrdý odchod z EÚ

Súčasťou vládnych zmien je podľa britskej premiérky aj vytvorenie nového postu „ministra pre tvrdý brexit“.
Nevyhnutné zmeny
Britská premiérka Theresa Mayová v nedeľnom rozhovore pre britskú televíznu stanicu BBC ohlásila, že chystá výrazné personálne zmeny vo svojom vládnom kabinete. Podľa Mayovej sú …

Voľný obchod bez pravidiel nefunguje

Aj ostatní predstavitelia Únie opakovane varovali, že nie je možné zachovať rovnaké obchodné vzťahy bez colnej únie a jednotného trhu.

Bývalí premiéri John Major a Tony Blair tento týždeň verejne kritizovali nádeje súčasnej vlády, že obchod s Úniou zostane bezproblémový aj bez členstva v jej inštitúciách.

„Nezáleží na tom, či budú rokovania tvrdé alebo mäkké, jednoducho sa to nestane,” povedal Blair pre rádio BBC.