Priateľka lídra britských euroskeptikov mala rasistické poznámky o princovej snúbenici

Meghan Markleová a britský princ Harry. [Facundo Arrizabalaga_EPA]

V UKIP sa objavujú hlasy, ktoré žiadajú, aby líder strany Henry Bolton čo najrýchlenejšie a najtichšie odišiel.

 

Bulvárny časopis Mail on Sunday zverejnil súkormné správy priateľky lídra Strany za nezávislosť Spojeného kráľovstva (UKIP), Henryho Boltona. Nich sa 25-ročná Britka rasisticky vyjadruje o snúbenici britského princa Harryho, americkej herečke Meghan Markleovej.

Jo Marneyová, ktorá je zároveň členkou UKIP, sa kamarátke sťažovala, že Markleová – ktorej mama je Afroameričanka a otec má írskych a holandských predkov – „pošpiní našu kráľovskú rodinu“ svojimi „génmi“.

„Nasledovať bude moslimský premiér. A čierny kráľ,“ pokračovala podľa týždenníka.

Rozchod a vylúčenie zo strany

Marneyová reagovala, že jej komentáre boli „naschvál zveličené“ a boli vytrhnuté z kontextu, no zároveň dodala, že „úplne rozumie“, aký problém spôsobili.

Henry Bolton, ktorý stranu vedie len od septembra, oznámil, že jeho priateľka bola kvôli poznámkam dočasne vylúčená zo strany. Britský denník The Guardian v pondelok 15. januára informoval, že Bolton sa s Marneyovou dokonca rozišiel.

Bývalý podpredseda UKIP Peter Whittle s dočasným vylúčením nesúhlasí. Na Twitter napísal: „Toto sú hanebné poznámky. Táto osoba by nemala byť z UKIP vylúčená dočasne, ale úplne.“

Londýn nechce platiť za prístup na spoločný trh

Britská vláda včera odmietla platiť do spoločného rozpočtu po brexite, výmenou za prístup na jednotný trh. Zároveň sa snaží upokojiť britský finančný sektor.

O Boltonovi rozhodne strana

Dočasný predseda UKIP Paul Oakden vyhlásil, že Bolton, ktorému sa dostalo mediálnej pozornosti aj keď opustil svoju manželku a začať chodiť s Marneyovou, má pred sebou „ťažké rozhodnutia“.

Predsedníctvo strany sa budúci víkend stretne a bude diskutovať, či je bývalý armádny dôstojník „ešte stále lídrom,“ povedal Oakden pre BBC.

Nasledujúci rok bude podľa Oakdena „kľúčový“ pre rokovania o brexite, preto „musíme na 100 percent stáť sa svojim lídrom, aby tento súboj posunul dopredu.“

„Či sa strana rozhodne, že je ochotná podporiť Henryho alebo nie, je len na rozhodnutí strany,“ dodal.

Piaty líder za 2 roky?

Na Boltna sa sťažoval napríklad poslanec za UKIP Bill Etheridge, ktorému vadí „že zdroje UKIP sa využívajú na obranu Henryho súkromného života.“

„Henry nemá skúsenosti, politický cit ani rady, ako vyriešiť problémy, ktorým čelí… Musí odísť, a to rýchlo a čo najtichšie,“ myslí si poslanec.

Bolton je už tretím lídrom UKIP od rezignácie Nigela Faraga, ktorý výrazne dopomohol k rozhodnutiu Britov odísť z EÚ. Odvtedy sa strana snaží nájsť svoje miesto na politickej scéne.

Väčšina Britov si myslí, že Únia má v rokovaniach o brexite navrch

O výhodnejšej európskej pozícii sú presvedčení aj Európania.