Riadený brexit? Nie som veľmi optimistický, tvrdí šéf Komisie Juncker

Britská premiérka Theresa Mayová a šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. . [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Predseda Európskej komisie hovorí, že zo situácie okolo britského vystúpenia z EÚ na neho dopadá „brexitová únava“. Brexit označil za katastrofu, ktorá bude mať obrovské ekonomické a sociálne dopady na Britániu aj Úniu.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo štvrtok (21. februára) uviedol, že aj napriek stredajším konštruktívnym rozhovorom s britskou premiérkou Theresou Mayovou zostáva pesimistický, čo sa týka vyhliadky na riadený odchod Británie z Európskej únie.

Vyhlásil to len deň po tom, čo sa v bruselskom sídle EÚ stretol s britskou premiérkou a ich rozhovory obaja označil za „konštruktívne“. Vyjednávači sa podľa nich budú naliehavo snažiť nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby Británia opustila Úniu bez hladkého prechodného obdobia, uviedla agentúra AP.

Juncker: Ide na mňa brexitová únava

Vo svojom štvrtkovom vyhlásení na pôde Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru bol však šéf Európskej komisie voči dianiu v Británii veľmi kritický.

„Zakaždým, keď sa v britskom parlamente hlasuje, vždy sa nájde väčšina hlasujúca proti niečomu, no nikdy tam nie je väčšina, ktorá by bola za niečo,“ vyhlásil luxemburský politik.

Juncker vyhlásil, že brexit bez dohody „bude mať strašné ekonomické a sociálne následky v Británii a na kontinente“. Robí podľa vlastných slov všetko, čo je v jeho silách, aby sa „mohlo zabrániť najhoršiemu“. Dodal však, že nie je „veľmi optimistický, čo sa týka tejto záležitosti“.

„Na mňa z toho všetkého už padá niečo ako ´brexitová únava´,“ pokračoval Juncker, „brexit je skrátka katastrofa“, dodal.

Európsky týždeň: Riziko neriadeného brexitu už ovplyvňuje ekonomické prognózy

Riziko neriadeného brexitu rastie každým dňom. Jeho možné dôsledky ako aj situácia v Nemecku a Taliansku sa už podpisujú pod značne znížený odhad rastu ekonomiky v eurozóne. 

Pre Crobyna bolo stretnutie s Barnierom užitočné

V Bruseli medzitým stále pokračujú rokovania medzi zodpovednými zástupcami obidvoch strán. Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier sa okrem ministra pre brexit Stephena Barclayea stretol aj so šéfom opozičných labouristov Jeremym Crobynom.

Ten schôdzku označil za „užitočnú a informatívnu“. Podľa agentúry Reuters tiež povedal, že je ochotný opäť sa stretnúť s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Hrozba, že Británia opustí EÚ bez dohody, je podľa neho „veľmi vážna“. Tvrdému probrexiotovému jadru v konzervatívnej strane premiérka podľa neho umožňuje, aby ju držali ako rukojemníčku.

Labouristi pod jeho vedením sú, naopak, ochotní podporiť len vystúpenie, ktoré by zaručilo tesnejšie väzby medzi EÚ a Britániou.

Vláda spísala hlavné opatrenia pre prípad tvrdého brexitu

Čerpanie eurofondov by v prípade výpadku britských príspevkov do rozpočtu EÚ podľa vlády nemalo byť ohrozené. Britom žujúcim na Slovensku chce garantovať tie isté práva ako doteraz. Rovnaký krok očakáva od Londýna voči slovenským občanom v Británii. 

Londýn sa musí dohodnúť s Európskou úniou na podmienkach brexitu do polovice marca. Ak sa to nepodarí, bude musieť požiadať o odklad brexitu alebo odísť z EÚ bez dohody. Neskôr by už totiž nebolo možné zaistiť schválenie dohody lídrami EÚ pred stanoveným termínom brexitu, ktorým je 29. marec. Dohodu musí schváliť tak britský ako aj Európsky parlament.

Prijatie dohody v britskom parlamente, ktorú premiérka vyrokovala s Úniou, stále brzdí otázka režimu na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom po prechodnom období. Mayová stále verí, že presvedčí Brusel k legálnym garanciám, že takzvaná írska poistka, ktorá má zabrániť vzniku tvrdej írskej hranice, bude iba dočasná, pričom Londýn bude môcť kedykoľvek bez súhlasu EÚ od nej odstúpiť.

Predstavitelia EÚ ale zhodne tvrdia, že text vyrokovanej dohoda sa už meniť nebude.