Rokovania o brexite opäť stroskotávajú na clách a írskej hranici

Britský minister pre brexit Dominic Raab a hlavný vyjednávač za EÚ michel Barnier po bruselských rokovaniach. [EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ]

Európska únia nebude a nemôže delegovať výber ciel a daní na krajinu, ktorá nie je členom európskeho bloku.

Hlavný vyjednávač EÚ pre ukončenie členstva Británie sa vo štvrtok vyjadril, že zvyšok tohto bloku nikdy nedovolí, aby nečlenská krajina vyberala clá v jeho mene.

Podľa tlačovej agentúry AP tak zasadil úder plánu britskej vlády, ktorý sa týka vzťahov Británie s EÚ po tzv. brexite.

Súčasťou plánu, ktorý Londýn predstavil tento mesiac, je i myšlienka, že Británia by po brexite mala zo začiatku stále vyberať colné poplatky EÚ pri dovoze tovaru, ktorý smeruje do inej krajiny. Návrh britského kabinetu tak mal zaistiť plynulý pohyb tovaru cez novú hranicu.

Na základe dohodnutého „kolektívneho postoja“ britskej vlády k otázkam brexitu má Spojené kráľovstvo aj po vystúpení z EÚ tvoriť so zvyškom tohto bloku zónu voľného obchodu. Tá by sa mala týkať tovaru, nie však služieb, ktoré predstavujú prevažnú časť britskej ekonomiky.

Vyjednávač EÚ Michel Barnier rokoval vo štvrtok s novým britským ministrom pre brexit Dominicom Raabom. Predošlý minister David Davis odstúpil práve pre nezhody s premiérkou Theresou Mayovou ohľadne spomínaného plánu, považovaného zástancami brexitu za príliš „mäkký“.

Problémom zostávajú írske hranice

Francúzsky politik, o ktorom sa hovorí aj ako o možno budúcom šéfovi Európskej komisie, ale vyjadril nádej, že britskí vyjednávači „porozumeli našim obavám“ ohľadne novej hranice medzi Írskom a Severným Írskom.

„Európska únia nemôže…a ani nedeleguje uplatňovanie jej colnej politiky a pravidiel či výber daní na nečlenskú krajinu, na ktorú sa nevzťahuje riadiaca štruktúra EÚ,“ vyhlásil Barnier.

Únia navrhuje, aby Severné Írsko zostalo súčasťou tak Jednotného trhu EÚ ako aj colnej únie, čím by sa predišlo vzniku „tvrdej hranice“. Na území Spojeného kráľovstva by tak vznikla virtuálna hranica so Severným Írskom, ktoré je jeho súčasťou.

Británia, ktorá sa obáva, že takýto režim ohrozí jej územnú celistvosť a ústavný poriadok, chce ako celok zostať v niektorých oblastiach súčasťou colnej únie, no len do konca roku 2021.

„Proti tomuto nemáme v zásade žiadne námietky,“ reagoval na britské plány Barnier.

Theresa Mayová preberá plnú kontrolu nad rokovaniami o brexite

Hlavným partnerom Únie v rokovaniach o vystúpení Spojeného kráľovstva už nebude minister pre brexit Dominic Raab, ale premiérka Theresa Mayová. 

Budúci colný režim musí podľa Francúza chrániť výber príjmov pre členské krajiny a spoločný rozpočet. Podniky a občanov zároveň nesmie zaťažovať dodatočnými nákladmi.

„Spojené kráľovstvo chce získať späť kontrolu nad jeho peniazmi, zákonmi a hranicami. My to budeme rešpektovať,“ uisťoval Barnier. „EÚ si tiež chce chrániť peniaze, zákony a hranice. Spojené kráľovstvo by to tiež malo rešpektovať,“ upozornil.

Na štvrtkovej spoločnej tlačovej konferencii ale Raab nenaznačil, že by Mayovej kabinet plánoval pozmeňovať vlastný „rozvodový návrh“. „Samozrejme, stále nám zostáva veľa roboty, naše tímy ale k tejto záležitosti pristupujú v pozitívnom duchu.“

Britský minister potvrdil, že Londýn urýchli vlastné práce na záverečnej dohode. Vyjednávacie tímy by sa mali opäť stretnúť v polovici augusta. Pravidelnými týždennými schôdzkami potom chcú dospieť k záverečnej dohode, ktorú plánujú mať hotovú do konca októbra tohto roku.