Rokovania o brexite vstupujú do poslednej fázy. Mayová čelí kritike zo všetkých strán

Britská premiérka Theresa Mayová. [EPA-EFE/DAI KUROKAWA]

Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila, že sa nenechá dotlačiť do prijatia kompromisov ohľadom plánu pre brexit.

Britská premiérka Theresa Mayová uviedla, že nebude s Bruselom uzatvárať kompromisy, pokiaľ ide o jej plány pre brexit. Jej vyjadrenie pre nedeľňajšie noviny Sunday Telegraph prišlo po správe, že jej súperi v Konzervatívnej strane plánujú zverejniť vlastný návrh žiadajúci jasnejšie odlúčenie Spojeného kráľovstva od Európskej únie.

Do termínu, do ktorého chcú Británia a EÚ dosiahnuť dohodu o brexite, zostávajú už len necelé dva mesiace. Mayová však zápasí s problémami pri snahe presvedčiť vlastnú stranu i rozdelenú krajinu o svojich plánoch.

EÚ predbežne privítala Mayovej zámery, ktoré sa stali známe ako plán z Chequers, ktorý je zacielený na ochranu cezhraničného obchodu. Obe strany však stále čakajú náročné rokovania.

„Nenechám sa dotlačiť do prijatia kompromisov pri návrhoch z Chequers, ktoré nie sú v našom národnom záujme,“ napísala Mayová v príspevku pre Sunday Telegraph. „Nasledujúce mesiace budú rozhodujúce pri formovaní budúcnosti našej krajiny a ja mám jasno, čo je moje poslanie.“

Spomenutý plán by ponechal Britániu v zóne voľného obchodu s EÚ, pokiaľ ide o priemyselný a poľnohospodársky tovar. Niektorí stúpenci brexitu však uviedli, že by to znamenalo, že časti britskej ekonomiky budú naďalej podliehať pravidlám stanovovaným v Bruseli.

Tvrdý či mäkký brexit. Aké možnosti má Británia? (INFOGRAFIKA)

Európska únia a Británia plánujú po marcovom summite Európskej rady odštartovať rokovania o podobe budúcich obchodných vzťahov. V októbri by obidve strany chceli predstaviť finálny rámec určujúci vzájomné vzťahy po brexite. Aké sú možnosti?

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson a minister pre brexit David Davis v júli odstúpili z funkcií na protest proti Mayovej plánu. Podľa nich nezachádza dostatočne ďaleko a zradil by milióny ľudí, ktorí v referende v roku 2016 hlasovali za odchod z Únie.

Taktika Mayovej kabinetu podľa Johnosna vedie k „nevyhnutnému víťazstvu Európskej únie“. „Smerujeme do vojny na čele s tankom, nad ktorým veje biela zástava,“ píše vkomentári pre denník The Daily Telegraph jedna z hlavných postáv kampane za vystúpenie Británie z EÚ.

Ďalší exminister, David Davis si zas myslí, že aktuálne predstavy vlády sú „skoro horšie“ ako zotrvanie v európskom spolku.

Noviny Sunday Times tiež priniesli správu o tom, že poprední konzervatívni poslanci podporujúci brexit sa chystajú publikovať vlastný plán pre brexit pred výročným zjazdom strany, ktorý sa začína koncom septembra.

Cieľom je zvýšiť tlak na Mayovú, ktorá musí eventuálnu dohodu s Bruselom presadiť v britskom parlamente pred tým, ako Spojené kráľovstvo 29. marca budúceho roka vystúpi z EÚ.

Únia je pripravená ponúknuť Británii partnerstvo, "aké tu ešte nebolo"

Dohoda, ktorá má ďaleko presiahnuť akúkoľvek súčasnú dohodu EÚ s treťou krajinou, bude podľa Michela Barniera zahŕňať “ambicióznu dohodu o voľnom obchode”, ale aj diplomatické a bezpečnostné väzby.

Vedúca postava britskej exekutívy ale cez víkend čelila kritickým slová aj zo strany hlavného vyjednávača na strane EÚ Michela Barniera. Ten zopakoval negatívny postoj EÚ k premérkinmu plánu, pričom, ako uviedol pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung by znamenal „koniec jednotného trhu a európskeho projektu.“

Ešte na konci minulého týždňa Barnier tvrdil, že Únia je pripravená „ponúknuť Británii partnerstvo, aké ešte nikdy nebolo uzavreté so žiadnou treťou krajinou“.

Mayová zopakovala, že Británia bude pripravená odísť z Únie aj bez dohody, keď sa obom stranám nepodarí dohodnúť na podmienkach brexitu.