Rokovania o obchodnej dohode medzi EÚ a Britániou sa naťahujú

Britský premiér Boris Johnson. [EPA-EFE/Vickie Flores]

Rokovania o obchodnej dohode medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom už mali finišovať. Na konci budúceho týždňa sa bude konať summit európskych lídrov, ktorý mal dohodu schvaľovať. Pravdepodobne však nebude.

V sobotu sa uskutočnila videokonferencia medzi predsedníčkou Komisie Ursulou von der Lexen a premiérom Borisom Johnsonom. Obaja lídri podčiarkli dôležitosť dohody a vyjednávačov vyzvali na intenzívne rokovania. Zároveň priznali pretrvávajúce názorové rozdiely.

V pondelok začal Michel Barnier v Londýne ďalšie kolo rokovaní, prelom sa ale neočakáva. Pôvodný deadline sa neoficiálne posunul na koniec októbra. Na ratifikáciu dohody by tak ostávali dva mesiace.

Vzťahy skomplikoval a nový zákon, ktorý dal britskej vláde právomoc jednostranne zmeniť ustanovenia Írskeho protokolu, upravujúceho špeciálny colný režim v Severnom Írsku a pravidlá štátnej pomoci.

Porušenie Dohody o vystúpení

Dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ stanovila, že Severné Írsko ostane na prechodné obdobie súčasťou colnej únie. Colné kontroly by sa tak nevykonávali na hranici medzi Severným Írskom a Írskom, ale medzi severoírskou provinciou a zvyškom Spojeného kráľovstva.

Tento režim mal platiť dovtedy, pokiaľ sa nenájde technologické riešenie, ktoré by chránilo európsky colný priestor a súčasne nerozdelilo írsky ostrov tvrdou hranicou. Časť britských politikov a severoírski unionisti sa však obávajú, že to v konečnom dôsledku povedie k odtrhnutiu Severného Írska od Spojeného kráľovstva.

Nový zákon dal britskej vláde možnosť odstúpiť od dohodnutých pravidiel. To je problematické z hľadiska medzinárodného práva, podľa Komisia tiež porušuje Dohodu o vystúpení. Brusel už poslal do Londýna formálny list, ktorým začal konanie pre porušenie európskych pravidiel. Britská vláda neplánuje ustúpiť, prípad tak pravdepodobne skončí na Súdnom dvore EÚ.

Konflikt ohľadom Írskeho protokolu, ani prípadná žaloba, formálne nebránia pokračovaniu obchodných rokovaní, ani uzavretiu dohody. Jednostranný britský krok však vyvolal v EÚ nevôľu, čo môže skomplikovať ratifikáciu. Európsky parlament pohrozil, že za takýchto okolností je pripravený neratifikovať európsko-britskú obchodnú dohodu

Čo blokuje rokovania

Tak ďaleko však ešte nie sme. Rokovania o obchodnej dohode zastali na troch sporných bodoch. Ku kompromisu sme najbližšie v otázke kto a akým spôsobom bude rozhodovať o porušeniach zmluvy.

Zložitejšie je to pri právach rybolovu. Minulý týždeň Británia navrhla trojročné prechodné obdobie, počas ktorého by európske rybárske lode mohli využívať britské vody a zároveň sa dohodol dlhodobý režim .Francúzsko to však odmieta. Chce záruky, že po troch rokoch Británia prístup výrazne neobmedzí.

Posledným a najvážnejším sporom sú trhové regulácie. EÚ chce, aby sa Británia zaviazala dodržiavať európske štandardy v oblastiach ako ochrana spotrebiteľa, životné prostredie, či štátna pomoc. Len tak si môže udržať prístup na jednotný trh. Londýn však takéto obmedzenia odmieta.

Čo bude nasledovať

Do budúcotýždňového summitu európskych lídrov vyjednávači dohodu pravdepodobne nedosiahnu. Na summite by sa ale mohlo začať diskutovať o zmene negociačného mandátu Komisie, aby nechával väčší priestor na kompromis.

Dohoda nemusí byť na stole ani do konca októbra. V takom prípade by sa do rokovaní mohli zapojiť priamo politickí lídri Únie a Spojeného kráľovstva. Ratifikačný proces by sa musel stihnúť v priebehu niekoľkých týždňov.

31. decembra 2020 končí prechodné obdobie, Británia prestane byť súčasťou jednotného trhu. Bez obchodnej dohody to prinesie skomplikovanie ekonomických vzťahov: na hraniciach by mali začať colné a obchodné kontroly, dovoz tovarov a služieb môže byť podriadený obmedzeniam a kvótam.

Dohoda o vystúpení ostane v platnosti bez ohľadu na obchodnú dohodu. Komisia tak bude môcť pokračovať v právnom konaní voči Británii, ktorá sa zaviazala rešpektovať štyri roky rozhodnutia Súdneho dvora EÚ. Ak dá súdny dvor za pravdu Komisii, môže to spôsobiť ďalšiu krízu vzájomných vzťahov. Najmä ak by rozsudok prišiel pred britskými voľbami.