Slováci v Británii by mali prechodné obdobie využiť na prípravy

Ilustračný obrázok. Británia sa pripravuje na odchod z EÚ [EPA-EFE/Andy Rain]

Slovákov po januárovom brexite žiadne zmeny nečakajú, mali by sa však pripraviť na nové pravidlá od roku 2021.

Spojené kráľovstvo opúšťa Európsku úniu 31. januára 2020. Slovákov žijúcich a pracujúcich v Británii čaká prechodné obdobie, ktoré potrvá do konca roka 2020. Počas neho sa majú lídri obidvoch strán dohodnúť na podmienkach vzťahov medzi Britániou a členskými štátmi Únie.

Slováci by sa tak mali pripraviť na nové pravidlá, ktoré budú platné od roku 2021. Tie budú podľa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) závisieť od konečnej dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie.

Ako sa prechodné obdobie dotkne Slovákov, ktorí pracujú a žijú vo Veľkej Británii? Súčasné pravidlá týkajúce sa cestovania či podnikania sa počas prechodného obdobia nezmenia. Spojené kráľovstvo bude aj naďalej rešpektovať všetky normy a smernice Únie aj keď bez možnosti účasti alebo zapojenia sa do rozhodovacích procesov európskych inštitúcií. Krajina sa tak v istom zmysle bude naďalej správať ako členský štát Únie.

Počas prechodného obdobia budú podmienky cestovania rovnaké ako v súčasnosti. Pri cestovaní do Británie stačí platný občiansky preukaz alebo pas. Turisti nebudú potrebovať žiadne víza a na cestovaní autobusom, lietadlom či vlakom sa nič nezmení. V súčasnosti nie je potrebný ani medzinárodný vodičský preukaz. Britská strana však upozorňuje, že v priebehu roka 2021 plánuje postupne ukončiť uznávanie občianskych preukazov členských štátov Únie na účely cestovania. Ceny telefónnych hovorov, dát či SMS správ ostávajú v prechodnom období rovnaké.

Pobyt počas prechodného obdobia

Takisto môžu občania Únie v Británii pracovať za rovnakých podmienok. Hneď po príchode je však užitočné požiadať o trvalý pobyt, aby začala ubiehať čakacia lehota piatich rokov na jeho uznanie v prípade, že chce človek v Británii ostať pracovať aj po roku 2020.

Johnson chce zákonom zakázať predĺženie prechodného obdobia po brexite

Britský premiér Boris Johnson je presvedčený, že novú obchodnú dohodu s Úniou dokáže vyrokovať za 11 mesiacov. 

V prípade, že sa človek rozhodne prísť študovať do Británie počas prechodného obdobia a má záujem ostať po dokončení štúdia pracovať aj žiť v Británii, bude to možné. Podmienkou je registrácia v European Temporary Leave to Remain, ktorá umožní pobyt v Británii na 3 roky. Žiadosť o predĺženie pobytu po tomto čase sa už bude posudzovať podľa nových pravidiel.

Ľudia, ktorí v Británii žijú dlhšie a chcú zostať sa o pobyt uchádzajú registráciou v EU Settlement Scheme. Registrácia je otvorená do 30. júna 2021. Britské úrady podľa dĺžky predchádzajúceho pobytu udelia buď settled (viac ako 5 rokov) alebo pre-settled status (menej ako 5 rokov).

Príprava na nové podmienky

Pre Slovákov žijúcich a pracujúcich v Británii britská vláda však už teraz odporúča, aby prechodné obdobie využili na prípravu na nové pravidlá platné od budúceho roka. Odporúčania sa týkajú najmä podnikania, cestovania či legálneho pobytu v Británii.

Od roku 2021 sa totiž zmenia podmienky cestovania do Británie, preto by si ľudia mali pred cestou do krajiny alebo z nej skontrolovať platnosť pasu, zabezpečiť cestovné poistenie, skontrolovať platnosť vodičských dokladov a zabezpečiť kontrolu domáceho zvieraťa v prípade cestovania. Odporúča sa návšteva veterinára najmenej štyri mesiace pred odchodom do Británie.

V prípade cestovania do Británie autom budú ľudia potrebovať medzinárodný vodičský preukaz, pri ceste vlastným autom je potrebná tzv. zelená karta. Pri nákupe vecí z Británie ostávajú spotrebiteľské práva rovnaké ako v ostatných členských štátoch Únie.